birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Baskıyla mı fiyatları düşüreceksin? Hal esnafını terörist mi ilan edeceksin?

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu devletin, bu vatandaşların 128 milyar dolarını hortumladılar. Nereye gitti bu para? Ne oldu bu para? 6, 6,5 liraydı. Ne oldu dolar. 12'yi geçti. Yüzde yüz kârı dolar alanlara kim bağışlar? Dolarla terbiye edilenler. Tank palet fabrikasını Katar'a peşkeş çektiler dolarla euro'yla. Bunları öyle bir terbiye ettiler ki bu dolar baronları, bankalardaki mevduatın yüzde 58'i dolar avro" dedi.

SİYASET 23.11.2021 13:51
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Baskıyla mı fiyatları düşüreceksin? Hal esnafını terörist mi ilan edeceksin?
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

"Devlet planlama ile yönetilir, ihtiyaçlar belirlenir" diyen Kılıçdaroğlu, "İhtiyaçlar sınırsızdır, kaynaklar sınırlıdır. Ekonominin temel felsefesi sınırsız ihtiyaçlar ile sınırlı kaynaklar arasında dengeyi oluşturmaktır" ifadelerine yer verdi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

"Hekimlerin pandemi süreci içinde nasıl büyük bir fedakârlıkla çalıştığının tanığı olduk. Sağlık çalışanları haftalarca eve gitmediler, eşleriyle konuşamadılar, toplum sağlığı için mücadele ettiler. O nedenle biz aynı şekilde çalışan diş hekimlerine de yürekten sevgilerimizi gönderiyoruz. Öyle bir tabloyla karşı karşıyayız ki sağlıksız bir planlama, kontrolsüz açılan fakülteler ileride atanamayan diş hekimleri sorununu gündeme getirirse kimse şaşmasın.

Devlet planlama ile yönetilir, ihtiyaçlar önce belirlenir. İhtiyaçlar sınırsızdır kaynaklar sınırlıdır. Ekonominin temel felsefesi sınırlı kaynaklarla sınırsız ihtiyaçlar arasında sağlıklı bir dengeyi oluşturmaktır.

Öyle bir tabloyla karşı karşıyayız ki, sağlıksız bir planlama ileride atanamayan diş hekimleri sorununu gündeme getirirse kimse şaşmasın. Devlet planlamayla yönetilir. İhtiyaçlar sınırsızdır, kaynaklar sınırlıdır. Ekonominin temel felsefesi sağlıklı bir dengeyi oluşturmaktır. Almanya'da 31 diş fakültesi, bizde 103. Bizdeki kontenjan 8 bin 599, Almanya'da 2 bin 500. Almanya'da 9 öğrenciye bir profesör, bizde 46 öğrenciye bir profesör düşüyor.

Üniversite okuyan kardeşlerimize sesleniyorum, sizleri işsiz bırakan düzeni değiştirmeyi ahdettik. Her gencimiz üniversiteyi bitirdiğinde güzel bir ortamda iş bulacak ve çalışacak. Bu düzeni değiştireceğiz. Bu düzeni değiştirmenin yolu sizlerden geçiyor. 6 milyon 300 bin genç sandığa gidecek ve oy kullanacak. Kendi geleceğiniz için oy kullanın.

'ÖĞRETMENLERE İKRAMİYE VERECEĞİZ'

Yarın öğretmenler günü. Baş tacımız öğretmenler. Eğitimle ilgili en önemsediğim cümle Gazi'ye ait bir cümle. "Eğitimdir ki bir milleti; ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder." Öğretmenine değer vermeyen bir toplumun eğitimden bir şey bekleme hakkı yoktur. Ülkenin sorunlarını temelden akılcı politikalarla çözmek istiyorsanız önce öğretmenin sorunlarını çözeceksiniz. İktidar bunun farkında mı? Hayır, değil.

İtibarlı bir meslek haline getireceğiz öğretmenliği. Öğretmenlik meslek kanunu olacak. Hakimler ve savcıların nasıl ayrı yasaları varsa onların da olacak. Sizin hakkınızdır 3600 ek gösterge. Sözleşmeli öğretmen, vekil öğretmen, hayır efendim. Öğretmen öğretmendir. Ayrımcılığı tamamen bitireceğiz.

24 Kasım'da her öğretmenimize bir aylık ikramiye vereceğiz. Helal-i hoş olsun diyeceğiz. Okullardaki öğretmen açığını süratle bitireceğiz. Atanamayan binlerce öğretmeniniz var ama öğretmensiz okullar var.

Geliyor gelmekte olan ve bunların hepsini yapacağız. Söz veriyorum. Onurla yapacağız, gururla yapacağız. Haksızlıklara karşı durmayı öğretmenlerimizden öğrendik. Ama sü​rekli haksızlıklar yaşanan bir toplumda adalet duygusu zedelenir.

CUMARTESİ ANNELERİ

Adaleti öğrendik evet. Haksızlığı öğrendik evet ama demokrasiyi de güzelliği de öğrendik. Anneler için evlatlarının ne kadar değerli olduğunu öğrendik.

Cumartesi Anneleri tam 26 yıldır haklarını arıyorlar. Evlatlarını arıyorlar. Bari mezar yerini gösterin diyorlar. Çoğu anne bunu görmeden hayata veda etti. Bunlar anneliğe yakışır asalet içinde, sessizce Galatasaray Meydanı'nda her cumartesi oturarak evlatlarını istediler. Tam 699 hafta. 700. hafta baskı kurdular, dövdüler ve gönderdiler.

'Yasaya aykırı gösteri yaptıkları' için. Mahkemeye verdiler. Elbette ki Cumartesi Anneleri haklı ama Diyarbakır Anneleri de haklı. O anneleri de anlamamız gerekiyor. Ayrımcılıktan beraberlikten söz ediyorum.

Hiçbir anne evladının elinde silahla terör örgütüne katılmasını istemez. O anneleri de anlamamız gerekiyor. Anne anne annedir. Annelerin evlatları üzerinde beklentisi değerlidir. Elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz.

ÇİFTÇİ DOLAR ÜZERİNDEN BELİRLENEN FİYATLA GÜBREYİ ALMAK ZORUNDA

Mutfaklarda yangın var. Saray'dakileri ayrı tutuyorum. Dolarla ihale alanları ayrı bir yere koyuyorum. Onlar ayrı. Benim derdim, hepimizin derdi asgari ücretle geçinenler. Bu insanlar nasıl geçinecekler. Herkes birbirini suçluyor. İktidar tacirleri suçluyor.

Hal esnafıyla konuştum. Gittim dertleştim. Bu fiyatları yükselten siz misiniz? Dediler ki 'tarımsal üretimde çiftçinin kullandığı girdiler çok pahalı.' Gübre, ilaç, tohum, fide, sera malzemelerinin tamamı pahalı ve çiftçi dolarla belirlenen bu fiyatlarla malzeme almak zorunda. İki, dediler ki 'bütün AB ülkelerinde çiftçiler desteklenir. Çünkü tarım stratejik sektördür.' Vatandaşların karnının makul bir fiyatla doyması lazım. Teşvik var yasada ama uygulanmıyor. Çoğu zaman var olan destekleri de toprak sahiplerine veriyorlar. Tarlaya bile gitmiyor. Üreten, eken, çalışan orada. Teşviği onlara değil Ankara'da oturana veriyorlar. Tezgahın üzerindeki plastik kasayı gösterdi. 'Bu kasanın fiyatı içine koyduğumuz tarım ürünlerinden daha pahalı' dedi. Dediler ki 'biz burada komisyoncuyuz. Bizim alacağımız ücreti biz belirlemiyoruz. Gelen mal, çıkan mal belli. Bizim kazancımız yüzde 8. Zaten istesek de fiyatları artıramayız' diyorlar.

Sonunda şunu söylediler. 'Hali kazanan seçimi kazanır' dediler. Ben de, 'Başkan hiç endişe etme hem hali hem seçimi kazanacağız' dedim. Onların bütün sorunlarını çözeceğim.

Sırça köşkte, sarayda oturursanız, oturup hal esnafı ile konuşmazsanız Türkiye'nin sorunlarını çözemezsiniz. İnşallah bu bize nasip olacak.

"MUTFAKTA YANGIN VAR"

Bir de gıda sektörü var. Mutfaklarda yangın var dedik. Her gün zam geliyor. Marketlerde saat başı etiket değiştiren elemanlar işe başladı. Öyle bir noktaya geldi ki Türkiye insanlar satış yaparken zarar ediyor. Çünkü yarım saat sonra fiyat değişecek aldığı fiyata kar koyamayacak.

Onların da dertlerini öğrendim. Bizim dertlerimizi aktarın dediler. Diyorlar ki üretici elindeki malı satmaktan tedirgin. Bu tedirginlik felaket bir şey. Satışı yapanlar fiyat artışından sorumlu değildir. Eğer konuyu maliyet ve üretim ekseninde düşünemezseniz zaten fiyat artışı zorunlu olarak gelir.

Hükümetin birinci önceliği üreticiyi korumak olmalı dediler. Eğer koruyamazlarsa açlıkla karşı karşıya kalabiliriz.

Baskıyla mı fiyatları düşüreceksin? Hal esnafını terörist mi ilan edeceksin?

Karnabaharda artış yüzde yüz 124, patlıcanda yüzde 67. Yüzde 60, 70, 80 artışlar var. Asgari ücret asla bu kadar artmadı. 14 milyon asgari ücretlimiz var. Onların dışında aylık geliri asgari ücretin üçte biri olan 7 milyon 587 bin 123 kişi var. Türkiye'de açlık sınırı 3 bin 93 lira lirayken bu vatandaş 2 bin 825 lirayla nasıl geçinecek? Saraydakiler, beyler bunu biliyor mu? Dolarla maaş alanlar, 5-6 yerden maaş alanlar bunu biliyor mu? Yoksulluk sınırı 10 bin 335 lira.

Diyorlardı ki Yunanistan iflas etti. Yunanistan'da asgari ücret Türkiye'dekinin 2.7 katı. Bir emekli bana bir not göndermiş. Okuyorum. Yüzde 83 engelli. 6 bin 400 gün prim ödemiş ve malulen emekli olmuş. 'Maaşım 1992 TL. Yakında 100 dolara denk gelecek. Uganda'da mı yaşıyorum, Madagaskar'da mı diye düşünüyorum bazen. Evimi geçindiremiyorum diye intihar mı edeyim. Bana bir akıl ver. Bu nasıl sosyal devlet. Ben seni çok eleştiriyordum. Yanılmışım. Hakkını helal et' diyor. Demokratik yollarla bu saray sosyetesine dersini vereceğiz ve onları göndereceğiz. Fakirin fukaranın, garibin gurebanın, çiftçinin emeklinin hepsinin yanında olacağız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ayrı saray sosyetesi ayrı.

'ZİRAAT BANKASI MEDYA BANKASI OLDU, HORTUMCULARA KREDİ VERİYOR'

Adı Ziraat Bankası. Medya bankası oldu. Hortumculara kredi veriyor. Adam krediyi ödemiyor. Çiftçi ödemeyince traktörüne el koyuyorsun. Çiftçinin su ve elektrik borçlarını sil kardeşim. Öyle büyük paralar da değil bunlar. En azından "Ya bizi de düşünen var" desinler. Bir sevgi göster, bir insanlık göster.

Bu sandık gelecek buraya, o sandığa gideceğiz demokratik yolarla bu saray sosyetesine dersini vereceğiz Bu kardeşiniz fakirin fukaranın garibin emekçinin herkesin yanında olacak. Saray sosyetesi ayrı TC devleti ayrı. Ayrı yerlere koyuyorum. Bu düzeni beraber değiştireceğiz.

OĞLUM PARALARI SIFIRLADINIZ MI DİYEN ADAM KİMDİ?

Pazara gittik geçen gün. En çok duyduğum laf. 'Ne olur bizi bunlardan kurtarın.' Pazara gidişim bile saray sosyetesinin trolleri tarafından eleştirildi. Giderim arkadaş. Gerekirse tezgahın başına otururum. Gerekirse ona her türlü desteği veririm.

Ekonominin perişan halini biliyorlar. Acaba nasıl sıyırırız diye düşünüyorlar. Biri konuşmuş. Bizi dolarla terbiye edemezsiniz diyor. Erdoğan Kurtuluş Savaşı diyor. Eski AKP milletvekili 17-25 Aralık'ta 50-60 milyar dolar çalındı diyor.

Vallahi hırsızları en iyi siz bilirsiniz. 17-25 olaylarında 50-60 milyar çalındı mı bilmem. Bu arada iç etmişler. Alırsın 10 bin doları her ay cebine atarsın sonra vatandaşa ders vermeye kalkarsın. İnsanın biraz yüzü kızarır be. Oğlum paraları sıfırladınız mı diyen adam kimdi Allah aşkına? Allah konuşturuyor. Bir diğeri ne diyordu. Siz ekonomiyi dolarla terbiye edemezsiniz. Seni dolarla terbiye ettiler. Ne dersen de. Öyle bir terbiye ettiler ki. Sabah kalktın dolar, akşam yattın dolar. AK Partili kardeşlerim, MHP'li kardeşlerim dinlesin. Dolarla kimleri terbiye ettiler. Ayda 10 bin doları cebine indirirken dolar baronları tarafından terbiye ediliyor mu, ediliyor. 10 bin dolarla o kişi terbiye ediliyor. Onun cebine basıyorlar doları, konuşmayacaksın, benim emrimdesin bundan sonra diyor. Yabancılardan yüksek faizle borçlanıyorsun. Sana o parayı niye veriyorlar? Yüksek faiz için. Sana parayı veren aynı zamanda terbiye eden.

'SİZİ DOLARLA TERBİYE ETTİLER'

Özellikle bunu sayın Bahçeli'ye söylüyorum. Allah aşkına TC vatandaşlığını dolarla satana ne denir ya? Sen dolarla vatandaşlık satıyorsun. Seni terbiye etmişler ve sen evet demişsin buna, el kaldırmışsın. TL milli paramızken dolarla, euro'yla ihale yaptılar. Müteahhit Türk, para yabancı para. Demek ki seni terbiye ettiler. Neyle terbiye ettiler? Dolarla, euro'yla terbiye ettiler. Demek ki kimler terbiye ediliyor, bunlar terbiye ediliyor. Garantilerin tamamını dolarla yapıyorsun. Araba geçecek köprüden dolarla, araba geçecek tünelden euro'yla. Gayrı milli ve gayrı yerliler bunlar. Yerlilikle, millilikle en ufak alakaları yok. Öyle bir terbiye ettiler ki TL'yi unuttular. TC vatandaşlarından dolarla euro'yla borç para aldılar. İktisatçılar buna ilk günah derler. Bir iktidar kendi vatandaşından yabancı parayla borçlanıyorsa ona ilk günah derler. Bu devletin, bu vatandaşların 128 milyar dolarını hortumladılar. Nereye gitti bu para? Ne oldu bu para? 6, 6,5 liraydı. Ne oldu dolar. 12'yi geçti. Yüzde yüz kârı dolar alanlara kim bağışlar? Dolarla terbiye edilenler. Tank palet fabrikasını Katar'a peşkeş çektiler dolarla euro'yla. Bunları öyle bir terbiye ettiler ki bu dolar baronları, bankalardaki mevduatın yüzde 58'i dolar avro.

'MİLLETE GAZ VERMEYİ BIRAK'

Bütün bir tablo olurken adam terbiye edilmiş, terbiye edildiğinin farkında değil. Bütün bu rezaletler yaşanırken Erdoğan diyor ki "Bu ekonomik Kurtuluş Savaşı'ndan milletimizi zaferle çıkaracağız." İyi de kardeşim. Ne oldu da kurtuluş savaşı yönetmeye başladın. Başka biri mi yönetiyordu? 20 yıldır neredeydin sen? Ne oldu da dolar 12 lira oldu. Milli Kurtuluş Savaşı veriyormuş. Millete gaz vermeyi bırak. Otur adam gibi görevini yap. Sana ders verdim, dersini çalış.

Dolarla ihale alanların başına çok şey gelecek. Milletin hayrına ne varsa gelecek. Bu milletin hakkını ve hukukunu savunacağım. Garanti veriyorsun dövizle. Bu mandacılık değil mi ya?

Ayrıntılar geliyor...

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol