birgün

13° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 21.08.2020 12:57

Kılıçdaroğlu'ndan CHP’nin sağa kaydığı eleştirilerine yanıt

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “CHP’nin sağa kaydığı eleştirine, "Hayır. Sağ sol kavramları 18. yüzyıla ait. 18. yüzyılın kavramlarıyla 21. yüzyılın sorunları çözülmez" dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan CHP’nin sağa kaydığı eleştirilerine yanıt

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Armağan Çağlayan’ın Youtube kanalında “CHP’nin sağa kaydığı eleştirine" yanıt verdi.

ANKA'nın aktardığına göre, "Sağ sol kavramları 18. yüzyıla ait. 18. yüzyılın kavramlarıyla 21. yüzyılın sorunları çözülmez" ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Yeni şeyler inşa edemiyorsanız, beklenen başarıyı topluma veremezsiniz. Demokratik yollarla o beyefendiyi oradan indireceğim. Gerçek anlamda sosyal demokratız. Gerçek anlamda Kuvayı Milliye’ciyiz. Sağa kaydı’ diyenlere sorun, taşeron işçilerin sorunlarını kim gündeme getirdi? Orman köylüsünün sorunlarını kim gündeme getirdi. Emekliye iki maaşı kim gündeme getirdi? Nasıl oluyor da biz sağcı oluyoruz? En büyük sorunumuz düşündüğümüz şeyleri yeterince anlatamamak."

Kılıçdaroğlu Çağlayan’ın 196Sekiz isimli YouTube kanalında siyasete nasıl girdiğinden, Biden'in tartışma yaratan, siyaset yaşamında en çok üzüldüğü anlara ilişkin soruları yanıtladı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Sayın Deniz Baykal bir gün aradı, ‘birlikte çalışabilir miyiz’ diye sordu. CHP Genel Merkezi’ne gittim. Sayın Baykal ile buluştuk, üyelik formunu doldurdum ve üye oldum. Ama bundan önce benden Türkiye’de yolsuzluklar nasıl önlenir diye rapor istemişlerdi, onu takdim etmiştim.

Genel Başkanlık hiç aklımda yoktu. Sayın Baykal beni parlamentoda Grup Başkanvekili olarak çalışmamı istedi onu da çok uygun görmedim. ‘Plan Bütçe Komisyonu’nda çalışırım daha iyi’ ama Genel Başkanı’n isteği üzerine Grup Başkanvekilliği yaptık. Genel Başkanlık ise hiç aklımda yoktu ve niyetim de yoktu fakat kader bizi buraya taşıdı. Toplumun, kitlelerin, delegelerin baskısı oldu. Örgütler istedi. Biz de adaylığımızı koyduk."

LİNÇ GİRİŞİMİ

Kılıçdaroğlu, linç erilmek istendiği şehit cenazesinde yaşananları ailesinin nasıl karşıladığını da “Onların yaşadığı, acıyı dehşeti gördüm. Eşimin, çocuklarımın nasıl ağladığını gördüm. Kamuoyuyla paylaşmadık, doğru da değildi. Acı her yerde acıdır” ifadesiyle anlattı.

'68 KUŞAĞINDANIM'

“Tunceli’de doğdum. İkiz kardeşim var. İşçi emekçisi. Siz hiç görmediniz. İlkokula Van Erçiş’te başladım. İlkokul 4’ü Tunceli’de okudum. Bingöl’de 5. sınıfı okudum. Elazığ Ticaret Lisesi’nden mezun oldum. Ankara’da da akademiden mezun oldum. Bir yerde kalamadım. Babam tapu memuruydu, annem ev hanımıydı. Bu kadar gezmemizin sebebi babamın tayin olmasıydı. 7 kardeşiz, küçük kardeşim vefat etti. Büyük ablam annem gibi okuma yazma bilmez. Annem de vefat etti. Ailenin içinde tek okuyan benim. Ablam Kocaeli’nde yaşıyor. Evdekileri bile doğru dürüst göremiyorum aslında ablamın elini öpmek isterim ama şartlar el vermiyor. Onlar yoğunluğumu biliyorlar. Konuştuğumuz zaman hayır dualarını esirgemiyorlar.

Üniverseteye gelince aileden bağımsız oluyorsunuz, ilgi alanınız genişliyor. Bir sorunla karşılaştığınızda, ‘ben bu sorunu’ nasıl aşarım diyorsunuz. 68 kuşağındanım, mücadele eden bir gençlik vardı. Bugün de kendi koşullarında gençler ülkelerin çıkarlarını savunuyor ama o yılların kendine özgü yapısı vardı. Üniversitede de siyasetle ilgilenirdim. Toplumsal ve Kültürel Eylemler Derneği’ni kurmuştuk, onun başkanlığını yaptım.”

Kılıçdaroğlu, “Ne sizi çok yaraladı” sorusuna şu yanıtı verdi:

"Yaralandım demeyeyim ama gerçekten siyasete atıldıktan sonra benim de eksiğim olabilir ben bunu kabul edebilirim ama iftira farklı bir şey. En çok şaşırtan ve üzen: Ben Ankara’dayken, Almanya’da saunaya gitmişim, PKK’lilerin arabasına binmişim, Alman polis gelmiş, yolumuzu kesmiş. Yarın da belgesini açıklayacağım.’ Bereket o gün THY biletim var. Ankara’da olduğum ortaya çıkıyor. Sonra belge çıkardılar, polisin yazdığı ceza. Almanya’dan avukat tuttuk. Ne öyle bir karakol, ne polis ne de sokak var. Çıkıp bunu ballandıra ballandıra anlattılar. Bir insanı eleştirebilirler ama iftira… Bunu yapan kişiler de müslüman geçinen kişiler. Bir diğeri de linç olayı. Emin olun, orada yaşadıklarımdan çok daha üzen olay, şehidin cenazesini kıldırmadılar. İslami olarak bu görevimizi yapalım. Attıkları sloganlar, yazık günah. Bana saygı duymuyorsan, şehide saygı duy. Ardanuç’a giderken PKK’nin saldırısına uğramıştık. Bizim önümüzdeki araçta görev yapan asker şehit oldu. Beni üzen olaylardan birisi de budur.

'SAĞ SOL KAVRAMLARI 18. YÜZYILA AİT'

“Parti vitrini yaşlı mı” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Son on yılda en büyük değişimi yaşayan parti Cumhuriyet Halk Partisi. En genç belediye başkanı bide. MYK üyelerimizde yaş ortalaması 48. Çok ciddi değişim ve dönüşüm var. Hem cinsiyet hem gençlik kotası getirerek partinin gençleşmesinin önünü aştık. Hiçbir partide olmayan gençlik kotası var. PM’nin yüzde 20’si gençlerden oluşuyor” karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu, en çok endişe ettiği iki konuyu şöyle açıkladı:

“Suriye’de 36 askerimiz şehit oldu. Hem endişe hem acı. İkisi üst üste geldi. Ne oldu bu askerlere? kim bombaladı? Askerinizi yabancı bir ülkeye göndermişseniz, burnunun bile kanamamasını istersiniz. Bu 36 askerin hesabı sorulmadı.

Denizlideyim. Basın danışmanı arkadaşım bir video gösterdi. Bağlanan iki asker canlı canlı yakılıyordu. O video seyredilir mi? Kim yapıyor bunları? Bunlar benim yüreğimi dağlayan ve unutamadığım anılar.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol