birgün

10° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 28.02.2020 16:17

KESK'ten İdlib açıklaması

İdlib'de 33 Türkiye askerinin yaşamını yitirmesinin ardından, saldırıya yönelik bir tepki de KESK'ten geldi. KESK, tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin dış politikalarına dikkat etmesi çağrısı, ve Suriye’nin geleceğine, demokratik bir sürecin işletilmesi ile çözüm bulunabileceği konusuna dikkat çekildi

KESK'ten İdlib açıklaması

İdlib'de gerçekleştirilen ve 33 askerin yaşamını yitirmesine neden olan saldırının ardından Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından bir basın açıklaması yayımlandı.

Tüm dünyada olduğu gibi Ortadoğu’da ve Suriye’de de çözümün emperyalist ülkelerin beslendiği savaş ve çatışma politikalarından geçtiğini, bu nedenle barış ortamının sağlanamadığının ifade edildiği açıklamada, Türkiye'nin dış politikalarına dikkat etmesi çağrısı yapıldı.

Açıklamada ayrıca, Suriye’nin geleceğine, demokratik bir sürecin işletilmesi ile Suriye’de yaşayan halkların karar vermesi gerektiği ne dikkat çekildi.

KESK tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

"Dün gece saatlerinde İdlib’den gelen haber yürekleri dağlamıştır. Basına, medyaya yansıyan bilgilere göre İdlib’de yaşanan çatışmada 33 asker hayatını yitirmiş, otuzdan fazla asker yaralanmıştır. Öncelikle hayatını kaybeden askerlerin ailelerine ve Türkiye halklarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Yeni kayıplar yaşanmamasını temenni ediyoruz.

KESK olarak en başından itibaren tüm dünyada olduğu gibi Ortadoğu’da ve Suriye’de de çözümün emperyalist ülkelerin beslendiği savaş ve çatışma politikalarından, şiddetin tırmandırılmasından değil, barış ortamının tesis edilmesinden geçtiğini, dolayısıyla ülkemizi Ortadoğu bataklığına iten politikalardan kaçınılması gerektiğini vurguluyoruz.

Buna rağmen iki emperyalist blok arasında birini diğerine karşı koz olarak kullanmaya dayalı politikada ısrar ülkemizi daha büyük bir çıkmaza doğru sürüklemiş bulunmaktadır.

Bir kez daha altını çiziyoruz. Savaş ve çatışmaların bedelini yoksul halk çocukları canları ile ödüyor. Emperyalist güçler ve silah tekelleri savaştan, acıdan ve gözyaşından besleniyor.

Suriye’ye karşı ilan edilen ve Rusya ile İran’ı da karşısına alan çatışma ve savaş politikalarının emekçilere, insanlığa ve halklarımıza hiçbir yararı yoktur.

Ortadoğu politikasındaki yanlışların ve fevri kararların faturasının askerlere ve halka yıkılmasından derhal vazgeçilmelidir.

Suriye’den tüm yabancı güçler, emperyalistler bir an önce çekilmelidir. Suriye’nin geleceğine, demokratik bir sürecin işletilmesi ile Suriye’de yaşayan halklar karar vermelidir.

Bu ülkenin emekçilerinin, halkının yarattığı kaynaklar silahlanmaya, savaşa değil işsizlik sorununun, geçim derdinin çözülmesine ve yoksulluğun bitirilmesine harcanmalıdır. "

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız