birgün

24° PARÇALI BULUTLU

KESK Denizli Şubeler Platformu: İnsanca yaşayacak bir ücret için ek zam istiyoruz

KESK Denizli Şubeler Platformu, insanca yaşayacak bir ücret talebiyle eylem yaparak, kamu emekçilerinin hak ettiği ücreti alması için mücadele çağrısında bulundu

BİRGÜN EGE 15.06.2021 17:23
KESK Denizli Şubeler Platformu: İnsanca yaşayacak bir ücret için ek zam istiyoruz
Abone Ol google-news

Uğur KURNAZ

KESK Denizli Şubeler Platformu, “İnsanca yaşayacak bir ücret için ek zam istiyoruz" talebiyle Denizli Candoğan Meydanı’nda eylem yaptı. Yapılan açıklamada, kamu emekçilerinin son bir yılda yüzde 35 yoksullaştığı ifade edildi.

Sahte enflasyon rakamlarıyla düşük ücrete mahkum edilmek istendiklerini söyleyen KESK Denizli Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Yusuf Yurdakul, “Türkiye ortalama bir kamu emekçisi yıllık gelirinin yüzde 35’ni vergi olarak devlete geri veriyor. Karşılığında ise özellikle son 10 yıldır düşük yüzdelik zamlarla sistematik olarak yoksullaştırılıyor. Her krizi lehine çevirmekte ustalaşmış olan AKP, yıllardır emekçilerin alın terleriyle oluşmuş kaynakların patronlara aktarılmasında, doğanın talan edilmesinde ve kamu kaynaklarının sermayeye peşkeş çekilmesinde salgın dönemini de fırsata çevirmiş durumdadır” dedi.

Tek adam yönetiminin pandemiyi fırsata çevirdiğini belirten Yurdakul, “Birileri servetlerine servet katarken, işçi ve emekçiler açlık sınırının altında asgari ücrete mahkum ediliyor. Kamu emekçileri de bu süreçten payına düşeni alıyor. Yargı talimatla, maliye ve SGK yapılandırma adı altında aflarla faaliyetlerini sürdürüyor. Ülkeyi A.Ş gibi yöneteceğiz diyenlerin getirdiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde hak hukuk adalet talebi her geçen gün yükselirken kamu kurumlarında liyakat yerlerde sürünüyor” diye konuştu.

İnsanca yaşanabilecek bir maaşın hakları olduğunu söyleyen Yurdakul, şunları dile getirdi: “Gerçek bir toplu sözleşme mücadelesinde; vergi diliminin yüzde 15’de sabitlenmesi vergide adalet için Kamuda yoksulluk sınırı altında maaş uygulamasına son verilmesi TİS sürecinde bütün kamu emekçilerini, kayıplarımızın giderilmesi, çalışma yaşamının demokratikleştirilmesi ve grevli-toplu sözleşmeli sendika hakkı için işyerlerimizden başlayarak taleplerimiz etrafında birleşmeye ve mücadele etmeye çağırıyoruz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol