birgün

24° PARÇALI BULUTLU

YAŞAM 14.10.2019 23:35

Kazılar durma noktasında

Kazılar durma noktasında

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Üniversite adaylarınca, “Mezun olduktan sonra iş bulamayız” endişesi ile tercih edilmeyen onlarca arkeoloji bölümünün kapatıldığı ülkede, kazılara ayrılan bütçe de giderek eridi. Arkeolojik kazılara 2013’te 43 milyon TL, 2017’de 37,8 milyon TL ödenek ayıran Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2018 bütçesinde ise ödenek tutarı 30,5 milyon TL’de kaldı. Arkeologların, altyapı çalışmalarının uygulandığı kurumlarda istihdamın zorunlu hale getirilmesi talebi de yok sayılınca, bu alandaki işsizlik giderek derinleşti. Yükseköğretim Kurulu’nun verilerine göre, sadece 2018-2019 eğitim öğretim yılında 18 arkeoloji bölümünün kapısına kilit vuruldu.

BÜTÇENİN YÜZDE 3’Ü AYRILDI

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, arkeolojik kazı ve araştırmalara ayrılan ödeneklerin miktarını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a sordu. Tanrıkulu, arkeolojik kazılar için ayrılan ödenek miktarının her yıl için ayrı olarak belirtilmesini istese de Bakan Ersoy, kazılara 2016-2019 yılları arasında ayrılan ödenek toplamını açıklamakla yetindi. Ersoy’un açıkladığı verilere göre, 2016-2019 yılları arasında arkeolojik kazılara ayrılan ödenek, bakanlık bütçesinin yüzde 3’ü olan 132,4 milyon TL’de kaldı.

Kazılara ayrılan bütçenin aynı zamanda işçi giderleri ile mal ve hizmet alımları için de kullanıldığı belirtildi. BirGün’e konuşan arkeologlar, ödeneğin işçi giderlerini dahi karşılamaya yetmediğini ifade ederek kazıların durma noktasına geldiğini anlattı.

2018’de 3 milyar 997 milyon TL’lik bütçesinin yalnızca yüzde 3’ünü arkeolojik kazılara ayıran Bakanlık, dinlenme, kültür ve din hizmetleri için 2.2 milyar TL harcadı. Bakanlığın bu kalem için harcadığı para, toplam bütçenin yüzde 55’ini oluşturdu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol