CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 15:30'da Merkez Bankası'na gitti. Şahap Kavcıoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından Merkez Bankası önünde açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a çağrıda bulunarak, "Lütfen Merkez Bankası'nın kurumsal kimliğine saygı göster ve faiz yükselir mi faiz düşer mi, bu konuda kararı liyakatli kişiler versin" dedi.

Kılıçdaroğlu, Kavcıoğlu ile görüştü, Erdoğan'a çağrı yaptı: Merkez'in kurumsal kimliğine saygı göster

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası'na giderek kurumun başındaki isim Şahap Kavcıoğlu ile görüştü.

Kılıçdaroğlu, bugün yaptığı açıklamanın ardından saat 15:30’da Merkez Bankası’na geldi.

Kılıçdaroğlu’na CHP Sözcüsü Faik Öztrak ve CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke eşlik etti.

chp-genel-baskani-kemal-kilicdaroglu-merkez-bankasi-nda-932715-1.

ZİYARETTEN SONRA AÇIKLAMA

Kılıçdaroğlu, Şahap Kavcıoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından Merkez Bankası’nın önünde açıklamalarda bulundu. CHP lideri şunları söyledi:

*MB bir cumhuriyet kurumu. Cumhuriyet sözcüğü kamu kurumları arasında iki yerde geçiyor. Bir cumhuriyet savcıları için bir de TCMB için.

*Burası bağımsız ve fiyat istikrarından sorumlu olan bir kurum. Bağımsızlık sadece bizim için değil, dünya finans piyasaları için de son derece önemli.

*Son 45 günde TL yüzde 10 değer kaybetti.

*MB bağımsızlığına müdahale eden kişinin ben de biliyorum, siz de biliyorsunuz, Mısır’daki sağır sultan da biliyor. Faiz oranları şu seviyeye insin diye talimat verdiğini söyleyen kişinin Erdoğan olduğunu biliyoruz.

* Buradan Erdoğan'a açık ve net çağrı yapıyorum. Lütfen Merkez Bankası'nın kurumsal kimliğine saygı göster ve faiz yükselir mi faiz düşer mi, bu konuda kararı liyakatli kişiler versin.

*Bugüne kadar hep vatandaşın ağzında bir lokma vardı, onu almaya çalışıyordu hükümet; şimdi mutfağındaki tencereyi de almaya çalışıyor.

KAVCIOĞLU DA KONUŞTU

chp-genel-baskani-kemal-kilicdaroglu-merkez-bankasi-nda-932714-1.

Şahap Kavcıoğlu da Kılıçdaroğlu’nun ziyaretiyle ilgili bir açıklama yaptı:

*Sayın Kılıçdaroğlu ziyaret etmek istedi. Sağolsunlar geldiler, karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Daha önceki eleştirileriyle ilgili açıklamalar yaptık.

*MB bu ülkenin en güzide kurumlarından birisidir. MB’yi yıpratan açıklamaların bizi üzdüğünü söyledik.

*Bugün rezervlerimiz 125 milyar dolara yaklaşmıştır.

*Son 7 ayda 35 milyar dolar gerçek bir rezerv artmıştır. MB’nin rezervlerinin artması ülkemizin gücünü göstermektedir.

*Rakamlarımız çok güzel bir şekilde gelişmektedir.

*(3 ismin görevden alınması) Bir kısmı bizim, bir kısmı arkadaşlarımızın tercihi. Bugüne kadar birçok arkadaş görevden ayrıldı, bundan sonra da ayrılabilir. Tamamen süreç içerisinde gelişen görev değişimidir.

TL’NİN DEĞER KAYBI

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çarşamba akşamı Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile Çankaya Köşkü'nde görüşmüştü.

Görüşmenin ardından, Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile TCMB’nin başkan yardımcıları Semih Tümen, Uğur Namık Küçük ve Para Politikası Kurulu Üyesi Abdullah Yavaş görevlerinden alınmıştı.

Başkan yardımcılığına Taha Çakmak getirilirken Para Politikası Kurulu Üyesi olarak da Yusuf Tuna atanmıştı. Tuna ‘faizsiz bankacılık’ üzerine çalışmaları ile biliniyor.

Bu hamlenin ardından TL'nin döviz karşısındaki gerileyişi hızlanmış, dolar art arda tarihi rekorlar kırmaya başlamıştı. Dolar bugün de rekor tazeleyerek 9,24'ü geçti.

Öte yandan TL'nin dolar karşısında değer kaybetmesine paralel olarak, yarından itibaren benzin ve motorine de zam geleceği öğrenildi.

KAVCIOĞLU DÖNEMİNDE DOLAR YÜZDE 28 FIRLADI

Kavcıoğlu eylül ayında çekirdek enflasyon açıklamasını yapmadan önce Erdoğan ağustos ayında faizlerin indirilmesi gerektiği yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

Mart ayında göreve gelen Kavcıoğlu, göreve gelmeden önce yüksek faiz karşıtı görüşleriyle biliniyordu. Özellikle kurdaki hareket yüzünden şu ana kadar sadece 100 baz puanlık indirime gidebildi. Kavcıoğlu göreve geldiğinden bu yana dolar/TL'de yüzde 28'lik artış yaşandı.