birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a yanıt: Beklediğim gibi konuyu alakasız yerlere taşıdın

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın 'başörtüsü' tartışmalarına ilişkin kendisi hakkında söylediklerine yanıtında, "Beklediğim gibi Erdoğan, başörtülü kadınları rehine olarak elinde tutabilmek için, konuyu alakasız yerlere taşıdın. Samimi değilsin. Zorbasın" ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu ayrıca, kendisine yöneltilen eleştirilere de yanıt vererek "Tabii ki bekliyordum eleştirilerinizi. Ve tabii ki eleştirilerin tümü başımın üstündedir. Ancak inancım şudur ki, adalet ve ekonomi birbiriyle çok bağlıdır" dedi.

SİYASET 07.10.2022 13:36
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a yanıt: Beklediğim gibi konuyu alakasız yerlere taşıdın
Abone Ol google-news

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP'nin 'başörtüsü teklifi' ve ardından iktidar kanadından önerilen anayasa düzenlemesi ile ilgili yaptığı konuşmaya yanıt verdi.

Sosyal medya hesabından bir dizi paylaşımlarda bulunan Kılıçdaroğlu "Beklediğim gibi Erdoğan, başörtülü kadınları rehine olarak elinde tutabilmek için, konuyu alakasız yerlere taşıdın. Samimi değilsin. Zorbasın. Milletimiz görsün istedim ve sen gösterdin. Sen kim, "Özgürlükçü Anayasa" yapmak kim. Sen yasakçısın, sen gaddarsın. Asla şaşırtmazsın" ifadelerini kullandı.

"İKTİDARIMIZIN İLK HAFTASINDA ANAYASA'YA GEÇİRECEĞİM"

"Buradan genç muhafazakâr kadınlara sesleniyorum" diyen Kılıçdaroğlu, "Bu eril Erdoğan ve Bahçeli siyasetine ilk seçimde siyasal rehine olmadığınızı göstereceksiniz. Ben de söz veriyorum, iktidarımızın ilk haftasında hem İstanbul Sözleşmesi'ni hem de bu önerdiğimiz kanunu Anayasa'ya da geçireceğim. 'Özgürlüğünü kısıtlayacak şekilde kıyafet giymek ya da giymemek gibi temel hak ve özgürlükleri ihlal edecek biçimde kadınlar herhangi bir zorlamaya tabi tutulamaz' dedik. Teklifimizden görüleceği üzere, kadınların giyimi kuşamı erkeklerin iki dudağından sonsuza kadar kurtulacak" dedi.

ELEŞTİRİLERE YANIT

Kanun teklifinin ardından kendisine yöneltilen eleştirilere de yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Ayrıca beni eleştirenlere gelecek olursam, tabii ki bekliyordum eleştirilerinizi. Ve tabii ki eleştirilerin tümü başımın üstündedir. Ancak inancım şudur ki, adalet ve ekonomi birbiriyle çok bağlıdır. Kardeştir. Birbirinin ikizidir. Biri olmadan diğeri olmaz" ifadelerine yer verdi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"'Benimle misiniz' diye seslendiğimde, elbette bu kanun teklifimin sadece başlangıç olduğunu bilerek seslendim. Daha büyük meseleler de var ve yürekli bir şekilde çözümler getireceğiz hepsine. Tekrar ediyorum, yürekli bir şekilde çözeceğiz.

Ben siyasi ikbal düşünecek değilim. Ben siyasal hayatımın sonunda, miras olarak ardımda barışık bir Türkiye bırakacağım. Enerjisini dünya ile rekabet için harcayan bir Türkiye bırakacağım. Bu riski almak zorundayım. Başarılı olur muyum bilmiyorum… Ama deneyeceğim."

NE OLMUŞTU?

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü açıklamaları ve kanun teklifi üzerine değerlendirmeleri sorulan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasa düzenlemesi ile ilgili "Aile filan hepsi bu işin içinde. Öyle bir şey yapıyoruz ki ne kadar samimisin, değilsin; bunu burada göreceğiz" demişti. Erdoğan ayrıca, "Son zamanlarda topluma LGBTİ’yi soktular, aile yapımızı dejenere etmenin gayreti içine girdiler. Öyleyse biz olması gereken ne ise onu yapacağız" ifadelerine yer vermişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol