birgün

18° AÇIK

GÜNCEL 23.07.2021 10:25

Kemal Türkler katledilişinin 41’inci yıl dönümünde anıldı

Kemal Türkler katledilişinin 41’inci yıl dönümünde anıldı

Emek Servisi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) kurucusu ve Türkiye Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Kemal Türkler, İstanbul Merter’deki evinin önünde faşist tetikçiler tarafından katledilişinin 41’inci yıldönümünde sendikalar, emek dostları ve siyasi partiler tarafından paylaşılan mesajlarla anıldı.

Paylaşılan mesajlarda Türkler’in mücadelesinin sürdürüleceği belirtildi.

Paylaşılan mesajlardan bazıları şöyle:

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır: “Türkiye işçi sınıfına selam; selam yaratana...” DİSK'in Kurucu Genel Başkanı, işçi sınıfının unutulmaz önderi, Kemal Türkler'i katledilişinin 41. yılında saygıyla anıyorum.
Birleşik Kamu İş İstanbul İl Başkanlığı: Mücadelemize pusula olan, DİSK'in efsane başkanı, büyük işçi önderi Kemal Türkler’i katledilişinin 41. Yılında sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz...

HDP Emek Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcımız Şaziye Köse: Kemal Türkler’in mücadelemizde yaşamaya devam eden mirasını daha fazla büyüterek, Kemal Türkler ve arkadaşlarının amaçladığı bir ülkeyi hep birlikte kuracağız. Türkler’i bir kez daha sevgi, saygı ve minnetle anıyor, mücadeleyi büyütme sözümüzü yineliyoruz.

Öte yandan Birleşik Metal-İş, sendika üyeleriyle beraber Balıkesir’de bulunan Kemal Türkeli Eğitim ve Tatil Sitesi önünde anma töreni gerçekleştirildi.

DİSK Araştırma Merkezi de Türkler anısına Birleşik Metal-İş Sendikası’nın hazırladığı Türkler’in yaşamını konu alan kitapçığı internet sitesinde erişime açtı. Türkler’in ölüm yıldönümü anısına ‘Alınterine Adanmış Bir Yaşam Kemal Türkler’ adlı kitapçık şunlara yer verildi:

“Dolu dolu geçen bu mücadele sürecinde, defalarca tutuklanmış, askeri ve sivil cezaevlerinde yatmış, sıkıyönetim mahkemelerinde yargılanmıştır. 4 Nisan 1964 Pazar günü Singer Grevi nedeniyle başlayan tutukluluk serüveni, 15-16 Haziran, 12 Mart ve 1979 Türkiye Maden-İş Sendikası Genel Kurulu’nda Enternasyonal Marşının söylenmesi bahanesiyle açılan soruşturma ve tutuklanma ile sürmüş, ancak tüm bunlarla bu büyük önderi yıldırmak mümkün olamamıştır. Cezaevleriyle, mahkemelerle yıldırılamayan, susturulamayan Kemal Türkler, 22 Temmuz 1980 günü karanlık ellerce sıkılan hain bir kurşunla susturulmaya çalışılmıştır. Demokrasi ve özgürlük düşmanlarının hain bir kurşunla susturmaya çalıştıkları Türkler, bugün DİSK’in, işçi sınıfının ve tüm demokrasi güçlerinin kalbinde mücadele geleneği ve ilkeleriyle yaşıyor.”

DİSK, Türkler için Topkapı mezarlığında salı günü 11.00’de anma etkinliği gerçekleştirecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol