birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 09.09.2020 11:29

Kılıçdaroğlu: İktidar olamamamızın kabahati millette değil, bizde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin 97. yıl dönümünde açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, konuşmasının birçok yerinde partisinin az oy aldığı illerdeki yurttaşlara seslenerek CHP'nin 97 yıl boyunca yaptığı icraatları anlattı. Kılıçdaroğlu, CHP'nin uzun yıllar iktidar olamamasının kabahatinin de kendilerinde olduğunu belirterek, "Köy köy gezmezseniz, Ankara'da oturup vatandaşa bana oy ver deseniz olmaz" dedi.

Kılıçdaroğlu: İktidar olamamamızın kabahati millette değil, bizde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, CHP Genel Başkan Yardımcıları, Parti Meclisi üyeleri ve milletvekillerinden oluşan heyet, partinin 97’nci Kuruluş Yıl Dönümünde Anıtkabir’i ziyaret ederek, Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı.

Kılıçdaroğlu, ziyaret sonrası önemli açıklamalarda bulunuyor…

CHP lideri özetle şunları söyledi:

‘YURTTAŞLARIMIZIN YÜZDE DOKSANININ BİLMEDİĞİ BİR GERÇEK VAR’

Gerçekten de çocuklarımıza, hangi koşullarda bu ülkenin inşa edildiğini anlatıyor muyuz? Yurttaşlarımızın yüzde doksanının bilmediği bir gerçek var, Mustafa Kemal ve arkadaşları kooperatif kurar. Çünkü yabancı misyona alışveriş yapacağı bir dükkan lazım. Bu kooperatifin kurucuları, İsmet İnönü, Celal Bayar... Bu kooperatif hala yaşıyor. Kaçımız biliyoruz... Tarihimiz unutturulmak isteniyor. Bizim tarihe karşu bir sorumluluğumuz var. Biz CHP olarak bu sorumluluğu almak zorundayız.

CHP o kadar acımasız eleştirilmiştir ki, tarihi unutturularak o kadar sert eleştirilmiştir ki anlamakta zorlanıyorum.

ATATÜRK’ÜN GAZETECİLERE AÇIKLAMASI…

CHP'nin kuruluş öncesi Atatürk, kabul ettiği bir grup gazeteciye şu açıklamayı yapar: "Mütevazi bir millet bireyi sıfatıyla hayatımı sonuna kadar vatanın hayrına vakfeylemek amacıyla barıştan sonra halkçılık esası üzerine dayanan ve halk fırkası adıyla bir siyasi parti kurmak niyetimdeyim" diyor. Daha önce Sivas Kongresi'nde

Anadolu ve Rumeli Müdâfaa-i Hukuk Cemiyetleri birleşerek o toplantı CHP'nin omurgasının oluşturulduğu toplantıdır. Resmen kurulması 9 Eylül 1923'tür. Dolayısıyla biz 97. yılımızı kutluyoruz.

İSMET PAŞA'YA ASKER KAÇAĞI DEDİLER

Siyasette elbette ki siyasi partiler eleştirilir. Her eleştiriye siyaset aranasında görev alan her arkadaşın dikkatle dinlemesi lazım. Eksiklerimizi bize gösterebilir. Biz bunlardan ders çıkarmak zorundayız. CHP o kadar acımasız eleştirilmiştir ki, emin olun anlamakta bazen zorluk çekiyorum. Tek dikili ağacı yok demişlerdir. İsmet Paşa asker kaçağı demişlerdir. Hem paşa diyorlar hem bunu söylemişlerdir. Dolayısıyla bu toplantıyı biraz sohbet toplantısı düşünecisyle yapmak istedim.

HERKES SAVAŞ MEYDANLARINDAYDI

Devleti kurdular meclisi açtılar ama o yıllarda CHP'nin kadrolarında yer alan herkes savaş meydanlarındaydı. Enflasyon nedir dolar nedir hiçbirisini doğru dürüst bilmiyorlardı. Ama ülke perişandı, kalkınması gerekiyordu. İzmir İktisat Kongresi'ni topladılar. Gölcük'te tersane kurdular. 1924'te İş Bankası'nı kurdular. Bursa'da, Karacabey'de, Hatay'da, Muş'ta devlet üretme çiftliklerini kurdular. Ama çiftçi ne ekeceğini bilmiyordu. Devlet buraları kurarak çiftçiye örnek gösterdi. Bugün hala bu çiflikler çalışıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak ilk kez madeni para basıldı ve üzerinde T.C. yazıldı.

ÇİMENTO VE ŞEKER FABRİKALARINI CHP KURDU

Çimento ve şeker fabrikalarını CHP kurdu. Modern hastaneler yapıldı. Numune hastane denildi adına. Vatandaşlar daha sağlıklı bir zeminde gidip tedavi olsunlar diye.

1 mete milli demir yolumuz yoktu. Bu genç Cumhuriyet ne yaptı? topladığı vergilerle Malatya'ya, Adana'ya, Erzincan'a, Batman'a birçok şehire demiryollarını götürdü... Dikili ağacı yok diyorlar, insand en azından bir miktar vicdan kırıntısı olur. Bunlar gidip birilerine el avuç açılarak yapılmadı. Her kuruşun hakkı yerinde verildi.Kayseri'de uçak fabrikasının temellerini attılar. Fabrika 1950'li yıllara kadar 112 savaş uçağı üretildi.

HAYDARPAŞA LİMANI YABANCILARIN ELİNDEYDİ

Haydarpaşa Limanı'nı yabancılar çalıştırıyordu... Yabancıların elindeydi, devlettirilleşti. Ankar'da İstanbul'da örnek hastaneler yapıldı.

Okuma yazma oranları. 1927 yılında resmi bir sayım yapıldı. Nüfusun yüzde 92 si okuma yazma bilmiyordu. Bazıları söylerler ya neden demokrasiye hemen geçmedik? Hakkaride bir seçim olsa o sonuç Ankara'ya nasıl gelecekti? Bütün bunlar bir şekilde aşıldı. Millet Mektepleri kuruldu. Kız öğrencilerin sayısı fazladır. CHP bunları yapmıştır.Kötü mü yapmıştır?

1932-1937 arasında, savaştan çıkmış bir devlet var. Yeni bir savaşa hazır dünya var. Kırıkkale'de entegre silah sanayi kurulur. Oyumuzun en düşük olduğu yerlerden biri Kırıkkale. O fabrikayı CHP kurdu.

GÜÇLÜ BİR KÜLTÜR MİRASIMIZ, KÖY ENSTİTÜLERİ'DİR

Bugün güçlü bir kültür mirasımız varsa bunun temeli Köy Enstitüleri'dir. Şimdi bütün sendikalara işçilere sormak isterim. Siz eğer bugün sendika hakkına sahipseniz bunun arkasında CHP'li kadroların yattığını bilmek zorundasınız. Sizlerden hak almak isteyen oldu ama biz buna karşı çıktık. Çünkü biz sosyal devletten yanayız. Dolayısıyla sosyal devlet açısından önemli bir adım atılmış oluyor.

HER GİRESUNLU BİLSİN Kİ...

Her Giresunlu bilsin ki diktiği ağaçtan elde ettiği fındıktan Cumhuriyet Halk Partisi'nin hakkı vardır. Fiskobirlik'i kuran Cumhuriyet Halk Partisi'dir.

Rizelilere de seslenmek isterim. Çayı çay yapan çay fabrikalarını kuran CHP'dir. Merkez Bankası'nın bir açıklaması var. Merkez Bankası'nın bünyesinde 176 ton altın vardır. Osmanlı borcunu ödeyememiştir. Osmanlı borcu için yüzlerce yatırım yapıldı. 176 ton altını var ama 1950 lilerin sonunda TC Amerika'dan yardım almak zorunda kalır , çünkü Merkez Bankası'nda hiçbir şey kalmamıştır.

CHP tarihi boyunca yolsuzlukla mücadele etmiştir. Bütün bunlar yapılırken demokrasi hiç unutulmadı.

İŞÇİLERE SÖYLÜYORUM...

1945 yılında İşçi Sigortaları Kurumu kuruluyor. Adı sonra Sosyal Sigortalar bugünkü adı ile Sosyal Güvenlik Kurumu. Onu kuran da CHP'nin kadroları. Şimdi bütün işçilere söylüyorum, siz bugün sosyal güvenlik hakkına sahipseniz bunun arkasında CHP'nin olduğunu bilmek zorundasınız. Sizden haklarınızı almak istediler ama biz karşı çıktı. Sosyal devlet açısından önemli bir adım atıldı.

JOHSON'IN MEKTUBU

Genç kuşaklar bilmez. Bir dönem ABD Başkanı Johnson, İnönü'ye yazdığı bir mektup vardır. Buna karşılık ,İnönü buna cevap verir. Türkiye uluslararası anlaşmalara aykırı davranılırsa ben müdahalede bulunurum diyor. Bu ne demektir egemen güçlere hiçbir zaman boyun eğmeyeceğiz demektir.

GELMESİNİ BİLMEK GİBİ GİTMESİNİ DE BİLMEK LAZIM

Demokratik rejimin gayet basit bir tılsımı vardır. İktidarı bırakabilmek. İktidarda bulunanlar, bunu yapabildiği takdirde rejim yaşar ve soysuzlaşmaz. Ama iktidardan gitmemek için her türlü dümeni döndürüyorsanız, nasıl seçim kanununda değişiklik yaparım da ben iktidarımı sürdürürüm derseniz demokrasiye en büyük darbeyi vurursunuz. Gelmesini bilmek gibi gitmesini de bilmek gerekir.

İKTİDAR OLAMAMANIN KABAHATİ CHP���DE

Bizi kimse eleştiremez demiyoruz. Her haklı eleştiriye saygı duyarız. Hatamız olmuşumdur elbette olabilir. Ama ana eksenimiz hiç değişmemiştir. Bu ana ekseni gelecek yüzyıla doğru uzatıyoruz. Bunun için ikinci yüzyıl çağrı beyannamesi yayınladık. İyi ki Cumhuriyet Halk Partisi var. Uzun süre CHP iktidar olamadı. Doğrudur. Bunun kabahati millette değil CHP'de. Köy köy gezmezseniz, Ankara'da oturup vatandaşa bana oy ver deseniz olmaz. Sizi en sert şekilde eleştirse bile eleştiriyi büyük bir sabırla dinleyeceksiniz.

ERDOĞAN’A BİR ÇAĞRI DAHA

Gün gün bütün Cumhuriyet Halk Partilileri takip ediyoruz Günün 24 saati her belediye başkanımız olağanüstü uygulamalar yapıyor. Evet çalışacağız. Kararlılıkla çalışacağız. Bir ekonomik buhranının içindeyiz. Erdoğan'a yaptığım çağrıyı yineliyorum; Türkiye'yi bu buhrandan nasıl kurtaracağını çık madde madde anlat.

DOSTLARIMIZLA BİRLİKTE İKTİDAR OLACAĞIZ

İlk seçimlerde dostlarımızla birlikte iktidar olacağız ve Türkiye'yi bugün içinde bulunduğu buhrandan çıkaracağız. Söz veriyorum en geç beş yıl içinde Türkiye, bölgesinde kavganın olmadığı, huzurun olduğu, işbirliğinin olduğu, üretimin pik noktasına ulaştığı, işsizliğin büyük ölçüde önlendiği ve herkesin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne saygı duyduğu bir Türkiye inşa edeceğiz. Bunun sözünü veriyorum. 97. yılımız hayırlı olsun.

Ayrıntılar geliyor...

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız