birgün

29° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 25.03.2021 09:16

KESK’lilerin eşitlik yürüyüşü başladı

KESK’lilerin eşitlik yürüyüşü başladı

EMEK SERVİSİ

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), üyelerine yönelik baskı, ihraç ve sürgünler yaşandığı gerekçesi ile İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş başlattı.

KESK’liler "Yaşam hakkı için, eşitlik ve özgürlük için yürüyoruz, yürümeye devam edeceğiz" dedi. KESK ve bağlı iş kollarındaki merkez yürütme kurulu üyelerinin katıldığı yürüyüş dün sabah İstanbul Mecidiyeköy'de bulunan Cevahir İş Merkezi önünden başladı. Kadıköy İskele Meydanı’nda bir araya gelen KESK üyeleri, sık sık “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Birleşe birleşe kazanacağız” ve “KHK’lar gidecek biz geleceğiz” sloganları attı.


Burada konuşan KESK Eşbaşkanı Aysun Gezen, 5 yıldır yaşanan KHK zulmüne karşı hakları için yola çıktıklarını belirterek, “Çıkardıkları KHK’lar ile binlerce kamu emekçisini sorgusuz sualsiz hiçbir suçlama olmaksızın bir gece attıkları imzalarla işlerinden ettiler. Sadece işlerinden etmekle kalmadılar, eğitim, seyahat, çalışma hakkını gasp ettiler. KHK’larla işten atılmak fişlenmek anlamına geldi. Bir fişleme ile insanların bir daha hiçbir yerde çalışmaması için bu iktidar özelikle uğraştı” dedi. Kadıköy Rıhtım’da yapılan kitlesel açıklamanın ardından İstanbul’dan yola çıkan KESK’liler, sırasıyla, Gebze, Kocaeli, Yalova, Bursa ve Eskişehir ve Ankara'ya gidecek. Ankara'da Çalışma Bakanlığı önünde gerçekleşecek basın açıklamasının ardından da yürüyüş sonlanacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol