birgün

26° PARÇALI AZ BULUTLU

Kıbrıs'ta gerginlik

Kıbrıs’ta Türk Sahil Güvenliği’nin, Güney Kıbrıs liman polisine ait tekneye ateş açtığı ileri sürüldü.

GÜNCEL 16.07.2021 12:01
Kıbrıs'ta gerginlik
Abone Ol google-news

Kıbrıs’ta Türk Sahil Güvenliği’nin, Güney Kıbrıs liman polisine ait tekneye ateş açtığı ileri sürüldü.

Güney Kıbrıs basına yansıyan haberlere göre olay liman polisinin Türkiye'den gelen kaçak göçmen olup olmadığına dair Güzelyurt Körfezi’ne kıyısı olan Kato Pygros’ta devriye yaptığı sırada yaşandığı kaydedilirken, Rum polisi de yaşanan olayı doğrulayan bir açıklama yaptı.

Sözcü Hristos Andreu tarafından yapılan açıklamada, olayın sabaha karşı 03.00 sularında meydana geldiği söylendi. Üç kişinin bulunduğu Rum botunun devriye yaptığı sırada, Türk sahil güvenlik teknesinin limana 11 deniz mili mesafedeyken tespit ettiği ve Tylliria balıkçı barınağına doğru yöneldiği, ancak Türk sahil güvenlik ekipleri botu takip ederek dört kez uyarı ateşi açtığı ifa edildi.

Polis olayla ilgili Rum dışişleri bakanlığının bilgilendirirken olayla ilgili AFP Haber Ajansı'na konuşan bir Türk diplomatik kaynağı, Türk ya Kıbrıs Türk sahil güvenliğine ait herhangi bir teknenin, Rum teknesine ateş açtığı iddiasını reddetti. Açıklamada, "Bir Türk ya da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne ait herhangi bir tekne, Kıbrıs Rum teknesine ateş açmadı. Bu doğru değil" denildi.

Adanın kuzeyinde yer alan Kato Pyrgos, Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs’ın sınır çizgisinin hemen batısında yer alıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol