birgün

14° AÇIK

Kerbela'da türbe çöktü: 4 ölü, 6 yaralı

Irak'ın Kerbela bölgesinde bulunan bir türbe, içinde çok sayıda ziyaretçi varken toprak kayması sebebiyle çöktü. Enkaz altında kalan 4 kişi hayatını kaybederken 6 kişi de yaralı olarak çıkarıldı. Yıkıntının altında çok sayıda kişinin olduğu tahmin ediliyor.

DÜNYA 22.08.2022 10:29
Kerbela'da türbe çöktü: 4 ölü, 6 yaralı Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Irak’ın Kerbela bölgesinde bulunan ve Şii Müslümanlar için kutsal olan Qattarat İmam Ali Türbesi'nin çatısı içinde çok sayıda ziyaretçi varken rutubet nedeniyle kayan toprağın etkisiyle çöktü.

Şu ana kadar enkaz altında kalan dört kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Altı kişi de enkazdan yaralı olarak çıkarıldı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; ziyaretçilerin bulunduğu alanda çökme meydana geldiği için yıkıntının altında çok sayıda kişi olduğu tahmin ediliyor. Kurtarma çalışmaları ise devam ediyor.

Sivil savunma ekiplerinin sözcüsü Abdelrahman Cevdet, “Yapılacak herhangi bir hata yeni çökmelere de neden olabilir” diyerek küçük delikler üzerinden devam eden kurtarma çalışmalarının yavaş ilerlemesinin sebebini açıkladı.

Enkaz altında kalan yaralılara su ve yiyecek verilebiliyor. Şu ana kadar kurtarılanlar arasında üç de çocuk var.

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih de Twitter üzerinden kurtarma ekiplerine ve gönüllülere teşekkür ederek enkaz altındaki her bir kişiyi kurtarana kadar çalışmaların devam etmesi çağrısı yaptı.

Türbenin hemen yakınlarında, Şiilerin “Ali ibn Abi Talib ve ordusunun mola vererek su içtiğine” inandığı bir su kaynağı var.

Toprak kaymasına buradan kaynaklanan fazla rutubetin yol açtığı düşünülüyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol