birgün

20° AZ BULUTLU

KHK ile ihraç edilen öğretmen Ruken Kaya Ay göreve iade edildi

Eğitim-Sen üyesi öğretmen Ruken Kaya Ay, ihraç edildiği görevine iade edildi. Eğitim Sen Bodrum Temsilcisi Okyay, "İhraçlardan mağdur olan tüm kamu emekçilerinin hak kayıpları karşılanmalıdır" dedi.

GÜNCEL 17.05.2022 12:19
KHK ile ihraç edilen öğretmen Ruken Kaya Ay göreve iade edildi
Abone Ol google-news

Muğla’nın Bodrum ilçesinde KHK ile ihraç edilen Eğitim-Sen üyesi öğretmen Ruken Kaya Ay'ın göreve iade edilmesine karar verildi.

Evrensel'in haberine göre, konuyla ilgili Eğitim Sen Bodrum Temsilcisi Yüksel Okyay, bir açıklama yaptı. Okyay, “KHK’lar ile ihraç edilen 4 bin 239 KESK’li işlemin iptali için OHAL İşlemleri için İnceleme Komisyonu'na başvurdu. Komisyon aradan 5,5 yıl geçmesine rağmen hala binden fazla dosya hakkında karar dahi vermedi. Haklarında herhangi bir soruşturma dahi bulunmayan KESK'li arkadaşlarımıza komisyonun verdiği ret kararlarını tanımıyor, protesto ediyoruz” dedi.

'Haklarında mahkeme kararı olmayan ret kararlarının iptal edilmesi ve arkadaşlarımızın tüm haklarıyla birlikte görevlerine iade edilmesi gerekiyor' diyen Okyay, “Ne acıdır ki, en az 17 kişi hayatlarını kaybettikten sonra ‘gidemeyecekleri’ görevlerine komisyon kararıyla iade edilmişlerdir. Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen Barış Akademisyenleri'ne ilişkin OHAL Komisyonu’nun iktidarın talimatı ile aldığı anlaşılan ret kararları açıkça suçtur. Bu antidemokratik uygulamalara karşı fiili, meşru ve demokratik direnişimizi ve hukuki mücadelemizi her ne pahasına olursa olsun, tüm zorlukları göğüsleyerek sürdüreceğiz. Hukuksuz ihraçlardan dolayı mağdur olan tüm kamu emekçilerinin maddi, manevi hak kayıpları karşılanmalıdır. 375 sayılı KHK’ye eklenen geçici 35. Madde eliyle yapılan ihraç uygulaması derhal sona erdirilmelidir. İş güvencesi iktidarın sopası haline getirilmemeli, sendikal örgütlenme önündeki engeller kaldırılmalıdır. İktidar başta örgütlenme, düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı olmak üzere temel hak ve özgürlüklere yönelik baskı politikalarına son vermeli, ceza ve soruşturmaları durdurmalıdır” çağrısında bulundu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun