birgün

5° AÇIK

DÜNYA 04.01.2021 17:04

Kenya'da okullar 9 ay sonra yeniden açıldı

Kenya’da 15 milyondan fazla öğrenci 9 ay sonra yüz yüze eğitime döndü. Öğrencilerin okullara ilgisinin yoğun olduğu kaydedildi

Kenya'da okullar 9 ay sonra yeniden açıldı

Afrika ülkesi Kenya'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirlerinin esnetilmesiyle 9 ay sonra okullarda eğitim yeniden başladı.

Bugün başlayan ikinci eğitim-öğretim dönemi, martın sonuna kadar devam edecek.

AA'da yer alan habere göre, başkent Nairobi'deki bir okulun müdürü Raşid Abdulrahman, öğrencilerin Covid-19'dan korunması için gereken önlemleri aldıklarını söyledi. Abdulrahman, "Sağlık Bakanlığının tüm tedbirlerini yerine getirdik. Okulun gerekli yerlerinde su ve sabun bulunuyor, kapıda da öğrencilerin ateşleri kontrol ediliyor" dedi.

Eğitim Kabine Sekreteri George Magoha, Kibera'daki Olimpiyat İlkokulunu ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, aylardır kapalı olan okullara öğrencilerin ilgisinin yoğun olduğunu ve okullara daha fazla sıra sipariş ettiklerini belirtti.

BAZI ETKİNLİKLER YASAKLANDI

Magoha, 15 milyondan fazla öğrencinin okula döneceğini aktararak "Hükümet, okullarda eğitimin eksiksiz şekilde başlaması için her şeyi planladı" ifadesini kullandı.

Salgın tedbirlerinin esnetilmesiyle 9 ay sonra okullarda eğitim yeniden başlarken, spor, müzik ve drama gibi ders dışındaki tüm etkinlikler ile okullar arası tüm ziyaretler 3 ay süreyle yasaklandı.

kenya-da-okullar-9-ay-sonra-yeniden-acildi-824809-1.

Kenya'da 96 bin 802 kişide Covid-19 tespit edilirken, 1685 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol