birgün

13° AÇIK

YAŞAM 20.05.2021 06:15

Kazdağları’nda köylüye alışveriş çekiyle rüşvet

Kazdağları’nda köylüye alışveriş çekiyle rüşvet

HABER MERKEZİ

Cengiz İnşaat, ülkenin birçok noktasında talana devam ediyor. AKP’ye yakınlığı ile bilinen şirket, Kazdağları’nda arazi sahibi köylülere ‘kamulaştırma’ tehdidinin ardından halkı ikna etmek için başka yöntemlere başvurdu.

Köylülere, 150 liralık alışverişi çeki dağıtan şirketin daha öncede ramazanda erzak kolisi ve çocuklara tablet dağıttığı öğrenildi.

Kaz Dağları Kardeşliği Platformu’ndan Ferzan Aktaş, Cengiz İnşaat’ın halka rüşvet vermeye çalıştığını kaydederek şöyle konuştu:

“Çekler tam kapanma döneminde dağıtılmış. Ülkede yasak varken, şirkete yasak konulmamış. Şirket çalışanları kapanmada köylere gidip ramazan kolileri, çocuklara tablet, market çeki dağıttılar. Bunları iyi niyetli görmüyoruz. Rüşvetvari şekilde dağıtıyorlar. Halkın toprakları elinden alınacak, halk tarım yapamaz hale gelecek, göz boyamak için böyle yöntemlere başvuruyorlar.”

Köylülerin projeyi kabul etmediklerini belirten Aktaş, “Halk topraklarının elinden gideceğini yaşamlarına zarar verileceğini biliyor. Tek bir köy de değil, birçok köy etkilenecek” dedi.

Öte yandan Cengiz İnşaat, geçtiğimiz günlerde madencilik faaliyetlerinin yapılacağı arazilerin sahiplerine gönderdiği tebligatla köylüleri 28 Mayıs günü köy kahvesinde yapılacak pazarlık görüşmesine davet etmiş, tebligatın devamında ise köylüleri ‘kamulaştırma’ ile tehdit etmişti.