birgün

17° AÇIK

Kılıçdaroğlu'ndan Roboski katliamında yaşamını yitirenlerin ailelerine 'helalleşme' telefonu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Roboski katliamında yakınlarını kaybeden ailelerle telefonda görüştü. Kılıçdaroğlu, "İnşallah bütün yaşadıkları sorunları bir şekilde çözeceğim. Evlat acısını biliyorum, evlatların geri gelmesi de mümkün değil ama onlarla helalleşmemiz lazım" dedi.

GÜNCEL 28.12.2021 11:22
Kılıçdaroğlu'ndan Roboski katliamında yaşamını yitirenlerin ailelerine 'helalleşme' telefonu
Abone Ol google-news

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Ankara Milletvekili Levent Gök, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde yaşanan katliamın 10. yıldönümünde, katliamda hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla birlikte mezarlık ziyaretinde bulundu.

Mezarlık ziyareti sırasında Kemal Kılıçdaroğlu da ailelerle telefonda görüştü. Kılıçdaroğlu, ailelere şunları söyledi:

“İki değerli arkadaşımız orada, Roboski’de yaşanan olayı, yaşanan dramı TBMM’de dile getirdiler. Dolayısıyla kamuoyunun bu konuda dikkatini çektiler. Bütün annelerin ellerinden öpüyorum; selamlarımı, saygılarımı iletiyorum. Her zaman her yerde onların hakkını hukukunu savunmak görevimizdir. Bütün annelere mutlu bir yıl diliyorum, mutsuz olmasınlar. İnşallah bütün yaşadıkları sorunları bir şekilde çözeceğim. Evlat acısını biliyorum, evlatların geri gelmesi de mümkün değil ama onlarla helalleşmemiz lazım."

"HELALLEŞMEK İLK ROBOSKİ'DEN GEÇMELİDİR"

kilicdaroglu-ndan-roboski-katliaminda-yasamini-yitirenleri-ailelerine-helallesme-telefonu-960736-1.

Bir anne ise Kılıçdaroğlu'na ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi:

"Biz, Roboski adına, gönderdiğiniz heyete teşekkür ederiz. ‘Helalleşme’ dediniz, evet. Önce helalleşme Roboski’den geçiyor. Biz her zaman sizi dinliyoruz. Çok mutlu olduk, buraya gelen heyetle, sizin konuşmanızla. Helalleşmek elbette önemli bir şeydir. Helalleşmek ilk Roboski’den geçmelidir. Adalet Roboski’ye gelmedi ama adaletin müjdesini Roboski’ye getirdiler. Bu açıdan çok mutlu olduk."

ROBOSKİ KATLİAMI

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski (Ortasu) köyünde, 28 Aralık 2011'de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 17’si çocuk 34 kişi hayatını kaybetmişti. Katliam olarak nitelendirilen olayla ilgili Ankara ‘kasıt’ olmadığını duyururken TSK da kaçakçılık için yasadışı yollardan Irak’a geçmeye çalışan köylülerin “PKK’lı sanılarak” vurulduğunu açıklamıştı. (ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol