birgün

28° AÇIK

Kılıçdaroğlu: Bu memlekete nasıl bir cumhurbaşkanı olmalı?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne’de Muhtarlar Buluşması’ndan konuştu. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmalarına ilişkin olarak "Bir cumhurbaşkanı arıyorsak önce kafamızda niteliklerini oluşturmamız gerekiyor" dedi.

SİYASET 11.07.2021 11:53
Kılıçdaroğlu: Bu memlekete nasıl bir cumhurbaşkanı olmalı?
Abone Ol google-news

Edirne’de Muhtarlar Buluşması’nda konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 2023 yılında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefetin adayının kim olacağına yönelik tartışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, son günlerde Cumhurbaşkanlığı adayı tartışmalarının yaşandığını hatırlatarak “Ali mi olsun, Veli mi olsun, anketler, şunlar bunlar. Önce ülkesini seven her vatandaşın elini vicdanını koyup şunu düşünmesi lazım. Bu memlekete nasıl bir cumhurbaşkanı olmalı. Asıl sorumuz bu olmalı” dedi.

“Öyle bir cumhurbaşkanı olmalı ki 83 milyonu kucaklamalı” diyen CHP lideri, şu ifadeleri kullandı:

"Tarafsız olmalı, bir partinin genel başkanı değil bütün vatandaşları kucaklamalı. Cumhurbaşkanı seçilecek kişinin günün 24 saati konuşması doğru değil. Cumhurbaşkanı çok önemli günlerde çok önemli zamanlarda açıklamalar yapar. Cumhurbaşkanı her şeye maydanoz olmaz. Cumhurbaşkanı kendisi ve ailesiyle birlikte örnek olmalı."

"Cumhurbaşkanı adayı ahlaklı olmalı"

CHP lideri şöyle devam etti:

Cumhurbaşkanı’nın herkesi kucaklaması lazım. Kimlik, inanç, yaşam tarzı üzerinden siyaset yapılmaz. Biz sosyal kimlikler üzerinden siyaset yapıyoruz. Cumhurbaşkanı’nın yargı üzerindeki sivil vesayeti kaldırması lazım. Cumhurbaşkanı’nın aynı zamanda darbe hukukunun kalıntılarını temizlemeyi söz vermesi gerekir bu millete. Biz birinci sınıf mı üçüncü sınıf mı demokrasiyi hak ediyoruz? Cumhurbaşkanı’nın birinci sınıf demokrasiyi hedeflemesi, parlamento üzerindeki vesayeti sonlandırması lazım. Milletvekili seçiyorsunuz, Allah aşkına siz gerçekten milletvekilini seçiyor musunuz? Sizin önünüze bir liste geliyor. Milletin vekilini millet seçer. Seçilen vekil vesayet altına kalıyor. Bir süre önce çöp ithalatının yasakladın. Attıkları imzanın mürekkebi kurumadı, şimdi serbest diyorlar. Devlet böyle yönetilir mi? Cumhurbaşkanı adayı ahlaklı olmalı" Parlamentoda adam kayırıcı, rüşvetçi, ihale takipçisi milletvekilinin yeri yoktur, olmamalıdır da.

“10 bin dolar alan siyasetçi” iddiası

Bu devletin İçişleri Bakanı, 10 bin dolar rüşvet alıyor diyor. Saraydan, Meclis'ten tık yok. Ahlaksız bir siyasetçi. Bunların Meclis'te yeri var mı? Siyasi ahlak kanunu çıkmalı. Bu ülkede 128 milyar dolar gitti. Sorduk nerede diye, yasak getirdiler, akıl alacak şey mi?

“Zengin bir ülkeyiz”

Türkiye’nin yeni bir başlangıç yapması lazım. Bu ülkede ben çöp konteynerından beslenen milyonları görmek istemiyorum. Zengin bir ülkeyiz. Her türlü imkanımız var. Ama kaynaklar doğru kullanılmıyor.

"6 ayda bu memlekette herkes rahat bir nefes alacak"

Hepsini çözeceğiz. 6 ayda bu memlekette herkes rahat bir nefes alacak. 5 yıl içinde bölgesinin yıldızı olacak. Doğu Akdeniz’de çıkan karbon yatakları Türkiye üzerinden Avrupa’ya gidecek. Bizim üniversitelerimiz gerçek anlamda üniversite olacak.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının bir bölümünde muhtarlara da şöyle seslendi:

Her muhtarlığın ayrı bir bütçesinin olması lazım. Sizin bulunduğunuz mahallede vatandaşlar Emlak Vergisi ödemiyor mu, ödüyor. Belediye alıyor o parayı. Yüzde 1’i muhtarlık bütçesi olarak ayırsa ne olur, hiçbir şey olmaz. Muhtarlık bütçesi demek aynı zamanda o bütçenin harcanırken denetlenmesi anlamına gelir. Kaynakları adaletli bölüşeceğiz.

Sosyal yardım dağıtırlırken neden hiç mahalle muhtarından görüş alınmaz. Muhtarın bir parti kimliği yok. Mahallenin fakirini, zenginini en iyi muhtar bilir. Sosyal yardımlar muhtarlar aracılığıyla dağıtılmalı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol