birgün

14° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 03.06.2021 15:41

Kıbrıs Postası gazetesi, Kutlu Adalı'ya gönderilen tehdit mektubunu yayımladı

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in itiraflarının ardından öldürülmesi hakkında soruşturma başlatılan Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı’ya cinayetten kısa bir süre önce gönderilen tehdit mektubu, Kıbrıs Postası gazetesi tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. Mektupta ağır hakaretler ve faşist bir jargon kullanılıyor.

Kıbrıs Postası gazetesi, Kutlu Adalı'ya gönderilen tehdit mektubunu yayımladı

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in itiraflarıyla yeniden gündem haline gelen Kutlu Adalı cinayetinin kritik evrelerinden biri olan tehdit mektubu, Kıbrıs Postası gazetesi tarafından yayımlandı.

Kıbrıs Postası, mektubun üzerinde herhangi bir tarih bulunmadığını ancak cinayetten kısa bir süre önce gönderildiği düşünüldüğünü yazdı.

Hakaret ve tehdit içerikli mektubun dosyalama tarihinde ise 7 Mayıs 2001 tarihi ve ‘Adalı- Meclis’ ibareleri bulunuyor. Bu durum mektubun, KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde 2001'de ikinci kez kurulan ancak sonuçsuz kalan cinayeti araştırma komitesinin evrakları arasında olabileceği olasılığına işaret ediyor.

“Ey Gafiller, Bay, Bayan, Mutlu ve İlkay Adalı” diye başlayan tehdit mektubunun girişinde, “Biz Doğu, Güneydoğu Anadolu'muzda, kahramanca Türklüğe yakışır bir şekilde Ermeni bozuntusu kuyruklu vahşi Kürtlerle uğraşırken, siz Yavru Vatanda karı-koca, hem de basın vasıtasıyla Türkiye ve Türklere karşı adeta Rum yanlısı hareket ve hakaretlerde bulunuyorsunuz” yazdığı görülüyor.

“KANINIZ TÜRK KANI OLSAYDI…”

Mektubun devamında şu ifadeler kullanılıyor:

“Kanınız Türk kanı olsaydı kesinlikle yapmazdınız, ne çabuk kahpe Rum'un zulmünü, tecavüzlerini unuttunuz. Sizi Rum çizmesinden kim kurtardı, utanmazlar, kanı bozuklar, unutmayın ki Bir Türk Dünyaya Bedeldir. Anadolu ve Kıbrıs, yüce Türk Milletinindir. Türk kanı taşımıyorsanız, defolun kahpe Rum'a! Sakin olun hareketlerinizi düzeltin.”

Tehdit mektubunda dört nokta dikkat çekiyor. Mesajın başlangıcında, Kürt meselesine atıfla 90’lı yıllarda Türkiye’de söz konusu sorunla ilgili güvenlikçi ve şoven anlayış öne çıkarılıyor. Mektubun devamında, Kıbrıs’ta 50’li yıllardan beri barış ve çözüm yanlısı kesimleri karalamak için kullanılan kara propagandaya başvuruluyor; Adalı ve ailesi ‘Rum kanı taşımak’ ve ‘Rum yanlısı hareketle’ itham ediliyor. Ayrıca, Adalı ve ailesine Rum kesimine geçmeleri de 'tavsiye ediliyor'.

kibris-postasi-gazetesi-kutlu-adali-ya-gonderilen-tehdit-mektubunu-yayimladi-883568-1.

PEKER’İN İTİRAFLARI SONRASI SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı’nın 1996 yılında öldürülmesiyle ilgili, suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamalarının ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Adalı, Mart 1996’da St. Barnabas Manastarı’nın soyulmasıyla ilgili yazısından sonra tehdit mesajları almaya başlamış ve Temmuz 1996’da evinin önünde uğradığı silahlı saldırıyla katledilmişti.