Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'de HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan'ı ziyaret etti. Görüşmenin ardından konuşan Kılıçdaroğlu, parti kapatmanın doğru olmadığını belirterek, "Kayyum uygulamasının doğru olmadığını ilettik" dedi. Kürt sorununun çözümü için TBMM'yi işaret eden Kılıçdaroğlu, Kürtçenin bilinmeyen bir dil yapılamayacağını vurguladı. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade etti. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da "Kılıçdaroğlu'nu Meclis'te ağırlamamızın sebebi Kürt sorununun demokratik çözümünün TBMM çatısı altında olduğundan yana olduğumuzu göstermektir" diye konuştu.

Abone Olgoogle-news
Kılıçdaroğlu'ndan HDP'ye ziyaret: Kürtçeyi 'bilinmeyen bir dil' yapamazsınız!

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün, HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan ile bir araya geldi.

Kemal Kılıçdaroğlu, saat 12.00'de HDP Meclis Grubu'na geldi. Kılıçdaroğlu'na, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı eşlik etti.

Kılıçdaroğlu ve CHP heyetini, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar'ın yanı sıra HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay ve HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç karşıladı.

Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından liderler basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu açıklamasında, "Kürt sorunu dahil bütün sorunların çözüm adresi TBMM'dir. Meclis'in varlığı zaten sorunları çözmesinden kaynaklanmaktadır. Varolan sorunların tamamını çözeceğiz. Hiçbir sorun çözümsüz değildir" ifadelerini kullandı.

Parti kapatmanın doğru olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, "TBMM'de kürsüde konuşulur. İngilizce ise Fransızca ise parantez içinde yazılır. Konuşma metninin içinde Kürtçe geçtiğinde 'bilinmeyen dil' deniliyor" dedi.

kilicdaroglu-ndan-hdp-ye-ziyaret-liderler-aciklama-yapiyor-1140213-1.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Siyaset, bir kavga alanı olmamalı. Bugün belli TV kanallarında bir sürü şey yazılıp çizilecek. Kucaklaşmak, uygar insanlar gibi tartışmak varken hangi gerekçeyle kavga ediyoruz? Biz birlikten, beraberlikten yanayız. Var olan bütün sorunların çözümü için ortak hareket etmekten yanayız. Toplantıda yerel yönetimler üzerinde duruldu. Kayyum uygulamasının doğru olmadığını ilettik. Her koşulda demokrasiyi savunmalıyız.

21. yüzyıldayız, parti kapatmak doğru değildir. Kapatılan partilerin tekrar siyaset sahnesinde yer aldığını, halkın destek verdiğini görüyoruz.

"YARGININ SOPA OLARAK KULLANILMASINI KABUL ETMİYORUZ"

Kadına şiddetin son bulması lazım. Siz kadına şiddeti teşvik ederseniz, sessiz kalırsanız doğru değildir. Bu konuda çok net siyaset kurumunun tavır alması lazım. Bu tavır aldığında kadınlar özgürce siyaset de yapacak çalışmalarına devam da edecek.

Dezavantajlı gruplarla ilgili de siyaset kurumunun üstüne düşeni yapması lazım. Onların haklarının elinden alınması, görmezden gelinmesi siyaset kurumuna yakışmaz. Yargının sopa olarak kullanılmasını kabul etmiyoruz. İktidarın baskılarına direnmesini bekliyoruz yargıçlardan. Bu olduğu takdirde gerçek bir demokrasiyi inşa edebiliriz.

"KÜRT SORUNU DAHİL BÜTÜN SORUNLARIN ÇÖZÜM İRADESİ TBMM’DİR"

Deprem konusunda acil onarım programına ihtiyaç olduğu genel başkanlar tarafından iletildi. Bu bölge ile ilgili özel program yapılması şart. Hükümete çağrı yaptım yine yapmak isterim; acil onarım programının devreye konulması gerekiyor.

Kürt sorunu dahil bütün sorunların çözüm adresi TBMM'dir. TBMM'nin varlığı, sorunları çözen bir meclis olmasından kaynaklıdır. Kuruluşundan bu yana sorunlar orada çözülmüştür. Milletin sağduyusuna güvenerek, var olan sorunların tamamını seçilen parlamenterlerle birlikte çözeceğiz. Hiçbir sorun çözümsüz değildir. Her sorunun çözüm adresi TBMM'dir. Milletin iradesiyle bu sorunlar çözülür. TBMM'nin kapasitesi sorun çözmeye yeterli değil mi! Yeterlidir! Her sorunun çözüm adresi burasıdır. 2. yüzyıla çağrı beyannamemizde Kürt sorununun çözüm adresinin TBMM olduğunu vurguladık ve bizim kurultayımızdan oy birliği ile çıktı bu karar. Biz demokrasiyi, insan haklarını, kimsenin ötekileştirilmemesi gerektiğini, kadın-erkek eşitliğini savunuyoruz. Bu ülkeye demokrasiyi ya getireceğiz ya getireceğiz! Bu işin ortası yok, kavga yok! Özgürce tartışacağız. Anlaşamazsak bir daha oturacağız, bir daha konuşacağız. Bu ülkenin saygın insanları var. Siyaset tek başına kurum değildir, gücünü toplumdan, kanaat önderlerinden, bilgelerinden alır. O destekle sorunların tamamını çözebiliriz.

Basın mensuplarından istirhamım; toplumu ayrıştıran bir dilden lütfen kaçının. Medyanın da sorumluluğu var. Bu sorumluluğun farkında varmalı. Tokalaşmak, kucaklaşmak varken, bu kavga neden? Kavgayı bitireceğiz.

13. cumhurbaşkanı adayı olarak bu ülkede kavgayı bitereceğim. Kimliği, inancı, yaşam tarzı ne olursa olsun insan insandır, başımız üstünde yeri vardır.

"BİNLERCE YILDIR KONUŞULAN DİL NASIL BİLİNMEYEN OLUYOR?"

Gelinir, TBMM'de kürsüde konuşulur. İngilizce ise Fransızca ise parantez içinde yazılır. Konuşma metninin içinde Kürtçe geçtiğinde 'bilinmeyen dil' deniliyor. Allah aşkına bu ülkenin insanların vicdanına sesleniyorum; TRT Kürdi diye bir kanal var. Yayın yapıyor bu. Nasıl olur da bilinmeyen dil yazıyorsunuz? Binlerce yıldır konuşulan dile niye bilinmeyen bir dil yazıyorsunuz? Ya arkadaş binlerce yıldır konuşulan bir dil nasıl bilinmeyen bir dil oluyor? Devlete çifte standart yakışmaz arkadaşlar! Doğru değildir! Herkesin diline saygı göstereceksiniz. Evet resmi dilimiz Türkçe, ama siz devlet olarak çifte standart kuramazsınız. Vatandaşlarınızı ayırıyorsunuz demektir. Bir grup insanı bir grup insana düşman ediyorsunuz demektir. Bu, emperyal güçlerin Türkiye'ye oynadığı bir oyundur. Bu oyunu bozacağız. Herkes rahat olacak bu ülkede. Yeni bir başlangıç yapacağız. Ahlaklı, demokratik, kucaklayıcı bir başlangıç... Toplum, 'nasıl büyüyeceğiz'e odaklanacak. Kısır tartışmalara odaklanmamalı..."

kilicdaroglu-ndan-hdp-ye-ziyaret-kurtceyi-bilinmeyen-bir-dil-yapamazsiniz-1140218-1.

BULDAN, GÖRÜŞMENİN MECLİS'TE YAPILMASININ NEDENİNİ AÇIKLADI

Kılıçdaroğlu'ndan sonra açıklamalarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Bugün başkan ve heyetiyle bir görüşme gerçekleştirdik. Türkiye'nin en temel sorunlarını konuştuk. Türkiye toplumunun, Türkiye halklarının bizden beklentisini konuştuk" dedi.

Buldan, "Bugün sayın Kılıçdaroğlu'nu ağırlamamızın nedeni, Kürt sorununun demokratik çözümünün TBMM çatısı altında olduğundan yana olduğumuzu göstermekti" ifadelerini kullandı.

Pervin Buldan son olarak, "Türkiye toplumunun bizden beklentilerini istişare ettik. Kendisine teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

SANCAR: YAPICI BİR GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİK

Buldan'dan sonra konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise, "Deprem yeni bir döneme girmemize vesile oldu, ancak keşke bu kadar büyük bir acıyla gündemimize girmeseydi. Partimiz yıkımdan ağır zarar gören kesimlerin onarılması için acil bir programa ihtiyaç duyulduğunu söyledi" ifadelerini kullandı.

Yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Sancar, "Yeni bir başlangıç, özgürlük ve adaletle mümkün olacaktır. Türkiye'nin bütün sorunları burada geniş bir mutabakatla çözülebilir. Burada yaptığımız konuşmalarımızı kurullarımıza taşıyıp, ittifak güçlerimizle paylaşacağız. Birkaç gün içinde basın ve kamuoyuyla kapsamlı bir açıklamada bulunacağız" diye konuştu.