birgün

27° AÇIK

GÜNCEL 24.03.2017 11:32

Kediye işkenceye "Kovuşturmaya yer yok" kararı

Sevda Titiz Başata ve Ahmet Başata çiftiyle olan kedi “Muro”, bir yıl önce yaşadıkları mahalledeki komşuları tarafından kürekle dövülerek işkenceye maruz kaldı. Savcılık, kamera kayıtları olmasına rağmen delil yetersizliği nedeniyle “Kovuşturmaya yer yok” kararı verdi.

Kediye işkenceye "Kovuşturmaya yer yok" kararı

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Daha önce, Başata çiftinin bahçelerinde beslediği kedilerden şikayetini dile getiren 60 yaşındaki N.S., çiftin 5 yaşındaki kedisi “Muro” yu kürekle öldüresiye dövdü. Geçtiğimiz sene Kasım ayında Ankara’nın Yenimahalle İlçesi’nde yaşanan olayı görenler tarafından yakınlardaki bir veteriner kliniğine götürülen kedinin tedavi sonrası veteriner kliniği tarafından oluşturulan raporunda hayvanın bel, dirsek ve boyun kısımlarında ezik yaralarının olduğu, sağ arka bacağındaki derin kesik nedeniyle de bacağın ampute edilmek zorunda kalındığı yazıldı. Raporda, olayın bir trafik kazası ya da hayvan saldırısı olmadığı, hayvanın sert bir cisimle, hayati tehlike oluşturabilecek boyutta darp edildiği de eklendi. Konuyla ilgili BirGün’e konuşan Başata çifti olay sonrasında şikayetçi olduklarını beliterek, savcılık tarafından delil yetersizliği nedeniyle takipsizlik kararı verildiğini ve karara itiraz ettiklerini söyledi.

“Kedileri sopayla dövüyordu”

Olayın yaşandığı gün, kedisinin çığlıklarını duyduğunu, ancak kedisinin bahçedeki diğer kedilerle kavga ettiğini düşündüğü için üzerine düşmediğini söyleyen Sevda Başata, “Yaklaşık 10 dakika sonra N.S’yi elinde kürekle bahçeden dönerken gördüm. İçim rahat etmedi, bahçeye çıktım. Fakat kedimi göremedim. Maruz kaldığı şeyden sonra kedim kendisini başka bir komşumun açık olan camından içeri atmış, onlar da hemen veterinere götürmüşler” sözlerini aktardı.

Konuşmak için N.S’nin yanına gittiklerini aktaran Sevda Başata, N.S’nin, “Ben bir haftadır evde yoktum şimdi geldim” diyerek kendisini savunduğunu söyledi. Buna rağmen kadını o gün olaydan 10 dakika önce bahçede gördüğünü ifade eden Başata, “Kamera kayıtları da var. Kamera kayıtlarında, saat 9.52’de bahçesinden küreği alıp, evin arkasına geçtiği görülüyor. 10 dakika sonra da geri dönerken görüntüleri var” şeklinde konuştu. N.S’nin daha önce de, bahçesine giren kedilere sopayla vurduğunun mahalle sakinleri tarafından görüldüğünü aktaran Başata, “Komşular da bu kadının kedilere zarar verdiğini biliyor ama korkudan şahit olmak istemiyorlar” dedi.

“Veterinere raporun değiştirilmesi yönünde baskı yaptılar”

Yaşananların ardından kadının eşinin evlerine gelerek, “Kapatalım bu konuyu, komşuyuz şurada” şeklinde konuştuğunu söyleyen Başata, “Ertesi gün, N.S’nin eşi, kedinin tedavi olduğu kliniğe giderek, veterinere raporu araba çarpması şeklinde değiştirmesi yönünde baskı yaptığını öğrendik” dedi.

Başata çifti, soruşturmayla ilgili olarak, kamera kayıtları olmasına rağmen, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geçtiğimiz ay “Soyut iddialardan başka delil olmadığı” gerekçesiyle verilen “kovuşturmaya yer olmadığı” kararından sonra itiraz ettiklerini söyledi.

kediye-iskenceye-kovusturmaya-yer-yok-karari-263369-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız