CHP'li Burhanettin Bulut, Adana'da kebapçıların sorunlarını dinledi. Pandeminin başladığı günden bu yana zararda olduğunu belirten kebapçılar, "Artık dayanacak gücümüz kalmadı" ifadelerini kullandı. Kebapçılar, "Devlet tüm gıda sektörüne destek vermeli" çağrısında bulunurken CHP'li Bulut, "Devlet yardım elini uzatmazsa Adana’nın simgesi kebapçılar bir bir kepenek kapatacak" dedi.

Kebapçılardan 'gıda sektörüne destek' çağrısı: Artık dayanacak gücümüz kalmadı

YAKUP DURMUŞ / ADANA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’da pandemiyle mücadelede alınan önlemler kapsamında sadece paket ve al-götür hizmeti verebilen kebapçı esnafının sorunlarını dinledi. Bulut’a derdini anlatan esnaf, “Alınan önlemler nedeniyle al-götür hizmeti veriyoruz. Pandeminin başladığı günden bu yana zarardayız. İşlerimiz yüzde 90 düştü. Bırakın işçimizin parasını et parasını bile çıkaramadık" dedi.

Esnaf, açıklamasına şöyle devam etti: "Her ay düzenli olarak ödemememiz var. Borçlarımız birikti. 3 ay önce 2 bin TL gelen elektrik şimdi 5 bin TL geliyor. Elektrik, su, doğalgaz faturalarımızı, SSK-Bağ-Kur primlerimizi zaten ödeyemiyoruz. Adana’da yüzlerce kebapçı var ve binlerce kişi bu sektörden ekmek yiyor. Bu şartlarda hiçbir işletme ayakta kalamaz. En azından 16.00’ya kadar hizmet verelim. Borçlarımızı ödeyebilelim. Borcum olduğu için bu işi yapıyorum, borçlarımı ödemek için evi, arabayı satılığa çıkardım; alan yok. Borcum bitsin artık bu işi yapmayacağım. Devlet tüm gıda sektörüne destek vermeli. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Esnaf olarak çıkmazdayız. Tıkandık."

"KISITLAMA TEDBİRLERİYLE ESNAF MASRAFINI DAHİ KARŞILAYAMIYOR"

Adana denince ilk akla gelenin Adana kebap olduğunu kaydeden Bulut, Adana’da bakkal kadar kebapçı olduğunu, bu işletmelerde ciddi bir nüfusun istihdam edildiğini bildirdi. Kebapçıların Adana’nın yiyecek sektörünün öncüsü konumunda olduğunu kaydeden Bulut, kısıtlama tedbirleriyle, esnafın masraflarını dahi karşılayamadığını bildirdi. Kebapçıların paket ve al-götür servisi yapması kararıyla kebapçıların işlerinin düştüğünü kaydeden Bulut, paket servisi olmayanların ise işlerinin tamamen durduğunu söyledi.

"ESNAFIN TALEBİNE KULAK VERİN"

Yıllardır vergisini veren, SSK ve Bağ-Kur’unu ödeyen esnafın, iktidardan telebi olduğunu kaydeden Bulut, “Esnaf artık yardımdan vazgeçti. En azından devlet vergi almasın. SSK ve Bağ-Kur’umuzu devlet ödesin. Bize bu zor günümüzde sahip çıksın” diyor. İktidarı esnafın haklı isyanına kulak vermeye çağırıyorum. Devlet yardım elini uzatmazsa Adana’nın simgesi kebapçılar bir bir kepenek kapatacak. Bu işletmeler kapanırsa yüzbinlerce kişi işsiz kalacak” dedi.