CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP geleneğinin önemli isimlerinden Murat Karayalçın ile CHP Genel Merkezi'nde bir araya geldi. 45 dakika sona eren görüşmede, seçim sonuçları değerlendirildi. Karayalçın görüşmenin ardından, "İstifa konusu hiç konuşulmadı. Ama öyle bir izlenim de edinmedim" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi
Kılıçdaroğlu ile Murat Karayalçın bir araya geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP geleneğinin önemli isimlerinden, eski Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) Genel Başkanı ve eski bakanlardan Murat Karayalçın ile bir araya geldi.

İki ismin görüşmesi bugün saat 13.00'te CHP Genel Merkezi'nde gerçekleşti.

Kılıçdaroğlu ile Karayalçın'ın görüşmesi yaklaşık 45 dakika sürdü.

Görüşmede seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

Karayalçın, görüşmenin ardından CHP Genel Merkezi'nden ayrıldı. Görüşmeye ilişkin açıklama yapılmadı.

Öte yandan görüşme için talebin Murat Karayalçın'dan geldiği öğrenildi.

Görüşmenin ardından Sözcü TV'ye açıklamalarda bulunan Karayalçın, "İstifa konusu hiç konuşulmadı. Ama öyle bir izlenim de edinmedim. Yerel seçimlerde ön seçim yapılması gerektiği söyledim. Aynı kanaatte olduğunu söyledi" ifadelerini kullandı.

MURAT KARAYALÇIN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ YAPMIŞTI

Murat Karayalçın, geçtiğimiz günlerde seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunmuştu.

Partinin kurultay sürecini başlatma kararını ‘son derecede olumlu’ karşıladığını ifade eden Karayalçın, “Örgütümüz bu süreçte seçimleri değerlendirebilecek, geleceğe yönelik öneriler geliştirebilecektir” demişti.

Karayalçın, seçimlerde Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüksek bir performans ortaya koyduğunu, adil olmayan bir seçimde aldığı yüzde 48’lik oy oranının ‘ciddi bir kazanım’ olarak görülmesi gerektiğini kaydetmişti.

Buna rağmen CHP’nin aldığı yüzde 25’lik oy oranının ‘ciddi bir başarısızlık’ olduğunun altını çizen Karayalçın, “Eğer parlamenter sistemde olsaydı, bu oy oranı, başarısızlığın ötesinde bir hezimet olarak değerlendirilecekti” yorumunu yapmıştı.

“Meclis seçimindeki başarısızlığın nedeni CHP örgütünde, uzunca bir süreden bu yana, yaşanan düşük siyaset kapasitesidir” saptamasında bulunan Karayalçın, CHP’nin örgütsel çalışmalarındaki yetersizliklere dikkat çekerek şunları söylemişti:

“Örgütümüz yıllardır; broşür-afiş-pankart işleri ile seçim güvenliği ile sınırlı olan bir çalışma içine kapatılmıştır. Kuşkusuz bunlar da parti görevleridir. Ancak örgütün birincil görevi siyaset üretmek ve bir ölçüde bununla da bağlantılı olarak partinin adaylarını belirlemek olmalıdır. Örgüt kapasitesinde düşüklük bunların tümünün eşzamanlı olarak yerine getirilememesi durumunda ortaya çıkar.

Önümüzdeki Kurultay sürecinde, seçimlerde yaşanan taktik ve stratejik yanlışlıkların tartışılacağını biliyorum, buna genel başkanlık konusu da eklenebilir. Oysa bana göre, asıl tartışılması gereken konu, Cumhuriyet Halk Partisi'nde düşük kapasiteye yol açan yapısal sorunlardır. Bu sorunlar CHP’nin merkez ve taşra örgütlerinin yeniden yapılandırılması ile aşılabilir.”