birgün

23° AÇIK

Kılıçdaroğlu: Ampul patlayacak ve güneş doğacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçimlere "Martın sonu bahar" sloganıyla hazırlandıklarını hatırlatarak, "Şimdi de 'Ampul patlayacak ve güneş doğacak, bu ülkede her şey aydınlık olacak' diyoruz. Hiç meraklanmayın, her şeyin yeri, zaman gelince hesabını soracağız" dedi.

GÜNCEL 25.06.2021 12:47
Kılıçdaroğlu: Ampul patlayacak ve güneş doğacak
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel yönetimlerde harcadıkları her kuruşun hesabını millete vermenin onurunu yaşadıklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu, İzmir programı kapsamında Ödemiş'e geçerek ilçe ve büyükşehir belediyesi tarafından yaptırılan Entegre Katı Atık Yönetim Tesisinin açılış törenine katıldı.

Törendeki konuşmasında CHP'li yönetimlerin insanlara kimlik, yaşam tarzı ayrımı yapmadan hizmet verdiğini belirten Kılıçdaroğlu, ülkenin neresinde yaşarsa yaşasın, kim olursa olsun herkesi kucaklamak istediklerini ifade etti.

İzmir Büyükşehir ve Ödemiş belediyelerinin atıkları sanayiye kazandıran, elektrik üreten ve ekonomik değer getiren bir katı atık yönetim tesisini hizmete açtığını kaydeden Kılıçdaroğlu, tesis sayesinde istihdam da yaratılacağını dile getirdi.

CHP’li belediye başkanlarından ihaleleri sosyal medya hesaplarından yayınlamalarını istediklerini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Belediye başkanlarından istediğimiz bir şey var. Harcadığınız her kuruşun hesabını millete vereceksiniz. Çünkü o para sizin paranız değil, milletin parası. İhalelerinizi Facebook'tan yayınlayacaksınız, herkes görecek. İhale de öyle göstermelik olmayacak. 'Birisini çağırayım, birine vereyim. Aradan aldığım parayı cebime koyayım' olmayacak. Bizim düzen hakça bir düzen, ne ezen ne ezilen, insanca, hakça bir düzen. Böyle öğrendik, böyle götüreceğiz."

kilicdaroglu-ampul-patlayacak-ve-gunes-dogacak-891924-1.

"HARCADIĞIMIZ HER KURUŞUN HESABINI MİLLETE VERİRİZ"

CHP'li yönetimlerde tek pozitif ayırımın ise fakir mahallelere uygulanabileceğine vurgu yapan Kılıçdaroğlu, ihtiyaç sahibi ailelerin yaşadığı mahallelere daha fazla hizmet götürülmesi gerektiğine işaret etti.

Kılıçdaroğlu, CHP'nin geleneklerinde halka hesap vermenin bulunduğuna değinerek, "Harcadığımız her kuruşun hesabını millete veririz ama ihtiyaç sahibi ailelere yardım yaparken onları teşhir etmeyiz. Bu amaçla, bu felsefeyle hareket eder ve her kuruşun hesabını vermenin onurunu yaşarız" diye konuştu.

"HESABINI SORACAĞIZ"

İktidara geldiklerinde adaleti sağlayacağını, iktidar yolunda en büyük desteklerinin ise halk olacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, yerel seçimlere "Martın sonu bahar" sloganıyla hazırlandıklarını hatırlatarak, "Şimdi de 'Ampul patlayacak ve güneş doğacak, bu ülkede her şey aydınlık olacak' diyoruz. Bu ülkede siyaset de ahlaklı olacak, bütün bunların altyapısını oluşturuyoruz. Hiç meraklanmayın, her şeyin yeri, zaman gelince hesabını soracağız" değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı ile Türkiye'ye demokrasi getireceklerini söyleyerek, hiç kimsenin tweet attığı için hapse girmeyeceğini aktardı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de tüm atığın ham madde, enerji ve gübreye dönüşeceği tesiste modern bir laboratuvar da olduğunu anlattı.

kilicdaroglu-ampul-patlayacak-ve-gunes-dogacak-891925-1.

Tesisin İzmir için geri dönüşüm vizyonunun en önemli parçalarından biri olduğunu ifade eden Soyer, İzmir'de çok yakın zamana kadar çöplerin neredeyse hiç ayrıştırma yapılmadan depolama tesisine gittiğini, atık yönetiminin tek odaklı olmaktan 4 odaklı bir sisteme dönüşmesiyle şehrin geri dönüşüm planının ilk adımını attıklarını kaydetti.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ise ilçenin dağlarında çiçek, ovalarında bereket açtığını belirterek, bu güzel topraklarla övünmenin yetmediğini, övünmeyi hak etmek için çiftçiye sahip çıkılması, su kaynaklarının ve doğanın korunması gerektiğini dile getirdi.

Konuşmalardan sonra tesisin açılış kurdelesi kesildi.

Törenin ardından diğer programları için İzmir'e hareket eden Kılıçdaroğlu, yol üstündeki bazı kahvehanelerde mola vererek yurttaşlara sohbet etti.

İZMİR TARIM GELİŞTİRME MERKEZİ AÇILDI

kilicdaroglu-ampul-patlayacak-ve-gunes-dogacak-892045-1.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplam değeri 1 milyar lirayı aşan 4 yatırımının açılış töreni için kente gelen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun üçüncü durağı Sasalı’daki İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi oldu. İklim krizi nedeniyle gelecekte yaşanabilecek kuraklığa karşı toplumu bilgilendirmek ve tarımda doğru yöntemleri uygulamalı olarak anlatmak için 8 milyon 281 bin liralık bütçeyle kurulan İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıldı.

İlk olarak merkezin girişindeki alana zeytin ağacı diken CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 23 Kasım 2019’da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Harmandalı’da Biyogaz Tesisi açılışında da zeytin ağacı diktiğini hatırlatarak bunun kentte diktiği ikinci zeytin ağacı olduğunu söyledi. Zeytin ağacının dikiminde ise sabah açılışı yapılan Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi’nden elde edilen gübre kullanıldı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve İzmir Vakfı Genel Müdürü Güven Eken’den merkezdeki faaliyetler ve İzmir Tarımı'na katkı verecek projeler hakkında bilgi aldı. Kılıçdaroğlu’na merkezdeki serada yetiştirilen çileklerden ikram edildi.

“BAŞKA BİR TARIM MÜMKÜN”

İzmir için önemli yatırımların açılışına katılarak kendilerini onurlandıran CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na teşekkür eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Çok iyi biliyoruz ki ’Başka Bir Tarım Mümkün’. Bize bugün dayattıkları tarım politikaları memleketi açmaza götürüyor. Fakat bu kader değil. Bunu değiştirmek mümkün. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi’nin aydınlık ışığında o yolu bulup, açacağız ve ülkeye ‘başka bir tarımın mümkün’ olduğunu göstereceğiz” dedi.

İzmir Tarımı Geliştirme Merkez 4 alanda hizmet verilecek. Buraya kooperatif üyesi üreticiler başvuracak, elindeki tarımsal alanla ilgili bilgileri paylaşacak. Elindeki tarım alanının doğal karakterini, yüksekliğini, eğimini ve iklimini esas alarak orada en ucuza ve en verimli; yani en kârlı şekilde hangi ürünü yetiştirebileceklerinin bilgisini alacak. İzmir Tarımı ilkelerine uyan bir ürünü olan çiftçiler yine bu merkeze başvurarak ürünleri için ücretsiz markalaşma, endüstriyel tasarım ve grafik tasarım desteği alacak. Üçüncü hizmet ise satış garantisi. Buraya gelen çiftçilerin üretim süreçlerini iyileştirmek adına, onlara bir yol haritası hazırlanacak ve hangi ürünü nereye satabilecekleri konusunda, daha ürünlerini toprağa ekmeden rehberlik hizmeti verilecek. İhracat başta olmak üzere karlılığı yüksek satış kanalları küçük üreticilerle buluşacak.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol