birgün

11° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Kılıçdaroğlu: 13 şehidimizin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan’dır!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, PKK tarafından alıkonulan 13 kişinin öldürüldüğü Gara katliamı hakkında konuştu. Erdoğan'ın Rize'de yaptığı kongreye tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "13 kişi hayatını kaybetmiş şehidimiz var. Umurunda bile değil. Şehidimiz var kongre yapıyor. O gülüşmeler, kahkahalar, fıkralar. 13 kişi hayatını kaybetti ya..." dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca "13 şehidimizin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan'dır" ifadelerini kullandı.

SİYASET 16.02.2021 13:44
Kılıçdaroğlu: 13 şehidimizin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan’dır!
Abone Ol google-news

PKK tarafından alıkonulan 13 kişinin öldürüldüğü Gara katliamı hakkında konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "13 şehidimizin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan'dır" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP'nin grup toplantısına TBMM üyeliği iade edilen Enis Berberoğlu da katıldı.

"Enis Berberoğlu için Türkiye’deki yargının durumunu düşünebiliyor musunuz?" diyen Kılıçdaroğlu, "Nasıl bir yargı! AYM hak ihlali var diyor, alt mahkeme uygulamam diyor. Bir mahkemeyi düşünün AYM’yi takmayacağım diyor" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, " Enis Berberoğlu görevinin başındadır. Hoş geldiniz" dedi.

kilicdaroglu-13-sehidimizin-sorumlusu-recep-tayyip-erdogan-dir-842272-1.

PKK tarafından alıkonulan 13 kişinin öldürüldüğü Gara katliamı hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, "Erdoğan 'Çarşamba günü bir müjde vereceğim' demişti. Açıklama yapmaktan korktular. Devleti yöneten birisi böyle bir açıklama yapmaz. Operasyon gizli yapılır, kimseye haber verilmez. Devletin nasıl yönetileceğini bilmiyorlar" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın Rize'de yaptığı kongreye tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "13 kişi hayatını kaybetmiş şehidimiz var. Umurunda bile değil. Şehidimiz var kongre yapıyor. O gülüşmeler, kahkahalar, fıkralar. 13 kişi hayatını kaybetti ya..." diye konuştu.

Erdoğan'a 5 soru yönelten Kılıçdaroğlu, "Terör örgütü başı Abdullah Öcalan'dan seçimlerde yardımcı olması için mektup dilenirken, şimdi niye yardım istemediniz? İstanbul seçimleri daha mı kıymetliydi?" dedi.

"Güya çarşamba günü açıklama yapacak, biz 13 kişiyi kurtardık" diyen Kılıçdaroğlu, "Hedef buydu. Davulla zurnayla rehine mi kurtarılır? 13 şehidimizin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan'dır" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Dünya siyaset tarihinin en anlamlı ve en uzun yürüyüşünü yaptık. Memlekette adalet yoktu. Adalet için yürüdük. Demokrasiyi güçlendirmek istiyoruz. Çağdaş uygarlığı yakalamak ve sonrasında geçmek istiyoruz. Hedefimiz bu. Türkiye'de adaleti gerçekleştirmek için mücadele eden milyonlar var. Enis Berberoğlu görevinin başındadır. Hoş geldiniz.

Enis Berberoğlu için Türkiye’deki yargının durumunu düşünebiliyor musunuz? Nasıl bir yargı! AYM hak ihlali var diyor, alt mahkeme uygulamam diyor. Bir mahkemeyi düşünün AYM’yi takmayacağım diyor! Gücümü Saray’dan alırım diyor!

Tarihin en uzun yürüyüşünü yaptık. Kim adalet istiyorsa bize gelecek. Biz onun adalet talebini yerine getirmek için mücadele edeceğiz. Şimdi Enis Berberoğlu parlamentonun onurlu bir üyesi olarak yerindedir.

GARA KATLİAMI AÇIKLAMASI

"Gara şehitlerimiz var. Uzman Çavuş Hüseyin Sarı, Polis Memuru Sedat Yabalak, Jandarma Astsubay Semih Özbek, Polis Memuru Vedat Kaya, Jandarma er Süleyman Sungur, Uzman erbaş Mevlit Kahveci, Topçu er Müslüm Altıntaş, Er Adil Kabaklı, Aydın Köse, sivil Muhammet Salih Kanca.

5-6 yıldır defalarca hatırlatılmasına karşın ne yapıldı? Ve şimdi bunların tamamı hayatını kaybetti. Şehit ailelerinin evlerine kor ateşi düştü. Hepimiz yanıyoruz, içimiz yanıyor. Öyle bir noktaya geldik ki şehitleri üzerinden hesaplaşan bir Türkiye. Bir tweet üzerinden kıyamet kopardılar. Şehit şehittir arkadaşlar. Ayrı bir yeri vardır.

Aileler defalarca geldiler. Arkadaşlarımızı görevlendirdik. Olaya iktidarın el atması gerektiğini söyledik. Elimizden gelen her şeyi yaptık. Bu kardeşlerimizin öldüğü haberi geldi. Açıklamayı Malatya Valisi yapıyor; niçin? Cumhurbaşkanlığı, Milli Savunma, İçişleri Bakanlığı'nda oturan birisi var. Aynı şey İdlib'de de olmuştu. Orada da Hatay Valisi yapmıştı. Çünkü hatalarını, kusurları, eksikliklerini biliyorlar.

"DEVLETİ NASIL YÖNETİLECEĞİNİ BİLMİYORLAR"

Erdoğan 'Çarşamba günü bir müjde vereceğim' demişti. Açıklama yapmaktan korktular. Devleti yöneten birisi böyle bir açıklama yapmaz. Operasyon gizli yapılır, kimseye haber verilmez. Devletin nasıl yönetileceğini bilmiyorlar.

Şehit var daha cenaze kalkmamış kavga ediyorlar. Sen ben kavgası mı bu? Şehitlerimiz geldi. Başsağlığı dileklerimiz var. AKP’ye ait troller harekete geçti. Kabahatlerini örtmek için. Mezardan korkan yanından gererken şarkı türkü söyler ya aynen öyle. Bu ülke için hayatlarını veriler onlar. Bu ayrılık, bu korku neden. Farklı bir iklimi Türkiye’ye getirmeye çalışıyorlar. Şehitler üzerinden de ayrıştırmaya çalışıyorlar. Daha defnedilmemiş, yaralar tazeyken bunu sarayın talimatı üzerine yapıyorlar. Ben üzülüyorum, içim acıyor. Şehit var daha cenaze kalkmamış kavga ediyorlar. Sen ben kavgası mı bu?

ERDOĞAN'A KONGRE TEPKİSİ

13 kişi hayatını kaybetmiş şehidimiz var. Umurunda bile değil. Şehidimiz var kongre yapıyor. Vatandaşlarımızdan rica ediyorum; internetten açın, izleyin. O gülüşmeler, kahkahalar, fıkralar. 13 kişi hayatını kaybetti ya... Hangi ahlaka, inanca göre yapıyorsunuz bunu. 13 kişi hayatını kaybetmiş, şehidimiz var bari buna saygı göster. Topu Malatya Valisi’ne atmışsın. Kaçacak delik arıyorlar. Kusurlarını çok iyi biliyorlar. Kongrede güle oynaya kongre yapıp bir de şehit ailesini telefonla bağlıyorlar. Anne ağlamaklı, Erdoğan’ın keyfi yerinde. Allah bu millete sabır versin. Şehit annesini propaganda malzemesi yapıyor. Şehit ailelerine yakınım mesajı vermeye çalışıyor. Ama gülüp eğleniyor. Bırakın anne bari matemini yaşasın. O annenin acısını dramını onlar biliyor mu?

ERDOĞAN'A TEPKİ: GÖNDERSENE ÇOCUKLARINI ASKERE

Konuşuyor; 'Oğlunuz şehit oldu, siz bu şerefi yaşadınız.' Lafa bak. O şeref en çok sana yakışır. Göndersene çocuklarını askere. Niye bedelli yaptırdın? Eğer sen böyle bir şerefi kabul etmek istiyorsan ve bu şerefi başının üstünde yaşamak ve içselleştirmek istiyorsan çocuklarına bedelli yaptırmazsın, gönderirsin askere. Irak'a gönderirsin. Neden bu ülkede fakir fukaranın çocukları bedel ödüyor da varsılların çocukları bedel ödemiyor. Hangi AK Partili milletvekilinin çocuğu bedel ödedi bu ülkede.

kilicdaroglu-13-sehidimizin-sorumlusu-recep-tayyip-erdogan-dir-842273-1.

ERDOĞAN'A 5 SORU

"1- Bölücü terör örgütünün 5,5, yıl elinde tuttuğu vatan evlatlarını kurtarmak için ne yaptınız?

2- Terör örgütü başı Abdullah Öcalan'dan seçimlerde yardımcı olması için mektup dilenirken, şimdi niye yardım istemediniz? İstanbul seçimleri daha mı kıymetliydi?

3- Yıllarca 'Dostum Trump' dediniz, niye dostluğunuzu vatan evlatlarını kurtarmak için kullanmadınız?

4- Ulusal insan hakları örgütü ve uluslararası insan hakları örgütlerine çağrıda bulunmak hiç aklınıza gelmedi mi?

5- Rize'de yaptığınız açıklamalarda, sınır ötesi operasyonlardan hedeflerinden birinin de 13 evladımızın kurtarılması olduğunu ama başarılı olmadığını söylediniz. Bu başarısızlığın sahibi kim?"

"13 ŞEHİDİMİZİN SORUMLUSU ERDOĞAN'DIR"

Normalde birisinin bu sorumluluğu alıp istifa etmesi lazım. Rehine kurtarmaya gidiyorsunuz ölüyorlar ve 3 askerimiz. Bunun hesabını kim verecek? 13 şehidimizin kanları yerdedir. Onlar Türkiye'ye getirilebilirdi. Güya çarşamba günü açıklama yapacak, biz 13 kişiyi kurtardık. Hedef buydu. Davulla zurnayla rehine mi kurtarılır? 13 şehidimizin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan'dır. 5 sorunun cevabını bekliyorum. Şimdi savunmaya geçti. Salı toplantılarını çarşambaya aldı. Yarın bu 5 sorunun cevabını bekliyorum.

"HAVUZ MEDYASININ İFTİRA ATMA KONUSUNDA MÜTHİŞ YETENEĞİ VAR"

Havuz medyasına da bir şeyler söylemek lazım. Boğaziçi'nde eylemler var. Uludağ’daki bir görüntüyü, Boğaziçili öğrenciler diye veriyorlar. Havuz medyasının iftira atma konusunda müthiş yeteneği var. Paraları nereden aldıklarını biliyoruz. Dolayısıyla 'Şehitlerimiz varken eğleniyorlar' diyor. Beyefendi sen Erdoğan’ın Rize’deki kongresine baksana. Yapacaksan onu haber yapacaksın. Şu hale bakın. Bütün anne babalara sesleniyorum. Evlatlarınıza sahip çıkın, gurur duyun. Onlar doğruları söylüyor. Boğaziçili öğrenciler dokuzuncu köyden kovulsa onuncu köyde doğruları söylemeye devam edecekler.

"ESNAF HASTANEYE DÜŞMEMEK İÇİN DUA EDİYOR"

Esnaflarla gezdik dert dinledik. Hepsi dertli. STK’ların da olduğu bir toplantı yaptık. Onların sitemleri vardı ve ben bunları dillendireceğime söz verdim. Şehit ve Gazi yakınları var. 15 Temmuz şehitleri has evlat, diğerleri üvey evlat olmaz böyle. Bu konuda bir soru önergesi verdiğimizi söyledik. Kahveciler diyorlar ki; 'Kongreler yapılıyor, kalabalığı ile övünüyorlar bizim kahveler neden kapalı. 11 aydır evime ekmek götürüyorum, bütün birikimlerimi yitirdim' haklılar da…

Orman işçileri benim de bilmediğim bir konuyu açtı. Orman köylüleri toplumun en fakiridir. 1996 yılında çıkan bir tebliğ var o tebliğe göre bunlar oradan para alıyordu. 2020’de bu ücretler düşürülmüş. 2021 yılında yeni fiyat belirlendi zam gelecek dediler ama 2020 yılında 140 TL alıyorduk, şimdi bu zamlara rağmen 117 TL’ye düştü. Gelir düşer mi? Gerekirse bir arkadaşımız bakanı ziyaret edip bu konu hakkında bilgi alsın."

Esnaf hastaneye düşmemek için dua ediyor. Prim yatıramadığı için kimse bana bakmayacak diyor. SGK’ya borcu var aracına haciz gelmiş. Kamyon şoförlerinin sıkıntıları var. Şehirler arası yolculukta 65 yaş üstü bedava, bari parasını verin diyorlar. Sadece Bolu’da 186 lokantanın kapandığı belirtildi. Dükkanı kapatınca da alınan kredinin tamamının geri ödenmesi isteniyor, esnaf dükkanı kapatmaya da korkuyor."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun