birgün

14° AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 10.08.2021 09:34

Kemal Nebioğlu ölümünün 15’inci yılında anılıyor

Kemal Nebioğlu ölümünün 15’inci yılında  anılıyor

EMEK SERVİSİ

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kurucularından, Gıda-İş Sendikası’nın ve DİSK’in eski genel başkanlarından Kemal Nebioğlu, ölümünün 15’inci yıldönümünde anılıyor. Nebioğlu için bugün saat 10.30’da İstanbul Zincirlikuyu mezarlığında anma etkinliği yapılacak. Anmaya DİSK yönetimi, sendikalar ve emek örgütleri de katılacak.


DİSK’in kurucularından olan Kemal Nebioğlu aynı zamanda 1961 yılında siyasi hayatına başlayan Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) kuruluşunda yer alan 12 sendikacıdan biriydi. 1962 yılında TİP Genel Sekreterliği’ne getirilen Nebioğlu 1965 seçimlerinde Tekirdağ milletvekili olarak Meclis’e girdi. 15-16 Haziran 1970 büyük işçi direnişinin örgütleyicilerinden olan Nebioğlu 1980 faşist cuntası sonrasında 4 yıl hapis cezası yattı. Darbe sonrasında kapatılan DİSK’in 1992’de yeniden açılmasıyla yapılan büyük kongrede Konfederasyon Genel Başkanlığı’na seçildi. Yaşamının sonuna kadar sınıf mücadelesinin ön saflarında yer alan Nebioğlu 10 Ağustos 2006’da kanser tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol