birgün

12° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 03.12.2020 07:00

Kazdağları’nda yaşamı savunanlar beraat etti

Kazdağları’nda yaşamı savunanlar beraat etti

YAREN ÇOLAK

Kazdağları’ndaki altın madenine karşı direnişe destek için İstanbul’dan Ankara’ya yürümek isteyen 11 yaşam savunucusu haklarında açılan davada beraat etti. Ankara’daki “İklim krizine ve ekolojik yıkıma dur diyoruz” mitingine katılmak isteyen ancak Maltepe’de gözaltına alınan 11 kişi yargılandığı davanın duruşması İstanbul Anadolu 27. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

“Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet suçundan haklarında dava açılan 11 kişi beraat etti. Doğa savunucularının hukuksuz bir şekilde gözaltına alındığını ve dava açıldığını belirten Avukat Onur Cingil, “Doğayı koruma mücadelemiz engellenemez. Bu kararla, yapılmak istenen yürüyüşün yaşam savunucularının hakkı olduğu tescillenmiş oldu” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız