birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Kılıçdaroğlu'ndan 'Bekledim, gelmedi' diyen Cengiz'e yanıt: Geleceğim ama 5’inize birden geleceğim

Mehmet Cengiz'e de yanıt veren Kılıçdaroğlu, " 'Kılıçdaroğlu’nu bekledim, gelmedi' diyorsun. Geleceğim ama sadece birisine değil; 5’inize birden geleceğim. Yemin olsun ki kaçacak delik bulamayacaksınız" şeklinde seslendi. Kılıçdaroğlu, açıklamalarının devamında Erdoğan, Bahçeli ve Soylu'ya sert sözlerle tepki gösterdi.

SİYASET 10.05.2022 13:42
Kılıçdaroğlu'ndan 'Bekledim, gelmedi' diyen Cengiz'e yanıt: Geleceğim ama 5’inize birden geleceğim
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

İktidar kanadının göçmenlere yönelik poltikalarını eleştiren Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye de, "Sen Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, hiçbir zaman devleti yöneten bir kişinin, bir başka devleti yöneten bir kişinin kapısında dakikalarca bekletildiğini gördün mü? Görmediysen hangi yüzle destek veriyorsun? Hangi ahlakla destek veriyorsun, hangi milliyetçilikle destek veriyorsun?” şeklinde tepki gösterdi.

Doğayı talan eden projeleriyle gündeme gelen hükümetin gözde müteahhitlerinden Mehmet Cengiz'e de yanıt veren Kılıçdaroğlu, "'Kılıçdaroğlu’nu bekledim, gelmedi' diyorsun. Geleceğim ama sadece birisine değil; 5’inize birden geleceğim. Yemin olsun ki kaçacak delik bulamayacaksınız" şeklinde seslendi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Her birimizin düşünceleri endişeleri var ama endişelerimizi yok etmek, düşüncelerimizi iyiliğe yönlendirmek zorundayız. Ülkemize barışı getirmek zorundayız. İçinde bulunduğumuz karamsar atmosferden çıkarmak zorundayız. Biz neyi nasıl yapacağımızı, hangi araçları nasıl kullanacağımızı geniş kitlelere anlatıyoruz. Çünkü devlet şahsileştirilemez, kişiye indirgenemez. Her birimize ama her birimize düşen sorumluluklar var.

EKONOMİ

İki alanın Türkiye'de şahsileştirildiğini görüyoruz. Bunu hiçbir vatandaşım unutmasın, ekonomiyi şahsileştirdik, dış politikayı şahsileştirdik. Dolar, faizler aldı başını gidiyor. Program üstüne program açıklıyorlar her açıklanan program ekonomiyi biraz daha kötüye gidiyor. Çünkü ben ekonomistim diyen kişinin ekonominin e'sinden anlamadığını gördük. O nedenle devlet yönetiminde şahsileştirme olmaz.

Üniversiteyi bitiren herkes apandisit ameliyatı yapacak diye bir şey yok. O işin uzmanı var. O bile yeterli değil o bile ayrıştı. Bilmem hangi alana kadar bütün alanlarda yeni uzmanlar yetişiyor. Ve gelişmenin 21. yüzyıldaki tanımı, kişi başına geliri artan ülke mi? Hayır küçük ayrıntılarda iş bölümüne giden ülke gelişmiş ülkedir. O nedenle her alanın uzmanı var ve her alan giderek kendi içinde yeni alanlar oluşturur.

DIŞ POLİTİKA

Dış politika şahsileştirildi. Bunun ötesinde bir tehlike daha var dış politikayı egemen güçlerin talebiyle yapmaya kalktığınızda çok daha derin sorunlar yaratıyorsunuz. Bugün geldiğimiz nokta budur. Suriye ve sığınmacılar konusu. Bu konuda partimiz çok iddialı. En tutarlı söylemde bulunan 2011 tarihinden bu yana en tutarlı söylemi dillendiren partinin adı Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Ve biz komşumuzda olan bir savaşın bize yansımalarının tehlikeli boyutlarını dile getirdik. Biz dile getirdikçe egemen güçlerin talebi üzerine bizi suçladılar. Artık sokaktaki vatandaş da hangi partiden olursa olsun elini vicdanına koyduğunda evet CHP doğruları söylemiştir diyor."

'BU KADAR KİBİRLE DEVLET YÖNETİLMEZ'

“Olayların çıktığı tarih 2011'den Mayıs 2022'ye kadar 91 meclis araştırma önergesi verdi CHP. Her olayın yansımalarını değerlendirmek ve parlamentonun bilgilendirilmesi için. Parlamentoya gelip bilgi verme tenezzülünde bile bulunmuyorlardı. Bu kadar kibirle devlet yönetilmez. 6 genel görüşme önergesi, 336 soru önergesi verdik ve yanıt alındı. Ama 432 soru önergesine bu güne kadar yanıt verilmiş değil. Tek adam rejimi olunca her şey çok hızlı olacak diyorlardı! Niçin yanıt vermediler?

ERDOĞAN’A MEKTUP YAZDIM

Nisan 2012'de Arap Baharı Konferansı düzenledik İstanbul'da. Arap dünyasının yaşadığı ciddi sorunlar vardı. Biz TC devleti olarak Arap dünyasının yabancısı değiliz. İktidarın yapamadığını yaptık Arap baharı konferansını topladık. 24 Ağustos 2012'de olaylar büyüdü. Türkiye'nin çözüm üretmesi lazım üretemiyor. Bunun üzerine Erdoğan'a bir mektup yazdım. Mektupta şunu söyledim; 'Sayın başbakan komşu Suriye'deki gelişmeleri ülkemizin başka güvenliği olmak üzere, ekonomisi, sosyal huzuru, turizm ve taşımacılık alanları dahil çok geniş kapsamda artarak olumsuz etki yapmaya devam etmektedir. Lütfen hükümet olarak bir uluslararası Suriye konferansı toplayın. ve Suriye'de yaşanan dramı masaya yatırın.' Tabii olmadı.

EMEVİ CAMİİ'NDE NAMAZ

Ama Erdoğan 5 Eylül 2012'de meşhur lafını söyledi; 'Emevi Camii'nde namazımızı kılacağız.' Düşünebiliyor musunuz, devlet yönetimindeki şahsileşmeyi görüyor musunuz? Bu anlayış Türkiye'yi bugünkü haline getirdi. Aklı başında bir insan bugünkü tablo karşısında milletin huzuruna dahi çıkamaz, utanır! 2013'te dedim ki 'Kabahat Suriyeli'de değil kabahat sınırı kontrol edemeyen ülke yönetimindedir.' Kabahat sınırı yok edende. Kim? İktidar sahipleri.

Şubat 2013'te mutlaka bir Suriye çalışma grubu oluşturun dedik. Bir Suriye çalışma grubu oluşturduk yine CHP olarak. Bunların yapamadığını yapmaya çalışıyoruz. Yetmedi ben Mart 2013'te BM Genel Sekreteri'ne mektup gönderdim. Türkiye'deki olaya dikkati çektim. Savaşın bitmesi gerektiğini söyledim, BM'nin ağırlığını koymasını istedim. Erdoğan yapamıyor ama bunun yanlış olduğunu biz söylüyoruz. Yeri gelince üfürüyorsun ama bir mektup yazamadın mı sen! Birleşmiş Milletler'e gidemedin mi, orada Suriye'yi masaya yatıramadın mı sen! Yatıramadı. Niçin? Patrondan izin alamadığı için.

Emperyal güçlerin Orta Doğu’daki maşası Erdoğan’dır.

BAHÇELİ'YE PARANTEZ: HANGİ YÜZLE?

“Evlatlarımız şehit ediliyor. Bu ülkeyi yönetin kişi; şehitlerin hesabını soracağına koşa koşa Putin’in kapısına gidiyor, dakikalarca bekliyor. Bahçeli’ye parantez açmak boynumun borcu oldu: Sen Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, hiçbir zaman devleti yöneten bir kişinin, bir başka devleti yöneten bir kişinin kapısında dakikalarca bekletildiğini gördün mü? Görmediysen hangi yüzle destek veriyorsun? Hangi ahlakla destek veriyorsun, hangi milliyetçilikle destek veriyorsun?”

SOYLU'YA TEPKİ

(Kılıçdaroğlu'ndan Soylu'nun Suriyeli sığınmacılarla ilgili sözleri hakkında): 28 Eylül 2018, Uluslararası Suriye Konferansı'nı CHP düzenledi. Daha önce Erdoğan'a Suriye konferansını topla dediğim ve reddedilen çalışmayı biz yaptık. Bütün ilgili ülkelerden yetkililer geldi. 2019'da Suriyelilerle ilgili 2 rapor daha hazırladık. Ve Suriyeliler bugün emeği sömürülen bir halk aramızda duruyorlar. Bun uda itiraf ediyorlar. Acı olanı bu zaten. Devleti yönetenler itiraf ediyor. İçişleri Bakanı söylüyor; 'Bizim işverenlere kızıyor, fabrikanda Suriyeliler çalıştır sömür, sigortasını yaptırma sonra ayak ayak üstüne at ne olacak bu Suriyelilerin hali de, 1 milyon insan gidecek kim isyan edecek biliyor musun? O iş sahipleri' Senin tanıdığın iş sahipleri o iş sahipleri değil. Vicdanlı iş sahibi ile vicdansızı ayırmak lazım. Vicdanı olan izinli, sigortasız çalıştırır. Sen açıkça diyorsun ki biz Suriyelileri kaçak çalıştırıyoruz vergisiz çalıştırıyoruz emeklerini sömürüyoruz bunu da kalkıp İçişleri Bakanı olarak dünyaya ilan ediyorsun. Böyle bir tablo ile ilk kez karşılaşıyorum. Bir yetkilinin çıkıp üstelik en tepedeki yetkili, kaçak çalışması önlemesi gereken iktidar kaçak çalışıyorlar diyor. Biz bunları sömürüyoruz diyor. Kendilerini dünyaya ihbar ediyorlar.

'AVRUPALILAR RAHAT ETSİN DİYE BU ÜLKEYE TÖRERÜ GETİRDİN'

Erdoğan bu milletin huzurunu parayla satan kişidir. Tahsildardır yani; parayı yap ne yaparsan yap… Bir parantez açalım: Para derken TL değil tabii… Ya dolar ya avro olacak. TL’ye tenezzül etmiyor beyefendi.

Bu memleketin mahallelerini kaça sattın arkadaş? Avrupalılar rahat etsin diye bu ülkeye terörü getirdin. Avrupalılar rahat etsin diye sığınmacılara gettolar oluşturdun. Avrupalılar rahat etsin diye dokularıyla oynadın. Çık bunun hesabını ver!

'PARAYI AVRUPA VERECEK'

Şunu yapacağız; İran’dan gelenleri doğru İran’a göndereceğiz, onda sorun yok. Ama Suriyeli sığınmacıları, kendi bölgelerine göndereceğiz, yolunu köprüsünü yapıp; tabii parasını da onlar verecekler. Avrupalılar verecekler. Kendi ülkelerinde huzur içinde yaşamak istiyorsan Orta Doğu’ya yönünü döndüreceksin. Yollar, okullar yapılacak, can güvenliği sağlanacak. BM gerekirse devreye girecek. Ve bunu biz yapacağız.

CENGİZ'E YANIT

(Mehmet Cengiz'e yanıt) ‘Kılıçdaroğlu’nu davet ettik gelmedi’ diyor. Kılıçdaorğlu gider mi; asla gitmez. Kılıçdaroğlu’nu sen ne zannediyorsun? Kılıçdaroğlu 5’li çetenin değil, milyonların adamıdır, milyonların sözcüsüdür. Elektriği kesilen 4 milyon abonenin sözcüsüdür. Sen Kılıçdaroğlu’nun ne zannediyorsun? Sen 'Kılıçdaroğlu’nu bekledim, gelmedi' diyorsun. Geleceğim; ama sadece birisine değil; 5’inize birden geleceğim. Yemin olsun ki kaçacak delik bulamayacaksınız."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol