Konya'da konuşan Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adaylığının Yüksek Seçim Kurulu tarafından onaylanmasının ardından mal varlığını açıklayacağını bildirdi. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ı konuşma yaptığı kürsüye çağıran Kılıçdaroğlu, "Birleşe birleşe kazanacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu, Konya'da: Mal varlığımı bütün Türkiye'ye göstereceğim

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet Buluşmaları kapsamında Konya'da açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu'na, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayları İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da eşlik etti.

Konuşmasında gençlere seslenen Kılıçdaroğlu, "Sizin özgürlük alanınızı genişleteceğim. Attığınız bir tweet nedeniyle anneniz ve babanız asla kuşku duymayacak çünkü artık bu ülkede özgürlük var" dedi.

Çiftçilere KDV'siz ve ÖTV'siz kırmızı mazot vereceklerini belirten Kılıçdaroğlu, "15 Mayıs'ta iktidarız, 100 bin öğretmenin atamasını yapacağız.Esnaf bakanlığı kuracağız. Esnaf sahipsiz olmayacak. Sicil affı çıkaracağız" diye konuştu.

Altı liderin söz verdiğini aktaran Kılıçdaroğlu, "İlk yapacağımız iş, israfı önlemek... 1 numaralı kararname, bütün savurganlıkları sıfırlayacak, bitirecek bir kararname çıkaracağız. İsraf olmayacak!" dedi.

Kılıçdaroğlu ayrıca cumhurbaşkanı adaylığının Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından onaylanmasının ardından mal varlığını açıklayacağını bildirdi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Bu bölgenin en kadim şehirlerinden birisindeyim ve mutluyum. Türkiye'nin ve dünyanın en lezzetli beyaz kirazının da başkentindeyim, bunu da gayet iyi biliyorum. Ereğli'de olmak, sizlerle birlikte olmak benim de görevlerimden birisidir.

Konya, Hollanda'dan büyük bir il. Türkiye'nin tarımda Hollanda'dan daha ileri olması lazım. BM verilerine göre, Hollanda'nın 114 milyar dolarlık tarım ürünü ihracatı var, Türkiye ise 24 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç ediyor. Konya tarımda bir numara ama ciddi sorunları var. Türkiye'nin de sorunları çok büyük, tarımın da sorunları çok büyük. Türkiye, artık dünya ile yarışmak zorundadır. Türkiye, artık bölgesinin lideri olmak zorundadır.

GENÇLERE SESLENDİ

Sizin özgürlük alanınızı genişleteceğim. Attığınız bir tweet nedeniyle anneniz ve babanız asla kuşku duymayacak çünkü artık bu ülkede özgürlük var.

Düzeni ben değil, düzeni siz değiştireceksiniz. İktidara ben değil, siz getireceksiniz. Bu ülkede 5.5 milyon genç ilk kez oy kullanacak ve gençler dünya siyaset tarihine çok güzel bir armağan bırakacaklar. 'Biz otoriter bir yönetimi demokratik yollarla değiştirdik' diyeceksiniz.

"KONYA OVASI'NA SUYU GETİRECEĞİM"

KOP projesi nedeniyle Konya Ovası'na su gelmiyor bir türlü. O suyu getireceğim, o çiftçiyi mutlu edeceğim. Kırsalda çalışan bütün gençler ve kadınların sosyal güvenlik primlerini devlet ödeyecek. Bütün çiftçilere, üreticilere sesleniyorum; sizin bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine borçlarınızın faizlerini sileceğim. Siz kazanacaksınız. Dışarıdan fasulye, arpa, canlı hayvan, mercimek... Tamamını bitireceğiz, herkes üretecek, herkes kazanacak.

Havza bazlı planlama yapacağız. Kim neyi üretecek belli olacak. Bir yıl sonra kaçtan satacak belli olacak. Formül; maliyet artı makul kar eşittir taban fiyat. Hiçbir üretici zarar etmeyecek.

Çiftçilere kırmızı mazot vereceğiz. KDV'si, ÖTV'si olmayacak. Hiçbir çiftçinin, üreticinin traktörü, pulluğu, hayvanı asla haczedilmeyecek. Çok sayıda veteriner, ziraat mühendisi işsiz. Kırsalda köy okullarını açtıktan sonra, bu yıl içerisinde 100 bin öğretmenin atamasını yapacağız. İmamı, öğretmeni, veterineri olacak. Allah nasip eder 15 Mayıs'ta iktidarız, 100 bin öğretmenin atamasını yapacağız.

Esnaf bakanlığı kuracağız. Esnaf sahipsiz olmayacak. Sicil affı çıkaracağız. Pandemi döneminde esnaf zor durumda kaldı, o dönemde verilen kredi faizlerini sileceğiz. Stopaj var, o stopajı sıfırlayacağız.

"İSRAFI ÖNLEYECEĞİZ"

Altı lider söz verdik, bir araya geldik. İsraf haramdır diye biliyoruz. İlk yapacağımız iş, israfı önlemek... 1 numaralı kararname, bütün savurganlıkları sıfırlayacak, bitirecek bir kararname çıkaracağız. İsraf olmayacak!

İkinci iş, parlamentodan bir yasa çıkaracağız; hiçbir aile kendisini sahipsiz hissetmesin. Her aile sosyal devletin koruması altında olsun. Aile Destekleri Sigortası kanunu çıkaracağız. 1971 yılından bu yana çıkması gereken bu kanun çıkmadı. Hiçbir kadını, bir erkeğe muhtaç ettirmeyeceğiz. Eğer Aile Destekleri Sigortası'ndan yararlanıyorsa, çocukların tüm giderlerini devlet karşılayacak.

"DOLAR BAZLI GARANTİ VERİYORLAR, MİLLİYETÇİYİZ DİYORLAR"

Dolar bazlı garanti veriyorlar, milliyetçiyiz diyorlar. Bize gelince milliyetçi, onlara gidince başka. Bütün bunların tamamını bu milliyetçi kardeşiniz Türk Lirası'na çevirecek. 'Mahkemeler bunu iptal eder' diyorlar. Dünyanın adalet dağıtan hiçbir mahkemesi bir ülkenin soyulmasına evet demez.

Göreceksiniz, iki kilo et bir gram altın etmeyecek, kamuda mülakat kalkacak, torpili bitireceğim. Siyasi ahlak kanunu çıkaracağız. Bunlar olduğunda; Türkiye Akdeniz'in en güçlü ve en çok üreten ülkesi olacak. Katma değeri yüksek ürün üreten Türkiye, üniversiteleri bilgi üreten Türkiye, insanları güler yüzle gezen bir Türkiye olacak.

"MAL VARLIĞIMI GÖSTERECEĞİM"

Cumhurbaşkanı adaylığım kesinleştiğinde mal varlığımı bütün Türkiye'ye göstereceğim, herkes görecek. Temiz bir siyaseti getireceğiz. Vatandaş ile siyasetçi arasında güven köprüsünü yeniden inşa edeceğiz.

Görmek isteyenler için her zaman baharlar, çiçekler vardır. Ben bu çiçekleri bu ülkenin insanlarında görüyorum. Bu çiçeklerin açmaması için her türlü şart vardı ama o çiçekler tüm zorluklara rağmen açtı. Konya'da da baharların açtığını, ağaçların açtığını, gençlerin umutla bağırdığı görüyorum. Bahar gerçekten yenilenme zamanıdır. Türkiye'yi yenilemek için, Türkiye'ye baharı getirmek için yola çıktık.

EKREM İMAMOĞLU VE MANSUR YAVAŞ'I KÜRSÜYE ÇAĞIRDI

İki değerli arkadaşımla geldim. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş.

Birleşe birleşe kazanacağız. Her bir genci, arkadaşınızı ikna edeceksiniz, sandığa gidecekler ve Millet İttifakı'na oy verecekler. Bay Kemal verdiği sözden asla dönmeyecek."