birgün

13° SİSLİ

YAŞAM 23.06.2017 07:53

Kentsel dönüşüm Romanları dışlıyor

Kentsel dönüşüm Romanları dışlıyor

HÜSEYİN ŞİMŞEK huseyinsimsek@birgun.net @simsekhuseyinn

Sıfır Ayrımcılık Derneği ve Uluslararası Azınlık Hakları Grubu’nun (MRG) hazırladığı “Görmezlikten Gelinen Eşitsizlik: Türkiye’de Romanların Barınma ve Eğitim Hakkına Erişimi” raporu Roman yurttaşların yaşadığı problemleri gözler önüne serdi. Yaklaşık beş milyon Roman yurttaşın yaşadığı Türkiye’de, AKP döneminde hızlanan kentsel dönüşüm, bu yurttaşların kentlerin dışında hayat kurmaya zorlandığını gözler önüne serdi.

Temel problem evsizlik
Roman yurttaşların en büyük probleminin “evsizlik” olduğunun vurgulandığı rapora göre, bu yurttaşlar için ihtiyaç duyulan konut sayısı yaklaşık üç milyon. Romanların yüzde sekseninin gecekondularda yaşadığı vurgusu yapılan raporda, kentsel dönüşümün Romanlar üzerindeki etkilerinin “hayati” boyutta olduğu belirtildi. Raporda, kentsel dönüşüm kapsamında yapılan konutların şehir dışında olduğuna dikkat çekilerek, bu durumun Romanların yaşamın her alanından izole edilmesine ve dışlanmasına yol açtığı ifade edildi.

Raporda, sorunların çözümlerine ilişkin öneriler şöyle sıralandı:
»Roman mahalleleri biçiminde ortaya çıkmış yerleşim yerleri ortadan kaldırılmalı, Romanların tecrit halinde yaşamlarına son verilmeli, ancak atılacak adımlarda Romanlar ve Romanlar gibi yaşayan grupların talepleri dikkate alınmalı.

»Zorla tahliyeler yasaklanmalı.

»Kentsel dönüşüm uygulamaları gelir sağlama amaçlı değil, barınma koşullarının iyileştirilmesi amacıyla gerçekleştirilmeli ve Romanlar ve Romanlar gibi yaşayan gruplara yönelik ayrımcılık yapılması engellenmeli.

»Nüfusa kayıtlı olsun olmasın Romanlar ve Romanlar gibi yaşayan gruplardaki tüm çocukların derhal okullara kaydı yapılmalı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız