birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

Kılıçdaroğlu'ndan SADAT yorumu: Saray'ın talimatıyla yurtiçinde yasadışı işler yapabilir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kapısına gittiği SADAT'la ilgili, "Saray’ın talimatıyla yasadışı bir işleme girenler, aynı talimatla yurtiçinde de bu işleri yapabilir" yorumunu yaptı.

SİYASET 16.05.2022 09:16
Kılıçdaroğlu'ndan SADAT yorumu: Saray'ın talimatıyla yurtiçinde yasadışı işler yapabilir
Abone Ol google-news

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, cuma günü kapısına giderek paramiliter bir kuruluş olduğunu söylediği ve ‘terörist yetiştirmekle’ suçladığı SADAT ile ilgili, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Cumhuriyet'ten Orhan Bursalı'ya konuşan Kılıçdaroğlu, "Özellikle Suriye konusunda bu derneğin Erdoğan’ın talimatıyla farklı roller üstlendiği kanısındayım. Buna ilişkin açıklamalar, duyumlar, görseller hepsi var. Yasadışı bir işlem, yasal görünümlü bir dernek aracılığıyla yapılıyor" ifadelerini kullandı.

"Saray’ın talimatıyla yasadışı bir işleme girenler, aynı talimatla yurtiçinde de bu işleri yapabilir" yorumunda bulunan Kılıçdaroğlu, "Aslında iki taraf da yasadışı işlem yapıyor. Geçmişte biz suikastlarla ortalığın karıştırılacağı duyumları aldık, bunları ben de başka liderler de dillendirdi" diye konuştu.

SADAT bağlamında seçim güvenliğine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "Bu konuya toplumun dikkatini çekmek istiyoruz, seçimler var, seçim güvenliği söz konusu. Demokratik bir ülkede seçim güvenliği elbette ki Emniyet güçleri, valisi, kaymakamı, sandık kurulu yöneticileri, siyasi partilerin temsilcileri görevlerini yasal çerçevede yaptıkları bir ortamda alınır. Eğer siz bu yasal ortamı yok etmek ve daha farklı bir ortamda seçime gitmek istiyorsanız, o zaman ciddi sorunlar var demektir. Buna toplumun dikkatini çekmek istedim" dedi.

Kendisine ulaştırılan belge ve duyumlarla ilgili kendisine yöneltilen soruya karşılık, Kılıçdaroğlu, "Bu konuya girmek istemem… Kamuoyunun dikkatini bunların üzerine çekmemiz lazım; bunlar, toplumu sarsacak olaylar yapmasınlar" ifadelerine yer verdi.

"ERDOĞAN GİTMEMEK İÇİN TOPLUMU TAHRİK EDEBİLİR, TOPLUM BUNDAN KAÇINMALI"

Kılıçdaroğlu'nun, "Anketler iktidarın kaybedeceğini gösteriyor. Ama toplumda şöyle bir inanç da var: Cumhurbaşkanı iktidarı öyle kolay kolay teslim etmez. Buna katılıyor musunuz?" sorusuna yanıtı ise şöyle oldu:

"Seçimler olacak ve biz demokratik yollardan Erdoğan’ı göndereceğiz buna inanıyorum. Elbette ki Erdoğan gitmemek için toplumu tahrik edebilir, ama bu tahriklerden toplum özenle kaçınmalı, demokratik yollardan onu göndermek gibi bir güzellik var."

SANDIK UYARISI

"SADAT ve benzer kuruluşların hepsine meydan okuyoruz, herkes korkusuzca gitmeli ve oyunu kullanmalı, bu süreç bu tür olayları düşünenleri planlayanları hayal kırıklığına uğratacak…" diyen Kılıçdaroğlu, "İnsanlarda 'Yahu sandığa gitsem de bir şey değişmeyecek, nasıl olsa bunlar gitmeyecek' algısını beslemek istiyorlar. Bu algıdan toplumun kesinlikle kurtulması lazım... Evet biz sandığa gideceğiz ve bu ülkeye demokrasiyi, demokratik yollarla getireceğiz, bu inançla sandığa gitmeli" uyarısında bulundu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun