birgün

16° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 22.11.2019 11:23

Kılıçdaroğlu: 17 yıldır bu ülkeyi yönetenler sadece cepleri için çalıştılar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'de belediye başkanlarıyla bir araya geldiği toplantıda konuştu

Kılıçdaroğlu: 17 yıldır bu ülkeyi yönetenler sadece cepleri için çalıştılar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,“Yerel Yönetimler Reformu ve Yerel Demokrasi Buluşması” toplantısına katıldı.

İstanbul ve Ankara belediyelerinin sadece 7 ayda bütçe fazlası verdiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, "17 yıldır bu ülkeyi yönetenler sadece cepleri için çalıştılar" dedi.

'BU ÜLKEYİ YÖNETENLER SADECE CEPLERİ İÇİN ÇALIŞTI'

Ekonomik krizin sosyal ve toplumsal sonuçları olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, "17 yıldır bu ülkeyi yönetenler cepleri için çalıştılar. Sadece cebi için çalıştı, vatandaş için değil. Geldiğimiz ekonomik krizin geniş halk kitlelerini vurduğunu görüyoruz. Türkiye, toplu intiharların olduğu bir sürece girdi. Bizim belediye başkanlarımız sosyal yardımları belirli çerçeveler etrafında hayata geçirmeye başladılar. Bu da bizim için çok değerlidir. Bir örnek vereceğim, İBB'den. Bu yıl dar gelirli yoksul 30 bin üniversite öğrencisine yardım yapılacak. Miktarı 96 milyon lira. Nereden buldu bu parayı? İsrafı önleyerek. Geliri bir yerden artmadı, israfı kesti, dar gelirli ailelerin üniversitede okuyan çocuklarına veriyor. Bu toplumsal barış açısından son derece değerlidir. İsrafı önlüyoruz, tasarrufları halk için kullanıyoruz" şeklinde konuştu.

'ANKARA VE İSTANBUL BELEDİYELERİMİZ SADECE 7 AYDA BÜTÇE FAZLASI VERDİ'

'25 yıl içinde yaşanan israfı siz düşünün' diyen Kılıçdaroğlu, "İki örnek vereceğim, İstanbul ve Ankara belediyelerimiz yalnızca 7 ayda bütçe fazlası verdi. 25 yıl içinde yapılan israfı düşünün. Harcanan paraları düşünün. Bir başkent başkent kimliğinden uzaklaştırıldı, bir kasabaya dönüştü neredeyse. Yüksek binaların olması oranın başkent olduğu anlamına gelmez. Orada siz vatandaşla güven içinde bir yönetim yapıyor musunuz? Ankara'nın kültürünü bütün dünyaya tanıtıyor musunuz? Tanıtmıyorsanız olmaz. Biz bunu yapıyoruz. Rica'yi de 25 yıl sonra kazandık. Seçimlerden sonra 820 bin lira borç ödendi, 600 bin lira da tasarruf yapıldı. O sebepten sizlere teşekkür ediyorum. Verdiğiniz mücadele bu ülkenin her insanına helal olsun dedirtecek. Size bir teşekkürüm daha var; şeffaflık. Belediye meclis toplantılarını canlı yapıyorsunuz. Düne kadar saydamlık denen bir kavram yoktu. Onların belediyelerinden bu yanıtı alamıyoruz ama bizim belediyelerimiz şeffaflık konusunda üstlerine düşeni yapıyorlar. Bu da bir ilktir" dedi.

İSTANBUL'A 150 KREŞ YAPILACAK

İstanbul'da 150 kreş yapılacağını açıklayan Kılıçdaroğlu, "Ankara Büyükşehir Belediyemiz 250 bin öğrencimizin yol ücretini azalttı. Bu çok önemli. Bazı belediye başkanlarımız kendi bölgelerinde aile sigortasının bir benzerini uygulamaya çalıştı. Ankara Yenimahalle, Adana Seyhan Belediyelerimiz bunu yaptı. Şimdi Ankara bunu kat üzerinden bütün Ankara için yapacak. Ülkeyi yönetenler bunu beceremiyorlar ama biz yerel yönetimlerde bunu yapıyoruz. Bu kimin garibanın, yoksulun yanında olduğunu gösteriyor. Kreş yapacağız. Yoksul mahallelerden başlayarak her mahalleye kreş yapacağız. Çoğu belediye başkanımız yaptı, yapmaya da devam ediyor. Şehir hastanelerinin benzeri değil ama. İstanbul'un yapacağı 150 kreş için belediye bütçesinden beş kuruş para çıkmayacak" diye konuştu.

KAYYUM ATAMALARINA TEPKİ

HDP'li belediye başkanlarının görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanmasına da tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Beğenmediğiniz bir partinin belediye başkanlarını neredeyse topluca görevden alarak yerine kayyum atıyorsunuz, vatandaş niye oy kullandı, sandığı niye koydunuz?" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından diğer satır başları ise şu şekilde:

"Bin liranın emekli aylığı alan var mı yok mu tartışması çıktı. Rakam verdim, 847 bin 643 kişi. Dediler ki böyle bir şey yok. Bakın değerli arkadaşlarım, bu sosyal güvenlik kurumunun Eylül 2019 tarihli tablosu. Ben doğruları söyledikçe onlar yalanla halkı kandırmaya çalışıyorlar"

"İsraf diyorlar ama israf içinde yaşıyorlar"

"Hiçbir belediye başkanımız enkaz edebiyatının altına saklanmadı"

"Tank Palet Fabrikası'nın değeri 20 milyon dolar. Avrupa'nın en büyük tank palet entegre tesisi Katar Ordusuna bedava verildi. Resmi Gazete'de kendi imzası var. Vatandaşa yalan söylüyor. şu soruyu sordum hala yanıt alamadım, "Dünyanın hangi ülkesinde kendi silah fabrikasını başka bir orduya veren bir ülke var?"

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız