birgün

23° GÖK GÜRÜLTÜLÜ HAFİF YAĞMURLU

Kılıçdaroğlu ile Davutoğlu, Saadet Partisi'nin mitinginde buluştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi'nin Yenikapı'da düzenlediği mitinge katıldı

GÜNCEL 09.02.2020 16:13
Kılıçdaroğlu ile Davutoğlu, Saadet Partisi'nin mitinginde buluştu
Abone Ol google-news

Saadet Partisi, ABD’nin ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak açıkladığı plana tepki amacıyla İstanbul Yenikapı Meydanı’nda miting düzenliyor.

Saadet Partisi'nin düzenlediği 'Kudüs Mitingi' için Yenikapı'daki alanda toplanıldı.

Mitinge Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu katıldı.

Mitingde Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen HÜDA-PAR da yer aldı.

İMAMOĞLU: PLANIN BÖLGEYE HUZUR GETİRMESİ BEKLENEMEZ

​Mitingde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Sözümona İsrail ile Filistin arasında bir ‘barış’ planından bahsedildi. Fakat Filistin orada yoktu. Kendileri çalıp kendileri oynadılar. Kudüs’ün statüsü aynı zaman İslam dünyasının ortak mücadelesidir.

Güçlü olan her zaman haklı değildir. Ne Kudüs ne görülen bu statü bizim için kullanılabilir olmaz. 70 yılı aşkın süredir akan kanı durdurması beklenemez. Bu planın bölgeye ve dünyaya huzur getirmesi de beklenemez. İlk günden beri mazlum Filistin halkının yanında olduk, yanında olacağız. Bölgede kalıcı bir barış sağlanmasının da yanında olduk. Bu plana bu ülkede 'evet' diyecek hiçbir siyasi parti ve lider yoktur."

KARAMOLLAOĞLU: PLAN, FİLİSTİN'İ İSRAİL'E PEŞKEŞ ÇEKMEKTEDİR

İmamoğlu'nun ardından Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu sahneye çıktı. Karamollaoğlu, şunları söyledi:

"Hani 'Yüzyılın Anlaşması' diyorlar ya, biz 'Yüzyılın Paçavrası' diyoruz buna. Trump ve Netanyahu tarafından dayatılan şu plan Filistin'i siyonist İsrail'e peşkeş çekmektedir, uluslararası hukuku ayaklar altına almaktadır. Huzura ve barışa değil kaosa ve savaşa zemin hazırlamaktadır. Yüzyılın ihaneti, zorbalığı, paçavrasıdır. Bu paçavrayı Allah'ın izniyle tarihin çöplüğüne atacağız. Çünkü hak ettiği tek yer tarihin çöplüğüdür.

KILIÇDAROĞLU: KUDÜS'ÜN ORTASINA BOMBA KONMUŞTUR

kilicdaroglu-ile-davutoglu-saadet-partisi-nin-mitinginde-bulustu-685889-1.

Karamollaoğlu'nun ardından CHP lideri Kılıçdaroğlu konuştu. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

>> Ben size kısaca Filistin'i anlatmak isterim. 15 Temmuz 1092. Cuma günü. 40 günlük kuşatmanın sonuccunda Haçlılar Kudüs kentini ele geçirir. Yağma sonucunda kentte tek bir Müslüman bırakmazlar. Yahudiler de bu dönemde öldürülür.

>> Hz. İsa'nın kabrinin bulunduğu yerde ibadetlerini yapan Rum, Ermeni, Gürcü, Kıpti din adamları katledilir. Kudüs 1087'de Müslümanların olur. Bir kumandan kenti yeniden Müslümanlara verir. O kumandan Selahattin Eyyübi'dir. Kim olursa olsun tek bir Hristiyan'ı rahatsız etmedi.

>> Onun için en büyük zafer istilaya talana mahal vermeden kurtarılmış olmasıdır. Örnek aldığı kişi Hz. Ömer'di. Hz. Ömer Kudüs'ü fethettiğinde tüm Hristiyanların can ve mal güvenliğini güvenceye almıştı.

>> Biz Müslümanlar için Kudüs üçüncü kutsal kentimizdir. İlk kıblemiz Mescid'i Aksa Kudüs'te bulunmaktadır. Kudüs bütün Müslümanlar için özel bir yere sahiptir. Yahudiler dualarını Kudüs'e dönerek yaparlar. Hristiyanlar Hz. İsa'nın dünyevi hayatının Kudüs'te sona erdiğine inanırlar.

>> Kudüs bir barış kenti olmalıdır. 1092'de Haçlıların Kudüs'ü işgal ettiğinde yaptıkları ile bugün yapılmak istenen aynıdır.

>> Kudüs'ün ortasına bir bomba konmuştur. O bombanın etkisini gidermek hepimizin görevidir.

>> Yaklaşık bin yıl önce Haçlılara karşı Kudüs'ü Müslümanlarla birlikte koruyanlar da Yahudilerdi.

>> Haçlıların planlarını boşa çıkardık, bugün de boşa çıkaracağız. Emperyalistlere karşı bütün mazlum milletler birleşmeli.

>> 1970'li yıllarda Türkiye'nin ahlakını ve vicdanını temsil eden gençlerimiz Filistin davasının neferleri oldular.

>> Türkiye'nin yurtseverlerini ve Türkiye'nin ilk Kudüs mitingini 1969 yılında düzenleyen Milli Görüş kurucusu Merhum Necmettin Erbakan'ı saygıyla anıyorum.

>> Hepimizin kalbi Kudüs için atmaktadır. Hakkın ve hukukun hakim olduğu Türkiye, Ortadoğu ve dünya için mücadele ediyoruz.

>> Her firavunun Musa'sı vardır. Günümüzün firavununa karşı her birimiz birer Musa'yız. Hiç kimsenin umudu kırılmasın.

>> Siyasi olarak farklı görünen iki hareketi bir araya getiren bir davadır Kudüs. İslam dünyasındaki tüm parçalanmışlığa, İslam dünyasındaki ülkelerin Trump'ın sözde planına destek olmalarına rağmen Allah hak hukuk ve adalet isteyenlerle bereber diyoruz.

>> Filistin için hak hukuk ve adalet diyoruz.

DAVUTOĞLU: GÜN İCRAAT GÜNÜDÜR

Kılıçdaroğlu'ndan sonra da Gelecek Partisi lideri Davutoğlu açıklamalarda bulundu. Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

>> Trump ve Netanyahu sözde barış planını ilan ederken bütün bir insanlığa savaş ilan etmişlerdir. Sizin savaş ilanına karşı barışın merkezi olan Kudüs'ü savunacağız.

>> Kudüs'e sesleniyoruz: İstanbul yanınızdadır ve yanınızda olacaktır.

>> Karamollaoğlu'na teşekkür ediyorum, Erbakan hocamızı saygıyla anıyorum. Allah onun emanetine sahip çıkmayı bize nasip eylesin.

>> Filistin'siz Ortadoğu barışı olamaz, olmayacaktır. Filistin'in açık hava hapishanesine döndürülmesine karşı çıkacağız.

>> Gün icraat günüdür. Artık ülkedeki kutuplaştırıcı siyaset karşısında ortak ilkelerimiz, ortak idrakimiz için hep beraber omuz omuza vermeyi bilmeliyiz. Keşke herkes burada olabilseydi. Kudüs söz konusu olduğunda omuz omuza vermeye var mıyız? Siyasi parti ünvanlarımızı bir kenera bırakarak "Biz Kudüs sevdalısıyız" demeye var mıyız?

>> TC Büyükelçisi derhal Filistin'e gönderilmeli ve ne olursa olsun orayı terk etmemelidir. Ne kriz çıkacaksa çıksın Doğu Kudüs'teki al bayrak asla indirilmemelidir.

>> Filistin devletinin ilanı Trump'ın vicdanına ya da merhametine kalamaz.

>> Mahmud Abbas ve (Hamas lideri) İsmail Heniye, Türkiye'de bir araya getirilmelidir.

>> Rusya ile Filistin konusunda da istişari zemin oluşturulmalıdır.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol