CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter'dan yayınladığı video ile otomobilde alınan vergilere değinerek yurttaşa çağrı yaptı. Kılıçdaroğlu, "Bizler iktidara gelinceye kadar araba alımını öteleyin. Araba almayın. Geldiğimizde halkımızın en çok rağbet gösterdiği araç segmentlerinde ÖTV'yi çizeceğiz. ÖTV'yi de lüks araç alanlara uygulayacağız" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'ndan ÖTV sözü: Bizler iktidara gelinceye kadar araba alımını öteleyin
Fotoğraf: CHP Fotoğraf Servisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, mutfağından yurttaşa seslendiği bir videoyu Twitter hesabından yayınladı.

Yayınladığı video ile yurttaşlara "Bizler iktidara gelinceye kadar araba alımını öteleyin. Araba almayın" çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, "Geldiğimizde halkımızın en çok rağbet gösterdiği araç segmentlerinde ÖTV'yi çizeceğiz" sözü verdi. Kılıçdaroğlu, ÖTV'yi yalnızca lüks araç alanlara uygulayacaklarını belirtti.

Otomomotiv sektörüne de seslenen Kılıçdaroğlu, "Otomotiv sektörü de bana darılmasın. Onlar da biraz sabretsinler. ÖTV problemini çözdüğümüzde kayıplarını telafi ederler. Zaten böyle devam ederse, onlar da biliyorlar ki onlar içinde yolun sonu göründü. Bu yüzden hep birlikte biraz sabır, sonrası hepimiz için aydınlık" ifadelerini kullandı.

"BAY KEMAL OLARAK SÖZÜMDÜR"

Kılıçdaroğlu'nun, "Birkaç ay araç almayı ertelerseniz, Bay Kemal olarak sözümdür: İkinci el araba parasına, sıfır araba aldıracağım sizlere" notuyla paylaştığı video açıklaması şöyle:

"Uzun zamandır sohbet edemedik. Çok sorun birikti, emin olun ki çok çetin bir mücadele veriyoruz. Biz 'iktidara geldikten sonra bakarız' demiyoruz. Bu geçiş sürecinde çektiğiniz acıları olabildiğince hafifletmek için çok uğraşıyoruz. Güzel günler yakın ama geçiş sürecinde de mücadeleyi elden bırakmıyoruz. İktidara geldiğimizde ivedilikle çözeceğimiz sorunlar maalesef muhalefetteyken zaman alabiliyor. İnatla hayat kalitenizi düşürmeye çalışan ceberut bir iktidar var karşınızda. Oysa insanımız çok mütevazı. Bir evi, bir arabası, güzel huzurlu bir ailesi olsun istiyor. Sadece bu kadar, bu bile çok görülüyor insanımıza. Yoksulların, en savunmasızların üstü çizildi. Orta sınıfın altındaki haneler dibe düşürüldü. Özellikle tipik orta sınıf işçi çocuklarının, basamakları tırmanarak standart atlama olasılığı ellerinden alındı. İktidar sadece ihalecilere, beşli çetelere, mafyalara, çantacılara çalıştı.

"DÜNYANIN EN YÜKSEK VERGİSİNİ ÖDÜYORUZ"

İşte bugün ivedilikle yapacağımız bir iyileştirmeyi hatırlatmak ve kritik bir çağrı yapmak için sizleri mutfağıma davet ettim. Bugün otomobil vergileri konusunu açıyorum, özellikle ÖTV. Türkiye'de bir araç alırken, dünyanın en yüksek araç alım vergisi olan ÖTV'yi ödüyoruz. Yetmiyor aracın bedeli ile birlikte bu verginin de vergisi olarak alınan yüzde 18 KDV ödüyoruz. Üstüne gümrük vergisi ödüyoruz, üstüne MTV ödüyoruz. Bu kadar vergi nedir Allah aşkına.

Bakın Almanya'da 15 bin avro olan sıfır bir aracın fiyatı, bizde vergilerle 500 bin lirayı aşıyor. Benim milletim Almanya'daki otomobilin tam iki katını ödüyor. Nüfusumuzun yüzde 95'inin sıfır araç alma ihtimali artık kalmadı. Şimdi açıkça çağrı yapıyorum, ilk yapacağımız işlerden biri; bir altı motor otomobillerde vergileri bugünün yaklaşık dörtte biri oranda indirmek olacak. Biliyorsunuz, gençlerin ilk sıfır araba almaları için ÖTV yok demiştim, o baki. Hafif ticari araçlarda da vergileri indireceğiz.

"BUGÜN, İKİNCİ EL OLARAK SATILAN ARABANIN PARASIYLA SIFIR ALACAKSINIZ"

Özetle bugün, ikinci el olarak satılan arabanın parasıyla sıfır araba alabileceksiniz. Tek yapmanız gereken, şimdilik araba alımını ötelemek ve kısa bir süre iktidarımızı beklemek. Ailenizle sıfır araba kokusu olan araçlara bineceksiniz. Bu arabalar sizin de hakkınız. Altını çizeyim, bu bahsettiğim uygulama, lüks araçlar için olmayacak. Açık konuşayım, zenginin, çok kazananın vergilendirilmesi taraftarıyım. Bu ülkede çok kazanan, fakirin-fukaranın hayatının iyileşmesi için de katkıda bulunmalıdır. Saray yoksuldan aldı sermayeye verdi. Ben bu parayı yeniden yoksula transfer etmek için lüks tüketimden vergi alma taraftarıyım. Sermayeye karşı değilim ama herkesin kendi payına düşeni ödemesi gerekir.

Tekrar ediyorum, bizler iktidara gelinceye kadar araba alımını öteleyin. Araba almayın. Geldiğimizde halkımızın en çok rağbet gösterdiği araç segmentlerinde ÖTV'yi çizeceğiz. ÖTV'yi de lüks araç alanlara uygulayacağız. Onlar da güzel güzel ödeyecekler. Otomotiv sektörü de bana darılmasın. Onlar da biraz sabretsinler. ÖTV problemini çözdüğümüzde kayıplarını telafi ederler. Zaten böyle devam ederse, onlar da biliyorlar ki onlar içinde yolun sonu göründü. Bu yüzden hep birlikte biraz sabır, sonrası hepimiz için aydınlık."