birgün

20° PARÇALI BULUTLU

Kılıçdaroğlu: Kimlik üzerinden siyaset yapmayacağım

İstanbul’da partisinin üye katılım töreninde konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Ben bu millete söz verdim, kimlik üzerinden siyaset yapmayacağım. Herkesin inancı benim başım üzerine. Kimin inançlı, kimin inançsız olduğunu yüce yaradan bilir. Saygı duymam gerekir, saygı duyacağım” dedi. Kılıçdaroğlu, başörtüsünün bir dönem Türkiye'nin ‘bir numaralı sorunu’ olduğunu savunarak, “Sana ne kardeşim, takar takmaz. O evde ekmek, işsiz var mı önce onu çözeceksin” ifadelerini kullandı. Üye katılım töreninde ise AKP’den istifa eden yurttaşlar CHP’ye katıldı.

SİYASET 16.04.2022 14:11
Kılıçdaroğlu: Kimlik üzerinden siyaset yapmayacağım
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sultanbeyli İlçesi Üye Katılım Töreni programında konuştu.

Sultanbeylilere seslenen Kılıçdaroğlu, “Bir arkadaşım konuşurken kalelerden bahsetti. 'Sultanbeyli AK Parti'nin kalesi' dedi. Eğer bir yeri kale olarak tanımlayacaksan her fabrika bir kaledir. Her fabrika bir kale olmalı ki orada güzel insanlar çalışabilsinler” dedi.

“Çok ayrıştığımızı biliyorum” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, etnik kimlik üzerinden, inançlar, yaşam tarzı üzerinden siyaset yapıldığını belirterek, “Ben bu millete söz verdim, kimlik üzerinden siyaset yapmayacağım. Herkesin inancı benim başım üzerine. Kimin inançlı kimin inançsız olduğunu yüce yaradan bilir. Saygı duymam gerekir, saygı duyacağım. Orada da bizim kusurumuz var. Başörtüsü bir dönem Türkiye'nin bir numaralı sorunu oldu. Sana ne kardeşim, takar takmaz. O evde ekmek, işsiz var mı önce onu çözeceksin. Sultanbeyli ile kucaklaşmamız, eski yaraları sarmamız lazım” mesajı verdi.

Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“CHP İÇİN ZOR BİR İLÇE OLDUĞUNUN FARKINDAYIM”

“Sultanbeyli'yi biliyorum. 12 yılım İstanbul'da geçti. Üç evladım var, üçü de İstanbul doğumlu. İstanbul'un yabancısı değilim. Sultanbeyli'nin CHP için zor bir ilçe olduğunun farkındayım. Buraya çok geldim ama aramızda bir duvar vardı o duvarın yıkılması lazımdı. Vatandaşa ulaşma konusunda yeteri kadar çalışmadık. Onların sofralarına oturmadık, kahvesini çayını içmedik.

Şundan bütün Sultanbeylili kardeşlerimin emin olmasını isterim. Yeni bir süreç başladı Türkiye'de. Bizim kavgaya ihtiyacımız yok. Bizim helalleşmeye ve kucaklaşmaya, bir arada yaşamaya ihtiyacımız var. Eksiklikler var mı var ama onları bir tarafa bırakalım. Memleketin çok sorunu var. Her evde bir işsiz var.

Sizlerin oyu ile Allah nasip eder iktidar olduğumuzda Aile Destekleri Sigortası'nı getireceğiz. Hiçbir ailenin geliri asgari ücretin altında olmayacak. Bu kanunu çıkartmayı Türkiye 1971 yılında taahhüt etmiş. Çıkartmıyorlar ama.”

“SEÇİMİN KADERİNİ GENÇLER BELİRLEYECEK”

“Aramıza kardeşlerimiz geliyorlar. Çok güzel bir tablo göreceksiniz. Bize oy versin vermesin bir yerde bir dert varsa emek harcarız ve o sorunları çözmek isteriz. Genç arkadaşlarımız da geliyor aramıza. Önümüzdeki seçimin kaderini belirleyecek olan gençler. Adalet mi, demokrasi mi, eleştirmek mi istiyorsunuz o zaman oyunuzu CHP'ye vereceksiniz.

Biz kin tutmayız. Biz öfkeyi kendi ruhumuza enjekte etmeyiz. Sevgi, kardeşlik, dostluk, insani kurallar, sevgi üzerine her şeyi inşa etmek isteriz. Herkese saygı duymak bizim temel görevimizdir. Siyaset sizlere doğruları söylemek zorundadır. Verdiğiniz verginin hesabını siyaset kurumu size vermiyorsa paralar birilerine gidiyor demektir. O birilerine hortumlanan paraların tamamını keseceğim. O hortumların tamamını bu millete vereceğim.”

YENİ ÜYELERE ROZET TAKILDI

kilicdaroglu-kimlik-uzerinden-siyaset-yapmayacagim-1004406-1.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından yeni üyelere rozet takıldı. Geçmişte AKP ya da MHP’ye üye olan veya hiçbir siyasi partiye üye olamayan 400 kişiye CHP rozetinin takıldığı törene CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve çok sayıda partili de katıldı.

Törende CHP’nin yeni üyelerine de söz verildi. Ev hanımı Ayşe Arayan, avukat Ceylan Mercan, iş insanı Bülent Kurt, üniversite öğrencisi Ayşenur Ulus ve üniversite mezunu konfeksiyon işçisi Esra Erdağ neden CHP’ye katıldıklarını anlattı. CHP’nin yeni üyeleri şunları söyledi:

Ev hanımı Ayşe Arayan: “Ben AK Parti’deydim, oradan bir hizmet görmediğim için CHP’ye geçiyorum. Ben bir gün okula gittim, okulun orada tanımadığım biri, ‘Bir etkinliğimiz var gelmek ister misin’ dedi. ‘Hastaneye götürebilir miyim’ dedi. Benimle ilgilendiler, Özgür Bey ve Sibel Hanım. Aile gibi gördüm onları. Şimdiden sonra ben CHP’liyim. Hiç tanımadığım halde benimle ilgilendiler. Aile gibi biliyorum onları. AK Parti kartımı bırakıyorum buraya.”

Avukat Ceylan Mercan: “Teşekkürlerin en büyüğünü, ayakları üstünde duran kadın bir hukukçu olarak konuşma yapabilmeyi ilkelerine borçlu olduğum Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e sunuyorum. Genç bir hukukçu olarak, CHP’nin en büyük mücadelelerinden birisinin hukukun üstünlüğünün sağlanması olduğunun bilincindeyim. Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde bu haklı mücadeleyi, adalet yürüyüşümüzü zaferle taçlandıracağız. Hukuku; hükümeti elinde bulunduranların keyfiyetine göre şekillendirerek yok edildiği, yargının baskı altında tutulduğu, adil yargılanma ve özgür ifade haklarının ihlal edildiği bu kara düzene son vermek için, daha öncesinde bir siyasi partiye üye olmayan biri olarak CHP’ye üye oluyorum. Genel Başkanımızın önderliğinde bu kara düzene sandıkta son vereceğiz.”

kilicdaroglu-kimlik-uzerinden-siyaset-yapmayacagim-1004414-1.

İş insanı Bülent Kurt: “47 yaşındayım. İlk defa bir siyasi partiye üye oluyorum. Son dönemlerde, ‘altılı ittifakın’ Türkiye’nin geleceğini kurtardığı kanaatine vardığım için CHP’de siyaset yapmak için üye oluyorum. Bundan sonraki süreçte, her zaman ben ve çevredeki arkadaşlarla CHP’de görev yapmak üzere üye oluyorum. Her şey çok güzel olacak, geliyor gelmekte olan.”

Üniversite öğrenci Ayşenur Ulus: “Bitlisliyim. Önceden hiçbir partiye üyeliğim yoktu. İlk defa CHP’ye üye oldum. Üniversitelerdeki başörtüsü yasağının kaldırılmasında; partinizin ve şahsınızın gösterdiği demokratik tavır için genç üniversiteli bir kişi olarak teşekkür ediyorum.”

Üniversite mezunu konfeksiyon işçisi Esra Erdağ: “Başlattığınız hak hukuk adalet davasına inandığım için, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde aydınlık bir Türkiye için, aydınlık bir Türkiye’yi inşa etmek için CHP’ye üye olmaya karar verdim. Ayrıca sınav sistemi ve mülakat konusunda sizlerin samimiyetin inanıyorum ve güveniyorum. Gücümüze güç katmaya geldim. Bu arada AK Partiliydim, şu an istifamı verdim. Ve CHP’li olmaya karar verdim.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol