birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 30.06.2021 16:48

Kılıçdaroğlu’ndan Kanal İstanbul için 4 dilde tweet: Para alamayacaksınız

CHP lideri Kılıçdaroğlu, iktidarın halka rağmen yapmakta ısrar ettiği Kanal İstanbul projesiyle ilgili olarak Almanca, İngilizce, Fransızca ve Arapça tweetler atarak, projeye dahil olacak firma ve kuruluşlara seslendi: Para alamayacaksınız.

Kılıçdaroğlu’ndan Kanal İstanbul için 4 dilde tweet: Para alamayacaksınız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugünkü açıklamalarının ardından, Twitter’dan Kanal İstanbul projesine ilişkin mesajlar verdi.

Uluslararası firma ve kuruluşlara seslenen CHP lideri, Almanca, İngilizce, Fransızca ve Arapça paylaşımlar yaparak uyarılarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, tweet zincirine Türkçe başlayarak, “Erdoğan, halkımın parasında ve doğasında gözü olan herkese aynı şeyi söylüyorum, Türkiye’nin hazinesinden para alamayacaklar!” dedi ve paylaşımına Deutsche Bank’ı etiketledi.

Ardından Almanca, İngilizce, Fransızca ve Arapça olmak üzere 4 dilde paylaşımlar yapan Kılıçdaroğlu, bu tweetlerinin tümünde Kanal İstanbul’un Türkiye’nin ulusal çıkarları ve uluslararası iklim politikalarıyla bağdaşmaması nedeniyle, projeyi finanse edenlere Hazine’den ödeme yapılmayacağını belirtti.

Kılıçdaroğlu ayrıca, projenin yol açacağı tahribat nedeniyle tazminat talep edileceğini de kaydetti.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Partisinin bugünkü grup toplantısında konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefetin, ‘iş dünyasını, bankacıları ve bürokratları tehdit ettiğini’ söyleyerek, projeye dahil olan firmaların parasını almalarının engellemeyeceğini savundu.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Deutsche Bank’a tehdit salladılar ‘ödemeyi kesinlikle yapmayız.’ Bunlar daha şimdiden ya devlet nedir, devlet yönetmek nedir, bunlardan haberleri bile yok. Uluslararası bir tahkim mekanizması var bundan da haberleri yok. Biz iktidar olduk, bizden önceki borçlanmaları ödemedik mi? Niye, devlet budur da onun için. Ama bunlar devlet değil zillet.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol