birgün

30° AZ BULUTLU

Kılıçdaroğlu: Kırılan fay hattı değil saray iktidarının ar damarıdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, "34 milyar dolar deprem vergisi aldın, bu vatandaşın evini depreme dayanıklı hale neden getirmedin?" diye sordu

GÜNCEL 28.01.2020 13:47
Kılıçdaroğlu: Kırılan fay hattı değil saray iktidarının ar damarıdır
Abone Ol google-news

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmasına Elazığ depreminde yaşamını yitiren 41 yurttaş için baş sağlığı dileyerek başladı. CHP'li belediyelere yaptıkları yardımlarından dolayı teşekkür etti.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

 • Onat Kutlar, Metin Göktepe, Hrant Dink, Uğur Mumcu bir ocak ayında öldürüldü. Muammer Aksoy, Gaffar Okan bir ocak ayında öldürüldü. Kimisi yazılarıyla, kimisi konuşmalarıyla toplumu aydınlatan kişilerdi. Fakat terör bu insanları aramızdan ayırdı. Onların ilkelerini yaşatmak boynumuzun borcudur.
 • Bugün Gezi davası görülüyor. Vicdanı olan herkes Osman Kavala'ya haksızlık yapıldığını biliyor. En son Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bu kadar da olmaz dedi. Osman Kavala'nın tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. Hala tahliye edilmedi. Böyle bir adalet olur mu? İnşallah bugün görülen davada Osman Kavala tahliye edilir ve adalet sağlanmış olur.
 • Devlet topluma hizmet eder hale getirilmeli. Huzur içinde, barış içinde yaşamak istiyoruz. Huzurlu bir Türkiye istiyoruz. Gelecek kaygısı olmayan, güvenli bir ülke istiyoruz. Devletin dini adalettir. Adaleti sağlamak bütün sivil toplum örgütlerinin ortak amacı olmak zorundadır.
 • Herkesin aşı, işi olsun istiyoruz. Anneler çocuklarını huzur içinde okula göndersinler. Çalışan herkes alın terinin karşılığını almalı. Bu da bizim taleplerimizden biridir.
 • Bugünlerde soğan üreticileri dertli. Alın terinin karşılığını alamıyor soğan üreticisi. Mutfaklarda yangın olmasın, mutfaklarda bereket olsun istiyoruz. Üniversiteler bilim üretsin istiyoruz. Kimse inancından, yaşam tarzından ötürü ötekileştirilmesin istiyoruz. Farklı düşündüğü için kimse cezalandırılamaz.
 • Depreme dayanıklı güvenceli kentlerde yaşamak istiyoruz. Bunlar gerçekleşsin diye güzel bir toplum, üreten, bilime değer veren bir toplum düşünün. Farklı düşündüğü için kimseyi suçlamayan bir toplumu inşa etmek istiyoruz.
 • Hepimiz vergi veriyoruz. Devlet adaletle yönetilecek fakire bir şeyler vermesi lazım. Adaletle yönetme kavramı bir mahkeme kavramı değildir. Devleti yönetirken vatandaştan zor alıma dayalı vergi alıyoruz. Verginin hakça kullanılması lazım. Vergiyi doğduğunuz andan itibaren ödüyorsunuz. Biz vergiyi daha güzel bir Türkiye için, bilim insanlarının önünü açmak için, yolsuz bir köyümüz kalmasın, okul, yol, uygarlığı götürelim diye vergi veriyoruz. Oy kullanıyoruz demokrasi görevimizi yapıyoruz, vergi veriyoruz Türkiyemiz güçlü olsun diye yapıyoruz. Buradan şuraya gelmek istiyorum. İktidarda olan hiçbir siyasetçi kendi cebinden para harcamaz, bizim verdiğimiz paraları harcar. Siyasi iktidar her kuruşun hesabını millete vermek zorundadır. Demokrasinin çıkış kaynağı da budur. Buna biz devlette şeffaflık diyoruz.
 • Eğer bugün Türkiye Cumhuriyeti Uluslararası Yolsuzluk Endeksi'nde 13 basamak geriye gidiyorsa, bizden toplanan vergilerin hesabı verilmediği içindir.
 • Bu soruyu sorarsam başım tehlikeye girer denilen yerde hiçkimsenin can ve mal güvenliği yoktur. Bu milletten topladığın 34 milyar dolar deprem vergisini nereye harcadınız? Buna cevap vermeleri lazım.

DEPREM VERGİSİNİ NEREYE HARCADINIZ?

 • 1999 depreminin ardından Rahmetli Ecevit deprem vergileri yasasını çıkardı. Ak Parti iktidarı bunu kalıcı hale getirdi. 34 milyar dolar para bizim ödediğimiz vergi. Deprem varsa, kentleri depreme dayanıklı hale getireceksek, bu fedakarlığa katlanırız. Malatya ve Elazığ'da çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti. Değerli arkadaşlar, vatandaş haklı olarak 17 yıldır iktidarsınız ve deprem vergisi alıyorsunuz. Elazığ ve Malatya'da deprem tahribatını önlemek için ne yaptınız? Vatandaş bunu sorabilir. Şimdi bu soru sorulur mu? Ne zaman sorucak? Vatandaş üzerine düşen görevi yaptı mı? Yaptı. Önlem almak kime düşüyor. Siyasi iktidara. Önlem al arkadaş. Kırılan fay hattı değil, kırılan saray iktidarının fay hattı. Bu paraları nereye harcadın? Ben bunu bilmek zorundayım. 3 ay önce depremden önce alınması gereken önlemler için araştırma önergesi verdik. Ak Parti ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Depremde ölenlerin bütün günahı onların boynundadır. Nereye harcadınız bu paraları?
 • "Bizim milletvekilimiz 2016'da çıktı konuştu, 'Elazığ fay hattı üzerinde yaşıyor tedbirleri görüşelim' dedi. Peki yasama organı ne diyor biz kanun çıkardık vatandaş vergiyi de veriyor bakalım şu yürütme organı üstüne düşen görevi yaptı mı yapmadı mı? Reddedildi. Milletvekilimiz yalvarıyor yakarıyor, önlem alalım diye. Kırılan fay hattı değil saray iktidarının ar damarıdır."
 • Erdoğan, "Depremi durdurma şansımız var mı?" diye soruyor. Depremi duruduma şansımız yok zaten. Doğru soru bu değil, soru şu: 34 milyar dolar deprem vergisi aldın, bu vatandaşın evini depreme dayanıklı hale neden getirmedin? Japonya örneği var orada da deprem oluyor, kimsenin burnu kanamıyor. Bizde deprem oluyor, bir sürü insan ölüyor. Bunlar bizim insanımız.
 • İstanbul'da 5.8 büyüklüğünde deprem oldu Çevre bakanı şunu diyor; 'İstanbul'da 14 okulda eğitime ara verildiğini belirten kurum 54 okulla ilgili çalışma yapılıyor.' 82 milyondan toplanan 34 milyar dolar nereye harcandı? Herkesin sorması lazım.
 • "Bakınız 2015, Sakarya'da valilik bir rapor hazırlıyor; 'depreme dayanıklı olmayan 60 okul binasından 21'inin yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor. Bu okullar için 25 milyon lira ödenek tahsisi isteniyor.' 99 depremi. Kaç okuldu, 60 okul binası. Sakarya depremin merkezi. Ne yapıyorlar bunlar? Devleti nasıl yönetiyor bunlar. Bizim çoluk çocuğumuzun hiç mi kıymeti yok?"
 • Liyakatı bitirdiler. Her şeye bir kişi karar veriyor. Kadınlar 3 çocuk doğursun, etek boyu şu kadar olsun. Kimsin sen ya! İnsanların inançlarıyla uğraşırsın, yaşam tarzlarıyla uğraşırsın. Onu sorgulayacağına insanların karnı aç mı? onu sorgulasana. Sen kimsin?

"250 BİN DOLARI HANGİ DERNEĞE BAĞIŞLADIN?"

 • Deprem toplanma alanlarının yeri bile bilinmiyor. Deprem diye dokunmadım. Deprem var diye Tank Paleti unutmadım. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en önemli fabrikasını yabancı bir orduya peşkeş çekene vatan hani denir. 15 Temmuz şehitlerini unutmadık. Onların hakkını, hukukunu unutmadık. 52 milyon lira toplandı. Ne oldu bu paralar. Kaddafi'den 250 bin dolar para aldı. Dedi ki parayı insan hakları için çalışan derneklere bağışlayacağım dedi. 250 bin doları hangi derneğe bağışladın? Bana çık söyle. Haftaya FETÖ'nün siyasi ayağı nedir? Onu anlatacağım size.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol