Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, "Elbette HDP’yi de ziyaret edeceğim. Cumhurbaşkanı adayı olarak, tüm Türkiye’nin, 85 milyonun cumhurbaşkanı olacağım iddiasında biri olarak tüm partileri ziyaret etmem zaten demokrasinin gereğidir. HDP’yi ziyaret etmemde ne sakınca olabilir?" açıklamasını yaptı.

Kılıçdaroğlu: Elbette HDP’yi ziyaret edeceğim

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP'yi ziyaret edeceğini açıkladı.

halktv.com.tr yazarı Fikret Bila'ya konuşan Kılıçdaroğlu, "HDP'yi ziyaret edecek misiniz?" sorusuna, "Elbette HDP’yi de ziyaret edeceğim. Cumhurbaşkanı adayı olarak, tüm Türkiye’nin, 85 milyonun cumhurbaşkanı olacağım iddiasında biri olarak tüm partileri ziyaret etmem zaten demokrasinin gereğidir. HDP’yi ziyaret etmemde ne sakınca olabilir? Meclis’te HDP’li Başkan Vekili’nin yönetimi altında çalışıyoruz. Komisyonlarda HDP’li vekillerle birlikte çalışıyoruz. HDP’yi ziyaret etmem kadar doğal bir şey olamaz. Ben zaten toplumun bütün kesimlerine ulaşmaya çalışan bir anlayışa sahibim, bunu da uygulamaya çalıştım. Bu yönde çalışmalarım devam edecek" yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, ortak adaylık çalışmaları nedeniyle deprem bölgesinde yaşanan felaketi unutmadıklarını da vurguladı.

"ÖNCELİĞİMİZ DEPREM FELAKETİDİR"

Deprem bölgesine gideceğini de ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Bizim önceliğimiz deprem felaketidir. Önümüzdeki salı günü deprem bölgesiyle ilgili olarak yaraları nasıl saracağımıza, depremzedelerin sorunlarını nasıl çözeceğimize ilişkin projemizi kamuoyuna açıklayacağız. Zaten belediyelerimiz, milletvekillerimiz hep deprem bölgesindeler. Vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek için büyük çaba harcıyorlar. Bu çalışmalara da ara vermeden devam edeceğiz."

İMAMOĞLU VE YAVAŞ'IN CUMHURBŞAKANI YARDIMCILIĞI

Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyük şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atanması konusunda şunları kaydetti: “Sayın İmamoğlu da Sayın Yavaş da çok değerli iki arkadaşımız. Çok başarılı iki belediye başkanımız. Sadece belediye başkanı oldukları illerde değil Türkiye’nin neresinde bir sorun olsa hemen o sorunu da çözmek üzere yardıma koşan iki belediye başkanımız. Seçimden sonra cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atanacakları tarihe kadar belediye başkanlıklarından ayrılmaları gerekmiyor. Böyle bir hukuki zorunluluk yok. Bu nedenle seçime kadar kampanya boyunca da birlikte çalışacağız. Hiçbir sorun yok.”

"DEVLET KURUMLARINI YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ"

Kılıçdaroğlu, iktidara geldikten sonra temel amaçları olan Türkiye’nin parlamenter sisteme geçmesini sağlayacaklarını belirtti.

“Çürümüş devlet kurumlarını yeniden inşa edeceğiz. Devlet demek kurumlar demektir” diyen Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti:

“Devletin en önemli kurumlarını çürüttüler. Biz yeniden inşa edeceğiz. Yeniden inşa edeceğimiz kurumların başında Anayasa Mahkemesi, yargı, parlamento, Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Varlık Fonu geliyor. Tabii başka kurumlar da var. Hepsini yeniden inşa edeceğiz bu da devletin yeniden inşa edilmesi olacak.”

Kılıçdaroğlu, deprem felaketi nedeniyle seçim kampanyalarını müzikli bir şekilde yürütmeyeceklerini, buna adaylık lansmanında da özen göstereceklerini de sözlerine ekledi.