birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Kılıçdaroğlu: Esnaf ayağa kalkarsa Türkiye ayağa kalkar

Karabağlar Belediyesi Mobilya Akademisi’nin açılışında mobilyacı esnafı ile bir araya gelen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Belediye başkanlarının esnafın tüm sorunlarını çözme konusunda esnafın emrinde olduğunu belirterek, “Esnaf ayağa kalkarsa Türkiye ayağa kalkar. Esnafa değer vermemiz, büyütmemiz lazım, gelir elde etmesi lazım” dedi.

GÜNCEL 24.10.2021 13:34
Kılıçdaroğlu: Esnaf ayağa kalkarsa Türkiye ayağa kalkar
Abone Ol google-news

AYCAN KARADAĞ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştiren “Türkiye Muhtarlar Buluşması” kapsamında İzmir’e gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mobilyacılar Odası Yönetimi ve Mobilyacı esnafı ile bir araya geldi.

Karabağlar Belediyesi Mobilya Akademisi’nin de açılışının gerçekleştirildiği programa CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Hasan Özkoparan, CHP İzmir Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları katıldı.

Türkiye’de esnafın orta direkt olarak tanımlandığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Esnaf devlete yük olmaz, vergi verir. Her tarafta özel olarak korunan, anayasamızda da madde var esnafın korunmasının için özel düzenleme var. Size teşviki verecek olan siyasi iktidar gücünü anayasadan almaktadır. Pek çok sorunla karşılaşıyorsunuz ama devlette muhatabınız yok. Bunun yolu Esnaf Bakanlığı’dır. Şikâyet ediyorsunuz ama ana yere gitmiyor. Siyasi sorumlu olması lazım bu sorunların çözülmesi isteyecek. Bunu yapacağız. Beraber yapacağız. Bunu yaparsak esnafın sorunu kalmayacak, akıllı çözümlerle sorunlar çözülecek. 3 harflilerle ilgili sorun var, şikâyet ediyorsunuz ama bu bakanlık arasında dağılıyor. Çözülmesi gerektiğini biliyoruz. İsteriz ki bunu 600 milletvekili öğrensin, bilsin. Bunu çözmek için bir şey yapsın. Bizim varlık nedenimiz vatandaşın sorunlarını çözmektir” diye konuştu.
Marangozluğun ölümsüz meslek olarak tanımlayan Kılıçdaroğlu, mesleğin kendisini yenileyip büyümesi gerektiğini, modern aletlere ihtiyaç olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, “Marangozluk değerli bir meslek çocukluğumda hayal ederdim bende olabilir miyim diye. Çocukluğumda sandık yapmasını öğrendik hayatımda uhde olarak kaldı. Çok güzel ve yaratıcılığı olan bir meslek. Bu alan ölmeyecek bir alan. Bir bina yapılıyor, kapısı, masası, koltuk varsa bunu marangoz yapacak. Bu meslek kendisini yenileyip büyümesi modern aletlere ihtiyaç var. Bunun için akademi ve yaratıcı insanlara ihtiyaç var. Bunları bu tür merkezler yapılabilir. Ahi Evran’ı çoğumuz unuttuk, niye unuttuk? Ahlaki kuralları öğretenlerin başında Ahi Evran gelir. Sanatçıyı, zanaatkarı onun bu topraklardaki değerini siyasi iktidar içselleştirmiş değil” dedi.

FAİZLERİ YÜKSELTECEKLER

kilicdaroglu-esnaf-ayaga-kalkarsa-turkiye-ayaga-kalkar-935744-1.

Esnafın pandemide büyük sıkıntılar çektiğini ve bu dönemin en büyük haksızlığı esnafların yaşadığını dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Esnaf ezildi, mahvoldu. Dolayısıyla en büyük haksızlığı yaşadığımız dönem bu dönem oldu esnaflar açsından. Bu sorun çözülecek. Sizi ister Halkbank ister herhangi banka olsun aldığınız krizlerin faizlerini ilk 1 haftada sileceğiz. Göreceksiniz faizleri yükseltecekler. Anaparayı makul taksitlerle alacağız, bunun böyle yapılması lazım. Esnaf ayağa kalkarsa Türkiye ayağa kalkar. Esnafa değer vermemiz, büyütmemiz lazım, gelir elde etmesi lazım. Çalışma alanı planlanması lazım. Herhangi bir yerde aynı caddede 5 tane berber dükkânı açamaz. Herkesin kazanacağı ortamı yaratmak planlama ile olur. Devlet planlama teşkilatı kapatıldı, geleceğimizi niye planlayamıyoruz” ifadelerini kullandı.

"BELEDİYE BAŞKANLARI EMRİNİZDE"

Kılıçdaroğlu şunları dile getirdi: “Bütün OSB’lerde belli mesleklerin yoğunlaştığı yerlerde okullar, teknoloji liseleri açacağız. MEB ile müşterek çalışacak. Ara eleman yetiştirmemiz lazım. Herkes üniversite mezunu, masa sandalye istiyor bu ülkenin başka yapacak işi yok mu eğitimin yeniden planlamaması ihtiyaç var. Türkiye’nin çözülemeyecek sorunları yoktur. Ben her şeyi biliyorum diyerek bir devlet bir kişiye devredilemez. Osmanlı padişah vardı ama sadrazam başbakan vardı, altında insanlar vardı. Dolayısıyla var olan sitemim sorunları var ama bu sorunları çözeceğiz. Umutsuzluğa kapılmayın, az kaldı bütün milleti nefes aldıracağız. Belediye başkanları sizin emrinizdedir. Bir sorun olduğu zaman ilk başvuracağınız belediye başkanları, milletvekilleri, il başkanlığıdır. Sizin sorunlarınız çözmek boynumuzun borcudur.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol