birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 20.05.2021 21:59

Kılıçdaroğlu'ndan Soylu hakkındaki iddialara dair açıklama: Savcıların derhal harekete geçmesi lazım

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkındaki iddialarına ilişkin konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Savcıların derhal harekete geçmesi lazım. Harekete geçen savcı oldu mu? Hayır. Niye geçmedi? Bir kişiye bakıyorlar. Talimat gelirse harekete geçecekler" dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan Soylu hakkındaki iddialara dair açıklama: Savcıların derhal harekete geçmesi lazım

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sözcü TV Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Aktaş’ın sorularını yanıtladı.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkındaki iddialarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, "Dava açılmadı, birisi kalkıp o savcıya sordu mu, ‘Arkadaş sen niye dava açmadın?' Bürokrasi görevini yapamıyor. Çünkü siyasi otorite, bürokrasinin görev yapmasını engelliyor. Gayet açık söyledi değil mi sayın Cemil Çiçek; ‘Bu şikayete bağlı bir suç değildir, bunun yüzde biri dahi gerçek olsa tam bir felakettir" ifadelerini kullandı.

"HAREKETE GEÇEN SAVCI OLDU MU?"

Savcıların derhal harekete geçmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Harekete geçen savcı oldu mu? Hayır. Niye geçmedi? Bir kişiye bakıyorlar… Talimat gelirse harekete geçecekler. Talimat gelmezse herkes susuyor. Böyle bir devlet yönetimi Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiç olmadı. Böyle bir devlet yönetimi dünya tarihinde de yoktur" diye konuştu.

"Türkiye bu kadar köşeye sıkışmış değildir. Türkiye'nin bütün bürokrasisi adeta kilitlenmiş vaziyette. Bir kişiye bakıyorlar. Böyle bir rezalet tarihimizde yaşamadık" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Devleti bir kişiye teslim edebilir misiniz ya? Konuşuyor mu Erdoğan? Asla konuşamaz. Bu konuda soru soruluyor mu? Asla soru da sorulamaz. Ne zaman konuşur? İşine geldiği zaman konuşur."

"HER TARAF KİRLENMİŞ"

"Erdoğan neden susuyor?" şeklindeki bir soruya Kılıçdaroğlu, "Ben de merak ediyorum. Lağım patlamış, her tarafı pislik götürüyor, her taraf kirlenmiş; en tepedeki insan, Türkiye'de hiçbir şey olmamış gibi oturuyor orada. Bu adam kim ya? Bu kokudan memnun anlaşılıyor" yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Patlayan lağımın kokusundan memnun, öyle anlaşılıyor. Çağırıp sordu mu İçişleri Bakanı'na, ‘arkadaş ne oluyor?' diye. Sormadı ve konuşmadı. Belki sorsa diyecek ki, ‘sen talimat verdin, ben de gereğini yaptım."

"SOYLU KONUŞUYOR, ERDOĞAN DA KONUŞSUN"

"Türkiye'yi bu hale kim getirdi ona bakacağız. Asıl sorulması gereken soru budur. Türkiye'yi bu hale getirenden Türkiye'yi kurtarmamız lazım. Türkiye'yi yeniden bir hukuk devleti yapmamız lazım" diye Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti:

"Türkiye'de mafyanın cirit attığı, at koşturduğu bir zemin olmaktan Türkiye'yi kurtarmamız lazım. Bunu demokratik yollarla yapacağız. Erdoğan eğer Türkiye'yi seviyorsa, 83 milyona karşı minnet duyuyorsa Erdoğan'ın şunu demesi lazım: ‘Seçim. Ben halktan yeniden güven oyu istiyorum.' Bunu söylemesi lazım. Niye susuyor Erdoğan? Niye konuşmuyor? Ben konuşuyorum, o da konuşsun.

Soylu konuşuyor, o da konuşsun. Böyle bir rezalet çıktığı zaman eğer bir ülkenin en tepe noktasında ve bütün yetkileri kendi üzerine almış bir kişi, bunu davet edip, ‘beyim bu rezalet nedir?' diye nasıl soramaz ya? Sorması lazım."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol