birgün

18° AÇIK

GÜNCEL 18.12.2018 13:22

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 'sokak' yanıtı

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 'sokak' yanıtı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi toplantısı öncesi açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz gün yaptığı konuşmaya değinerek, Erdoğan'a, "Sevgili Erdoğan ben zaten sokaklardayım sen bir kibir abidesisin. Sen 3 bin kişi olmadan sokağa çıkamazsın. Sokağa çıkarsan seni yaşatmam diyor sen kimsin de benim yaşayıp yaşamadığıma karar vereceksin. Kendini ne sanıyorsun sen?" diye seslendi. Erdoğan, şunları söylemişti: "Gezi gibi bir şeyler yapmaya kalkarsan, bu millet 15 Temmuz'da FETÖ'cülere meydanları nasıl dar ettiyse, yine dar ederiz. 15 Temmuz'da tankların arasından kaçmış olabilirsin. Bu defa kaçmaya fırsat bile bulamazsın"

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

"Gerçekten de samimi olarak söylüyorum mutfaklarda yangın var. insanlar geçinemiyorlar, insanlar bu yükü iliklerine kadar hissediyorlar. Sorunu çözmesi gerekenler bütün bu sorunlara duyarsız kalmaya devam ediyorlar. 100 günlük program açıklamışlardı, maddelerden birisi devletten nasıl tasarruf yapılacağını araştıracağız diye komisyon kurma idi. Çağırın bir ev kadınını anlatsın size demiştim.

Bürokraside bir kural vardır, bir sorunu unutturmak istiyorsanız komisyon kurarsınız. Saray ortada oradan başla kardeşim.

Vatandaşa çağrılar yaptılar, dolarları bozdurun biz milliyetçiyiz dediler. Bir muhalefet partisi de bunlara destek verdi. Sarayın bekçiliğini üstlendiler.

1 milyon 800 bin kişi asgari ücretin altında çalışıyor. Bunları bizim dışımızda hatırlayan yok. Çoğunluğu inşaat işçisi, mevsimlik işçi. Bunların sorunlarını çözmek bizim boynumuzun borcu.

Parlamentoda bütçe görüşmeleri var. Herkes beklenti içine girer, bütçe görüşmelerinden alacağı payı bekler. 81 milyon vergi ödüyor. O toplanan paralar nasıl bölüşülecek diye düşünür vatandaş. Ama bakın bu bütçe ile ilgili bir beklenti yok. Sessizlik hakim. Vatandaş biliyor ki yine bütçe faize gidecek. 2019'da ödenen faiz 117 milyar lira

O nedenle bu bütçeye onay vermek, harama ve günaha ortak olmaktır. Bu kadar faizi hangi gerekçeyle veriyorsunuz. Kötü yönettiniz, götürdünüz tefecilere verdiniz. Bütçe Saray'a sarayın beslemelerine, tefeciye, rantçıya yarıyor.

Hepsinin bir eli yağda, bir eli balda. Sanıyorlar ki her evde huzur var. Sanıyorlar ki her baba çocuğuna harçlık veriyorlar.

Biliyorsunuz bir dönem dolarları bozdurun çağrısı yaptılar. Bir muhalefet partisi onay verdi. Şimdi çıktılar dövizle tahvil ithal ettiler. Kendi vatandaşına dövizle tahvil satıyorsun. Bunların yüzünden.

Daha acı olanı yabancılar için tahvil çıkarıyorsunuz döviz endeksli, TC vatandaşları için tahvil çıkarıyorsunuz o da döviz endeksli. Ama yabancıya verilen faiz daha yüksek. Tam bir garabet. Yabancıya verilen faiz oranı dolarda yüzde 7,50 TC için yüzde 4.

Bunlar kendi vatandaşına ihanet ediyor. Yabancıya vereceksin, vatandaşına vermeyeceksin. Bütün dünyaya 'Benim paramın değeri yok' mesajı vereceksin.

Bütün bu sorunları açık yüreklilikle dile getiren parti biziz. Parlamentoda da dışında da, STK ziyaretlerinde de Türkiye'nin en güncel sorularını samimi ve bilgiye dayalı olarak aktarıyoruz. Evet bu ülkenin sorunları var ama umutsuz değiliz. Sorunlar var ama biz sorunların çözümünü biliyoruz.

Biz kriz çözümü için 13 maddeyi kamuoyu ile paylaştık. Bir Allah'ın kulu çıkıp bu 13 maddeden bir tanesi için eleştiri yapan olmadı.Bütçe görüşmelerinde açıkladım, CHP'li belediyelerde asgari ücret net 2200 lira olacak, Ocak'tan itibaren. Yeni belediyelerde de Ocak'tan itibaren doğan farkı ödeyeceğiz.

Hiçbir işçinin işine son vermeyeceğiz. Ben bütün işçilere namus sözü veriyorum. Kazandığımız bir belediyede bir başkan haksız bir şekilde işine son verirse gelsin beni bulsun.

1 milyon 800 bin kişi asgari ücretin de altında çalışıyor. Çoğu inşaat işçisi, yılın 4 ayı iş yapıp sonrasında geçinmeye çalışırlar. Çiftçinin 154 milyar 850 milyon lira AKP iktidarından alacağı var. Her çiftçinin de kendi alacağını talep etme hakkı var.

Bütün bunları kim yapıyor. Dış güçler mi yapıyor? O zaman bu yöneticiler dış güçlerin kontrolünde mi? Bir devlette bir yönetici kendi damadına devletin hazinesi teslim eder mi?

Konuşurken bir izleyin, tam bir kibir abidesi. Sırıtırak, insanları aşağı görerek konuşuyor. Hayatında yoksulluk nedir, açlık nedir bilmedi bu kişi devletin hazinesini teslim ediyorsunuz. Damat hayatında yoksulluk nedir görmedi, vatandaşın derdini bilmedi. Devletin hazinesini gittiniz teslim ettiniz, akşam tencere kaynamıyor çocuklar aç bundan haberi yok, çocuklara harçlık verememek nedir bilmiyor, parasızlık nedir bilmiyor. Birisi tek adam, yanına almış damadını. Damat - kayınpeder hanedanlık gibi yönetiyor devleti. Saray'daki kibir abidesi diyor ki, 'Biz çiftçiye traktör yetiştiremiyoruz. Sen hayal aleminde geziyorsun' diyor. Allah aşkına nerede yaşıyor bu adam ben merak ediyorum? Birileri bunun önüne istatistikleri de mi koymuyor. Çiftçi çıktı söylüyor, 'Borç batağındayım, alan olursa satacağım' diye. Traktör satışları yüzde 62 düşmüş. Bu kibir abidesi çıkmış çiftçinin gözünün içine bakarak diyor. "

Bir kibir ittifakı ile karşı karşıyayız. Karşısında ise hakkı ve ekmeği savunan bir grup var yani bizler varız vatandaşlar var. Herkesin ekmeğini hakkını savunuyoruz biz. Sokaklara çıkarsanız şunu yaparım diye bir sürü konuşmalar. Sevgili Erdoğan ben zaten sokaklardayım sen bir kibir abidesisin. Sen 3 bin kişi olmadan sokağa çıkamazsın. Sokağa çıkarsan seni yaşatmam diyor sen kimsin de benim yaşayıp yaşamadığıma karar vereceksin. Kendini ne sanıyorsun sen? Dilin şişecek kardeşim sana cevap vermeyeceğim. Ben bildiğim yolda gideceğim. Haktan hukuktan yana olacağım. Sen milleti sömürüyorsun.''

"5 BÜYÜKŞEHİR ADAYI BUGÜN AÇIKLANACAK"

CHP, İYİ Parti ile yerel seçimlerde iş birliği yapılmasına yönelik sağlanan uzlaşının ardından bugün İstanbul, Antalya, Adana ve Bursa adaylarını kamuoyuna açıklanması bekleniyor.. İstanbul için Ekrem İmamoğlu’nun isminin bugün resmen duyurulması beklenirken, kulislerde Ankara adayının da açıklanabileceği dile getiriliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol