birgün

28° AÇIK

Kılıçdaroğlu'ndan SADAT yöneticisine tepki: Feriştahınız gelse bizi korkutamaz!

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, SADAT’ın yöneticilerinden Ersan Ergür'ün sözlerine "Sizin feriştahınız gelse bizi korkutamaz" diyerek yanıt verdi. AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Aç kalan yok' sözlerine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Hayatımda Türkiye gerçeklerinden bu kadar kopuk hiç kimseyi görmedim" dedi. Kılıçdaroğlu, Ensar ve TÜRGEV'den bahsederek, "Bu memleketi kimseye soydurmayacağız" ifadelerini kullandı.

SİYASET 28.05.2022 14:17
Kılıçdaroğlu'ndan SADAT yöneticisine tepki: Feriştahınız gelse bizi korkutamaz! Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sandık güvenliğine ilişkin iddiaların odağındaki SADAT’ın yöneticilerinden Ersan Ergür'ün "Bu vatanı Türkiye düşmanları ile işbirliği yapanlara sandıkta teslim etmeyiz" sözlerine tepki gösterdi. CHP Lideri, "SADAT'ın önüne gittiğimde korkudan içeri kaçtılar. Bizi korkutacaklarını sanıyorlar. Bizim adımız Cumhuriyet Halk Partisi. Sizin feriştahınız gelse bizi korkutamaz" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Van'da düzenlenen Belediye Başkanları Çalıştayı'nda açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin kaderini değiştireceklerini belirten Kılıçdaroğlu, kayyum uygulamasına karşı olduklarını vurguladı.

CHP'li belediyelerin çalışmaları hakkında bilgi veren CHP Lideri, "CHP'li belediyeler kentteki insanların mutlu olmaları için ellerinden gelen bütün çabayı gösteriyorlar" ifadelerini kullandı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Aç kalan yok' açıklamasına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Hayatımda Türkiye gerçeklerinden bu kadar kopuk hiç kimseyi görmedim. Gerçi söylediği doğru; Saray'a baktığınızda hiç kimse aç değil. Hepsinin keyfi gayet iyi. 1 değil, 5 yerden maaş alıyorlar" ifadelerini kullandı.

SADAT’ın yöneticilerinden Ersan Ergür'ün "Bu vatanı Türkiye düşmanları ile işbirliği yapanlara sandıkta teslim etmeyiz" sözlerine de tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Bizi korkutacaklarını sanıyorlar. Bizim adımız Cumhuriyet Halk Partisi. Biz savaş meydanlarında kurulan bir partiyiz. Biz öyle avukat bürolarında kurulan bir parti değiliz. Bizi tanımıyorlar. Sizin feriştahınız gelse bizi korkutamaz" dedi.

CHP Lideri, "Dışarıya kaynak aktarıldığını da biliyorum. Ensar'dır, TÜRGEV'dir. Bu memleketi kimseye soydurmayacağız. Makamı ve mevkisi ne olursa olsun her karanlık odağın üstüne gitmek bizim görevimizdir" diye konuştu.

Fotoğraf: AAFotoğraf: AA

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Sınır ticareti Van'da çok önemli. Sınır ticaretinin gelişmesi için her türlü çabayı göstereceğiz. Vanlı kardeşlerime sözümdür. İktidarımızda, Millet İttifakı'nın iktidarında görecekler Vanlılar nasıl büyüdüğünü. Sadece Vanlıların değil, söz veriyorum Türkiye'nin kaderini değiştireceğiz.

"KAYYUM UYGULAMASINA SON VERECEĞİZ"

Bölgede yerel yönetimler ile ilgili ciddi bir sorun var. Kayyum ataması var. Kayyum atamasından duyulan ciddi bir rahatsızlık var. Vanlı kardeşlerime ve yine kayyum atanan bütün belediyelerin bulunduğu vatandaşlarıma seslenmek isterim. Kayyum uygulamasına karşıyız.

6 liderin bir araya geldiği ve kamuoyu ile paylaştığı Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem metninde de kayyum uygulamasına son vereceğimizi, seçimle gelenin seçimle gideceği bir şekliyle ifade edildi.

CHP'Lİ BELEDİYELERİN ÇALIŞMALARI

248 belediye başkanımız var. Toplam nüfusun yarısından fazlasına CHP'li belediyeler hizmet veriyor. 2019'dan bu yana 4 milyon 800 bin haneye sosyal yardım yapıldı. Eğer bu sosyal yardımlar yapılmasaydı bugün çok daha ciddi sosyal patlamalar ile Türkiye karşı karşıya kalabilirdi. Var olan iktidar yapısının bizim topluma verdiği hizmetler dolayısıyla teşekkür etmesi lazım. Biz aynı zamanda çevreyi de savunan, çevrenin de değerini bilen gelenekten geliyoruz. CHP'li belediyeler kentteki insanların mutlu olmaları için ellerinden gelen bütün çabayı gösteriyorlar. Kreş sayımız 2019'da 162 iken bugün 316'ya çıkmış durumda.

20 yılda yurt sorununu çözemediler. Millete söz verdik 'Bir yılda yurt sorununu çözeceğiz' diye. Belediye başkanlarımız bu konuda büyük adımlar attılar. 2019'da 22 yurt varken 54'e çıkmış vaziyette. Üretim ve üreticiye de belediyelerimiz büyük destekler veriyorlar. 50 milyondan fazla meyve ve sebze fidesi 50 milyondan fazla dağıtıldı.

Fotoğraf: AAFotoğraf: AA

ERDOĞAN'IN "AÇLIK YOK" AÇIKLAMASINA TEPKİ

Dün "Vicdansızlık yapmayın, aç kalan yok" demiş Erdoğan. Hayatımda Türkiye gerçeklerinden bu kadar kopuk hiç kimseyi görmedim. Gerçi söylediği doğru; Saray'a baktığınızda hiç kimse aç değil. Hepsinin keyfi gayet iyi. 1 değil, 5 yerden maaş alıyorlar. Ama sahaya inip vatandaşı görmüyorlar. Bu sabah Vanlı bir kardeşim medya aracılığıyla 'Kılıçdaroğlu acaba bizim eve gelebilir mi? Uzun süredir elektriğimiz yok, ödeyemiyoruz' demiş. Gittim ziyaret ettim. 'Yoksulluk diz boyu' dediler. Eğer sosyal devlet, sosyal devletliğini yapmazsa, bölge halkını bana oy vermedi diye cezalandırırsa Vanlılardan şunu bekliyorum bize katılacaksınız, bize destek vereceksiniz.

SADAT YÖNETİCİSİNİN AÇIKLAMASI

SADAT ve benzeri kuruluşlar, onlardan birisi şöyle bir ifade kullanmış: "Efendim biz bu vatanı Türkiye düşmanlarıyla işbirliği yapanlara sandıkta teslim etmeyiz". Yani 'demokrasiye inanmıyoruz, yani kimse sandıkta galip gelirse ben izin verirsem iktidar olabilir' diyor. Senin boyunu görmek isterim ben. Sen bu lafı ediyorsan, arkanda birileri var ona güveniyorsan asla ve asla ona güvenmeyeceksin. Güveneceğin birisi varsa onu da açık söyleyeyim; bu ülkede Kuvayi Milliyeciler var. Bu ülke sahipsiz bir ülke değil. Sizler öyle kalkıp tehditle, şantajla, 'yok efendim sandıktan çıksa da biz sizi iktidar yapmayız'. Ne derlerse desinler, SADAT'ın önüne gittiğimde korkudan içeri kaçtılar. Bizi korkutacaklarını sanıyorlar. Bizim adımız Cumhuriyet Halk Partisi. Biz savaş meydanlarında kurulan bir partiyiz. Biz öyle avukat bürolarında kurulan bir parti değiliz. Bizi tanımıyorlar. Sizin feriştahınız gelse bizi korkutamaz.

"BU MEMLEKETİ KİMSEYE SOYDURMAYACAĞIZ"

Dışarıya kaynak aktarıldığını da biliyorum. Ensar'dır, TÜRGEV'dir. Bakın bizim belediye başkanlarımızın kooperatifleri var, kadın kooperatifleri var, üretim yapıyorlar. Malları alıyorlar, satıyorlar, her şey belgeli. Bu memleketi kimseye soydurmayacağız. Makamı ve mevkisi ne olursa olsun her karanlık odağın üstüne gitmek bizim görevimizdir.

Van’ın görkemli tarihinin ve doğa güzelliklerinin sadece bölgede değil bütün Türkiye’de ve dünyada duyulmasını istiyorsanız bize katılacaksınız. Sınır ticaretinin gelişmesini, komşu ülkelerle ekonomik ve sosyal ilişkilerin gelişmesini istiyorsanız bize katılacaksınız. Düşüncesini ifade etti diye hapse atılan kişilerin ya da düşüncesinden ötürü hiç kimsenin hapse atılmasını istemiyorsanız, Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasını istiyorsanız, Osman Kavala’nın serbest bırakılmasını istiyorsanız bize katılacaksınız."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol