Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile oturma ve aynı karede yer alma gibi sorular karşısında daha önce “kendimi inkar ederim” gibi ifadeler kullanan Erdoğan, bugün Sisi ile bir araya geldi, el sıkıştı.

Kendimi inkar ederim; asla kabul etmem; şaka yapıyorsun herhalde… Erdoğan, Sisi hakkında neler demişti?
Fotoğraf: AA

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 Dünya Kupası’nın açılış maçı için gittiği Katar’da Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi bir araya geldi.

Erdoğan’ın, daha 2019’daki İstanbul seçimlerinin tekrarı öncesinde “Pazar günü Sisi mi diyeceğiz, Binali Yıldırım mı diyeceğiz?” ifadeleri hafızalardayken bu yeni manevrası, geçmişte Sisi hakkında söylediği sözleri akıllara getirdi.

Erdoğan’ın, Sis hakkında daha önce kullandığı bazı ifadeler şöyle:

Pazar günü Sisi mi diyeceğiz, Binali Yıldırım mı diyeceğiz? Mesele bu kadar önemli.

19 Haziran 2019 – İstanbul Belediye Başkanlığı seçiminin tekrarı öncesinde

Darbeyle başa geçen şu andaki zalim Sisi, 50'ye yakın kişiyi idam etmiştir. Batı bu idamlara sessiz kalmıştır. Avrupa ülkeleri idamı yasaklarken, katil Sisi'nin davetine icabetle oradaki toplantıya iştirak etmişlerdi. Bu ikiyüzlülük değil çok yüzlülük.

17 Haziran 2019

Beni Sisi ile çok barıştırmak isteyenler var, asla kabul etmiyorum, etmem de. Neden? İşte bunlardan dolayı. Neden? Halkının yüzde 52 oyunu almış olan bir Mursi'yi ve arkadaşlarını cezaevine mahkum eden bir antidemokratla karşı karşıya gelmem, onunla aynı masada oturmam

13 Mart 2019

(Sisi ile görüşüp görüşmeyeceği sorusu üzerine) Şaka yapıyorsun herhalde. Böyle bir şey arkadaşlar söz konusu değil. Bizim gündemimizde böyle bir şey asla söz konusu değil. Böyle bir şeyin olabilmesi için çok ciddi bir defa olumlu istikamette adımların atılabilmesi lazım.

1 Mart 2015

Ben uluslararası platformlarda şu anda darbeci Sisi'yi Cumhurbaşkanı olarak kabul etmediğimi söyledim. Yine söylüyorum. Benim için Mısır'ın Cumhurbaşkanı Mursi'dir. BM'de aynı masaya onunla oturmadım. Oturursam, kendimi inkar ederim. Oturursam demokrat olmam

21 Mayıs 2015