birgün

18° AÇIK

Kılıçdaroğlu'ndan, İmamoğlu'nun MOBESE görüntülerinin paylaşılmasına tepki

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun MOBESE görüntülerinin paylaşılmasına tepki gösteren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Sadece dinlemiyorlar,  bir de izliyorlar. İzleyip ne yapacaksınız? Dinlemezseniz, izlemezsiniz namertsizin!" ifadelerini kullandı.

SİYASET 28.01.2022 21:14
Kılıçdaroğlu'ndan, İmamoğlu'nun MOBESE görüntülerinin paylaşılmasına tepki
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun MOBESE görüntülerinin paylaşılmasına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, "Defalarca söyledim; benim, CHP'li başkanların telefonlarını dinliyorlar. Yeni bir şey ortaya çıktı. Bir de izliyorlar. İnsan biraz utanır" dedi.

Halk TV'deki Suat Toktaş ile Liderler Özel programına katılan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Suat Toktaş'ın "Cumhurbaşkanı Erdoğan yayına bağlanmak isterse, bağlayabiliriz" sözlerine Kılıçdaroğlu, "İster mi? Keşke bağlansa, bağlanmaya cesaret edebilir mi? İsterim tabi AK Parti'nin Genel Başkanı, bağlanmak isteyebilir, düşüncelerini ifade etmek isteyebilir. Hatta yeni bir tazminat davası açacağım da diyebilir. Ama cesaret edemez. Keşke bağlansa. Keşke o da burada olsaydı. Beraber tartışsaydık. Kamuoyu da izleseydi" yanıtını verdi.

Türkiye'nin kısır gündemlerden kurtulması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu'na Toktaş, 'Nedir bu kısır tartışmalar?' sorusunu yöneltti.

Kılıçdaroğlu bu soruya, "İnsanlar geçinemiyor. 84 milyonun ortak sorunları var. Bunları konuşmamız gerekir. Bir kar yağdı tek gündem İstanbul oldu. Tüm Türkiye'nin sorunları var. Devlete verdiğimiz vergiler var. Bu vergiler nereye harcanıyor. İhaleler veriliyor bunlar kimlere veriliyor? Çünkü o paraları vatandaş veriyor. Ekmek alırken vatandaş vergi veriyor. Vergi veriyorsa 'bu vergileri nereye harcıyorsun anlat' demesi lazım" yanıtını verdi.

İSTANBUL'DAKİ KAR YAĞIŞI

İstanbul'daki kar yağışı ve iktidarın İBB'yi hedef gösteren açıklamalarına değinen Kılıçdaroğlu, "Yapay gündem dediğim; bir kar yağdı, sonra tüm tartışma İstanbul oldu. 84 milyonun sorunları var, insanlar geçinemiyorlar. Bu sorunlar varken; neden böyle kısır tartışmaların içine giriyoruz? Hepimizin vergi veriyoruz, bu vergiler nasıl harcanıyor? Vatandaşın bunu bilmeye hakkı var" diye konuştu.

İstanbul'da kar yağışı nedeniyle yollardaki aksamalara da değinen Kılıçdaroğlu, "Biz sorun olabilir, itirazım yok. Bütün mesele sorunların çözülmesidir" dedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Ben İBB'nin elinden gelen tüm çabayı gösterdiğini biliyorum. O gece İmamoğlu ile irtibatım vardı. Siz kalktınız bir olay var, insanlar yolda kaldı ama metro... Gece 2'ye kadar açıktı. Yeni yaptıkları havalimanının kargo terminalinin çatısı düştü. Binlerce turist orada slogan attı. Nerede idi bu ülkeyi yöneten insan? Siz oradaki turistleri alıp otele bile götüremediniz.​ Siz bir kişiyi hedef alıp kendi kusurlarını örtmeyi düşünüyorsanız, yanılırsınız. Sorunlar yaşanır. Bir sorun yaşanıyorsa, devleti yönetenler sorunların çözümüne katkı koyarlar, sorunun büyümesine değil. İstanbul'u kaybetmeyi içlerine sindiremiyorlar. Ankara'yı da İstanbul'u da sindireceksin."

MOBESE TEPKİSİ

İBB Başkanı İmamoğlu'nun MOBESE görüntülerinin paylaşılmasına ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, "Defalarca söyledim; benim, CHP'li başkanların telefonlarını dinliyorlar. Yeni bir şey ortaya çıktı. Bir de izliyorlar. İnsan biraz utanır ya..." dedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Sadece dinlemiyorlar, bir de izliyorlar. İzleyip ne yapacaksınız? Dinlemezseniz, izlemezsiniz namertsizin! Bizim verilmeyecek hesabımız yok. Dünya nereye gitti, biz nereye gidiyoruz... Biz bütün demokratik standartlarımızdan geriye gidiyoruz."

BÜROKRAT AÇIKLAMASI

"Direnen bürokratlar var" diyen Kılıçdaroğlu, "Yolsuzluk dosyalarını raporlayanlar var. Hâlâ görevde ve raporlayanlar var. Bu ülkenin gerçekten namuslu, vatansever bürokratları var. Her bakanlıkta, her kurumda var" ifadelerini kullandı.

Bürokratlara yaptığı çağrının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, "Dosya akışı da başladı, belgeler de başladı. Her yerden yağmur gibi yapıyor. Onları ayırıyoruz şimdi. Gelen her dosyaya doğru diye bakmıyoruz, doğrulanması lazım. Gösterdim ya Erdoğan'ın imzası olan, önümüzdeki hafta üç grup başkanvekili basın toplantısı yapacaklar, açıklayacaklar, Meclis Genel Kurulu'na indireceğiz. Çünkü AK Parti'li milletvekilleri de bilmiyorlar. Onların zaten dünyadan haberleri yok."

"ERDOĞAN'A DAHA ÇOK SÜRPRİZLERİM VAR"

26 Ocak'ta açıkladığı yolsuzluk belgesine ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Erdoğan'a daha çok sürprizlerim var. Erdoğan'ın ıslak imzasının olduğu belgeyi de gösterdim. Daha çok sürprizlerim var ona. Öyle tazminat davası açtım, Kılıçdaroğlu susacak... Yemezler! Ne dedim; tüyü bitmemiş yetimin hakkını sonuna kadar savunacağım. Benim parayla, pulla işim yok. Birisine muhtaç değilim. Ben onlar gibi değilim. Ben hesabını sorarım.

Bu ihale yapılmış zaten. Resmi belge zaten. Sen alıyorsun, iptal ediyorsun ve 21b'ye göre yapıyorsun ikinci ihaleyi. 6 milyar lira daha pahalıya Kalyon İnşaat'a veriyorsunuz. Niye veriyorsun kardeşim?"

Kılıçdaroğlu, ihale ile ilgili suç duyurusunda bulunduklarını da bildirdi. Kılıçdaroğlu, "6 milyar liralık yolsuzluk dosyasını savcılığı da verdik. Önce gidiyorlar müteahhitle temel atıyorlar sonra ihale yapıp müteahhite veriyorlar" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Sevgili bakanım: İstanbul'daki kuponlu arazileri ilk bana soracaksınız diyen kimdi? Bizi enayi mi sanıyorlar? Bunların rakamlarını da bilmiyorlar."

"Beşli çete, dünya literatürüne girdi. Dünyada en fazla kamu ihalesi alan beş çete" diyen Kılıçdaroğlu, Tam bir sömürge ülkesi haline getirmişler Türkiye'yi" ifadelerini kullandı.

"Memur Teoman'dan bahsettim. Rüşvet teklif ediyorlar, almıyor. Memur Teoman'ı sürüyorlar" diyerek devam eden Kılıçdaroğlu, "Buradan bütün onurlu bürokratlara sesleniyorum: Siz devletin gerçek sahibisiniz. Sizi hakkınız hukukunuzu sonuna kadar benim boynumun borcu olacaktır. Sakın ola tüyü bitmemiş yetimin hakkına el uzatan bir belgenin altına imza atmayın" dedi.

Kılıçdaroğlu, ayrıca, "Beş müteahhidin görüşme talebi net bir şekilde bana iletilmedi, dolaylı olarak iletildi. Görüşmedim. Niye görüşeyim?'' diye konuştu.

MİLLET İTTİFAKI GENİŞLEYECEK Mİ?

Kılıçdaroğlu, "Millet İttifakı genişleyecek mi?" sorusunu şöyle yanıt verdi: "Bu konuda benim görüş beyan etmem doğru olmaz. Ben demokrasiyi savunan medya özgürlüğünü savunan vatandaşlardan savunan vergilerin hesabının verilmesini isteyen herkesin yan yana gelmesini isterim. İttifakı oluşturan partiler yan yana gelip karar verecektir."

DİYARBAKIR AÇIKLAMASI

"Demokrasinin kalbi Diyarkabır'dan geçer" sözlerine değinen Kılıçdaroğlu, "Diyarbakır'da çekilen zulümleri bilmiyor muyuz? Boşuna mı helalleşme dedim. Bu kardeşiniz ateşten gömleği giydi. Bu helalleşmeyi gerçekleştireceğim. Bu ülkeyi cennete çevireceğiz" diye konuştu.

Erdoğan'ın Selahattin Demirtaş ve Abdullah Öcalan açıklamasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti: "Hani görüşmüyorlardı? Demek ki görüşüyorlar. Selahattin Demirtaş niye tutuluyor içeride? Haksız yere tutuluyor. Osman Kavala, haksız yere tutuluyor. Birisini mi öldürdüler? Bir insan siyasi görüşü dolayısıyla hapse atılır mı? Sayın Demirtaş, cumhurbaşkanı adayıydı. Hakimler seçime girebilir dedi. Kendisinin belirlediği hakimler. Öcalan ile ne görüştüler bilmiyoruz. Demirtaş'ın içeride tutulmasının nedeni 'Seni başkan yaptırmayacağız' demesidir. Görüşlerimiz farklıdır ama haksızlık varsa söyleyeceğiz. Sayın Demirtaş çıktığında gelip CHP'ye mi oy verecek, hayır. Ama siz hakkı ve hukuku savunmak zorundasınız. Siz bunu alıyorsunuz bir tarafa atıyorsunuz."

SEDEF KABAŞ VE SEZEN AKSU YORUMU

Tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş ve hedef gösterilen sanatçı Sezen Aksu hakkında da konuşan Kılıçdaroğlu, "TDevleti yönetenlerin sakin olması lazım. Devlet kinle, intikam duygusuyla yönetilemez. Ya siyasete girmeyeceksin ya da eleştiriyi kabul edeceksin. Hakaret edilmemesi gerekir, bu da yanlış. Devlet adamı kalkacak sanatçıyı hedef gösterecek, üstelik bunu Allah'ın evinde söyledi" ifadelerini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol