birgün

6° AÇIK

Kılıçdaroğlu: Devleti soyan adamlardan Cumhurbaşkanı olur mu?

Partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Man Adası davasını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Devletine vergi vermemek için numara çeken adamdan, devleti soyan adamlardam Cumhurbaşkanı olur mu?" diye konuştu. Bahçeli'nin Suriyeli göçmenlerin ülkesine geri gönderilmesine ilişkin açıklamalarına da yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Sayın Bahçeli, bunların tamamı Suriye'ye bayramlaşmaya gidecek, daha sonra da gelecekler. Bunları getirecek olan kişinin adı da Süleyman Soylu... Sınırları yol geçen hanına döndüren kişi de odur" dedi.

SİYASET 19.04.2022 13:40
Kılıçdaroğlu: Devleti soyan adamlardan Cumhurbaşkanı olur mu?
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın akrabalarının Man Adası'nda milyonlarca dolarlık hesaplarının olduğu iddiası’ üzerine açılan davalarda çıkan tazminat kararlarının Yargıtay'dan dönmesini hatırlatan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Devletine vergi vermemek için numara çeken adamdan, devleti soyan adamlardam Cumhurbaşkanı olur mu?" diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

BAHÇELİ'NİN GÖÇMEN AÇIKLAMASINA YANIT

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Suriyeli göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmesi yönündeki çıkışına yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Sayın Bahçeli, bunların tamamı Suriye'ye bayramlaşmaya gidecek, daha sonra da gelecekler. Bunları getirecek olan kişinin adı da Süleyman Soylu... O işten sorumlu olan, senin desteklediğin kişidir. Sınırları yol geçen hanına döndüren kişi de odur. Bu kişinin mültecilerle bir ilgisi yok. Onun bütün derdi uyuşturucu baronlarıyla fotoğraf çektirmek. Zaman bulamıyor adam" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Suriye ile barışacağız. Göçmenleri güvenli bir şekilde ülkelerine göndereceğiz. Türkiye'ye turist olarak gelecekler. Irkçılık yapmayacağız."

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle :

"İstanbul'daydım İBB Belediye Başkanı ile birlikte yaptığı hizmetlerin bir bölümünü birlikte gezdik. Anadolu Hisarı'nı gezdik, 10 metro inşaatı aynı anda devam ediyor. Hiç kimsenin kolay kolay başlatamayacağı projeleri başlatıyor ve sonuçlandırıyor. Yerebatan Sarnıcını da restore ediyor. İstanbullular Ekrem Başkan gibi bir başkana sahip oldukları için çok şanslılar. İstanbul yaşanabilir kent haline geliyor.

Akaryakıt zamları dolayısıyla haksız eleştiriye muhatap oldum. Elektrik zammını akaryakıt zammını yaparsın belediye bu zamların yüzde 40'ı oranında en azından hayatını sürdürebilmek adına zam yaptıklarında da kıyameti koparırsın. Emin olun bu iktidarı anlamakta zorlanıyorum. Yahu zammı yapan sensin. Hangi belediye başkanı zam yapmak ister! Buna kısaca iki yüzlülük derler. Bu iktidarın da temel hedefi ikiyüzlülüğü dünyaya duyurmak.

GAZETECİ HASKOLOĞLU'NUN GÖZALTINA ALINMASI

Gazeteci İbrahim Haskoloğlu gözaltına alındı. Bunlar özgürlüğü, insan haklarını getiremez. Bunu getirecek olan biziz, Millet İttifakı'dır. Demokrasiyi getireceğiz. Genç bir üniversite öğrencisi de önce tweet attı diye önce gözaltına alındı sonra hapse atıldı Alp Emeç. Sakın moralini bozma, bugün hapishanedesin ama yarın çocuklarına verdiğin demokrasi mücadelesini bu örnekle anlatacaksın. Moralini bozma, gözlerinden öpüyorum. Bu ülkenin bütün aydınlık insanları senin arkanda.

Dünya turizm haftası bizim turizmcilerin hepsine saygı duymak gerekiyor. Önlerinde bir engel olmasa Türkiye'yi bir turizm üssüne çevirirler. Bütün aksaklıkları açmaya çalışıyorlar. 1.5 milyon insanımız doğrudan turizm sektöründe çalışıyor. Bu iktidar dolara mecbur olduğu için turizme kapılarını açıyor. dolara mecbur olmasa o beş yıldızlı otellerin hepsini kapatır.

CHP’NİN RİZE’DE ASTIĞI AFİŞLERİN TOPLATILMASI

Çay konusunda bir kanun teklifi hazırlanmıştı. TBMM'ye gelmişti ama AK Parti ve MHP milletvekili reddettiler. Çay, fındık üreticilerini perişan etmeye kararlıyız diyorlar. Bunun üzerine bizim Rize İl Başkanlığı 'Açıklanan yaş çay fiyatının altında alım yapılmasını yasaklayan çay teklifimiz iktidar ve ortakları tarafından reddedilmiştir' diye bir pankart hazırladı. Korkudan kimse asmadı. İl Başkanlığı'na astılar. Korkularından gelip pankartları indirdiler. Neden korkuyorsun? Rizeliler şu anda yüzünü CHP'ye dönmüş durumda. Rize'de söz verdim. Kaçak çayları Rize Meydanı'nda yakacağım.

'İKTİDAR YÖNETMEYİ BİLMİYOR'

Bütün emekli kardeşlerime sesleniyorum size verilecek ikramiye asgari ücretin neti kadar olacak 4 bin 253 lira. Yılda iki sefer. Çok büyük bir para değil .Beşli çeteye verdiğinin binde birini vermeyeceksin emekliye vereceksin. Ha bize inanmayabilir sayın Erdoğan diyebilir ki bunlar muhalefettir bunlar abartıyor diyebiliyor. Ben bakıyorum saraydan herkesin yüzü gülüyor diyebilir. Ama Saray'da oturan ve biraz da vicdan sahibi olan biri var, Sayın Bülent Arınç. Bana inanmıyorsan Bülent Arınç'ı çağır bir kendisini dinle Allah aşkına. Vatandaşın durumu iyi değil. Bunu siyasetçi olarak değil hayatın bir gerçeği olarak söylüyorum. Sorunumuz çok derin ve bu derin sorunları bunlar çözemez. Yönetmeyi bilmiyorlar. Dünyada hangi devlet böyle yönetilir?

SURİYELİ SIĞINMACILAR

Suriyeli sığınmacılara değinmek istiyorum. Kalktılar bir sabah şu açıklamayı yaptılar ‘24 saat içinde Emevi Camii'ne gidip namaz kılacağız.' Bu lafı ettiler bir süre sonra baktılar ki bırakın Emevi Camii'ne gitmeyi, 3 milyon 800 bin Suriyeli Türkiye'ye gelmiş şu yönetim anlayışına akar mısınız! Şu devletin yönetiminden ne kadar kopuk olduklarını görüyor musunuz!

Buraya gelenler burada kalmak istemiyorlar tabii daha gelişmiş ülkelere gitmek istiyorlar. Gitmek isteyince Avrupalılar bizimle masaya oturdular bu hükümetle masaya oturdular. Bunlar sizin topraklarınızda kalsın size biraz para vereceğiz sin bunlara bakın. Dolar deyince vazgeçtiler gittiler geri kabul anlaşmasını imzaladılar. 3 milyon 800 bin Suriyeli şuanda Türkiye'de hapiste. bir yere gidemiyorlar. Gitseler geri kabul anlaşmasına göre Türkiye'ye iade ediliyorlar. Dünyada hangi devlet böyle yönetilir? Biz neden 3 milyon 800 bin Suriyeliye bakmak durumundayız!

Çıktı 14 Şubat 2020'de Erdoğan bir konuşma yaptı Suriyelilere 40 milyar dolardan fazla para harcadık dedi. Şimdi 2022'deyiz demek ki 50 milyar dolardan fazla para harcandı. Nereye gitti bu para? Nasıl buharlaştı? 50 milyar doları Suriyelilere versen hepsi han hamam sahibi olur. Asgari ücretin yarısı paraya çalışıyor bu insanlar. Bundan birkaç gün önce diyor ki 'Dün Irak'tan Suriye'den Afganistan'dan gelmişlerdi bugün Ukrayna'dan geliyorlar. Yarın nereden geleceklerini bilemez. 3 milyon 800 bin Suriyeli sayısını tam bilemediğimiz Afganistanlıları bunları göndermeyeceğiz diyor. Bunun üzerine büyük bir ihtimalle anket yaptı beyefendi baktı ki ankette Suriyelilerin gitmesini istiyor çoğu kişi. Yeni bir açıklama yaptı 'Tek başına bırakılmış olsak da' Suriyelileri getiren Bay Kemal'miydi! Buna itiraz eden yanlış yapıyorsun diyen bendim. Şimdi aşağıdan gelen tepkisi gördü 'Suriyeli kardeşlerimizin dönüşü için elimizden gelen gayreti göstereceğiz' diyor. 3 günde, nasıl bir omurga ya, 180 derece nasıl dönüyorsun? Bu neyi gösteriyor? Bu bizim ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor. Bu Türkiye'nin çıkarlarını sonuna kadar savunan partinin CHP olduğunu gösteriyor. Çünkü biz onları özgür iradeleriyle göndereceğiz.

AK Partili kardeşlerime sesleniyorum; Sizler vergi verirken milyonlarca dolar parayı Türkiye'ye getirip beş kuruş vergi vermemek ne demektir? Ağrıma gidiyor. Gereğini yapın. Devletine vergi vermemek için numara çeken adamdan, devleti soyan adamlardan Cumhurbaşkanı olur mu?"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol