birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Kılıçdaroğlu'ndan tezkere açıklaması: 'Evet' dersek Cumhuriyet'e ihanet etmiş oluruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye ve Irak tezkerelerine 'Hayır' oyu vermelerine ilişkin, "Evet' dersek Cumhuriyet'e ihanet etmiş oluruz. Bu ülkenin topraklarına yabancı postallar bassın istemem" değerlendirmesini yaptı. Siyasetin son zamanlarda sertleştiğini belirten Kılıçdaroğlu, kendisine yönelik tehditler olduğunu ifade etti.

SİYASET 28.10.2021 15:33
Kılıçdaroğlu'ndan tezkere açıklaması: 'Evet' dersek Cumhuriyet'e ihanet etmiş oluruz
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon yetkisini iki yıl daha uzatan tezkere için 'Hayır' oyu kullanmalarına ilişkin konuştu. Kılıçdaroğlu, "'Evet' dersek Cumhuriyet'e ihanet etmiş oluruz. Bu ülkenin topraklarına yabancı postallar bassın istemem" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, bir dizi ziyaret için gittiği Muğla'da Büyükşehir Belediyesi'nin Toplu Açılış ve Temel Atma Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

İktidara çağrıda bulunan Kılıçdaroğlu, "Hükümete bir kara kış fonu kurun dedim. Kendilerine, benim tavsiyelerimi dinlerseniz sizin oyunuz artabilir ama umurumda değil, çağrı vatandaş adınadır dedim. İsteğim bu ülkede hangi partiye oy verirse versin her vatandaşın huzur içinde yaşamasıdır. Kendilerine yol gösteriyoruz. Kendileri artık ülkeyi yönetemiyorlar" ifadelerini kullandı.

Son zmanlarda siyasette sertleşme olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Bana yönelik tehditler var, hiç ama hiç umurumda değil. Benim en büyük güvencem bu ülkenin saygıdeğer insanlarıdır" dedi.

Suriye ve Irak tezkerelerine 'Hayır' oyu vermelerine ilişkin de kouşan Kılıçdaroğlu, "Bu ülkenin topraklarına yabancı postallar bassın istemem" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Her yatırımın kaça mal olduğu yazılı. Bu ayrıntı demokrasinin temelini belirleyen bir ayrıntıdır. Hepimiz ödediğimiz verginin hesabını sorabilirsek o zaman bu ülkeye gerçek demokrasiyi getireceğiz.

Yatırım yapıyor merkezi hükümet ama kaça yapıldığı 'ticari sır', parasını ben ödeyeceksem bunun ticari sırrı mı olur? O zaman devletin şeffaf olması lazım, Osman Başkanın şeffaf olduğu gibi.

Uluslararası Derecelendirme Kuruluşları diyorlar ki Muğla'nın kredi notu 3A. Olağanüstü bir rakam. Yani hükümetin aldığı krediden çok daha düşük faizle kredi alma imkanına sahip. Merkezi hükümete, uluslararası finans kuruluşları yeteri kadar güven duymazken Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne çok daha fazla güven duyuyorlar.

Bütün belediye başkanlarımız aynı ilkelerden yola çıkarak hizmet veriyorlar. 7 ilkemiz var. Birinci ilkemiz şuydu harcadığınız para vatandaşın parası hepsinin hesabını vereceksiniz. Asla vatandaşlar arasında ayrım yapmayacaksınız. Yoksul mahallelere pozitif ayrımcılık yapacaksınız. Yerel yönetimlerinde yaptıklarımızın daha fazlasını Türkiye genelinde yapacağız.

Vatandaşların büyük sıkıntıları var biliyorum. Az önce vatandaşları dinledik. Az kazandıklarından pek çok şeyden şikayet ediyorlar. Bu şikayetler Muğla'ya özgü değil benzeri Kars'ta da, Adana'da da yapılıyor. Önümüzde bir kış var, gerçekten bu kış Allah fakir fukaraya yardım etsin. Nasıl ödeyecek vatandaş faturalarını? Tepedekiler bunun farkında değiller. Sanıyorlar ki her şey kendilerinin yaşadığı gibi. Saray'ın yaşam tarzı ile vatandaşın yaşam tarzı arasında 180 derece fark var. Büyük sıkıntılar var.

İKTİDARA ÇAĞRI

Kara kış için hükümete bir çağrıda bulundum. Bugün bile 1,5 milyonu aşkın elektriği kesilen hane sayısı var. Hükümete bir kara kış fonu kurun dedim. Kendilerine, benim tavsiyelerimi dinlerseniz sizin oyunuz artabilir ama umurumda değil, çağrı vatandaş adınadır dedim. İsteğim bu ülkede hangi partiye oy verirse versin her vatandaşın huzur içinde yaşamasıdır. Kendilerine yol gösteriyoruz. Kendileri artık ülkeyi yönetemiyorlar. Her geçen gün vatandaşın sırtındaki yük ağırlaşıyor.

kilicdaroglu-ndan-tezkere-aciklamasi-evet-dersek-cumhuriyet-e-ihanet-etmis-oluruz-937288-1.

CUMHURİYET BAYRAMI

Cumhuriyet'in 98. yılı kutluyoruz. Hepimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun. Yarın bunu kutlayacağız ve Cumhuriyet'in ikinci yüzyılına hazırlanacağız. Geçen yüzyılda darbeler oldu, gencecik fidanlarımız, başbakanlar idam edildi. İkinci yüzyıla güçlü bir demokrasi, kadın erkek eşitliği, kadınların sosyal ve ekonomi yaşamda daha çok yer alsınlar istiyoruz. Gençlerimiz işsiz kalmasın istiyoruz. Türkiye'nin itibarı olsun diyoruz. İkinci yüzyılda hiçbir ülkenin devlet başkanı bu ülkenin başkanına 'aptal olma' diyememeli, bunu kabul etmemeliyiz biz.

FEZLEKE AÇIKLAMASI

Son zamanlarda siyasette sertleşme var. Bana yönelik tehditler var, hiç ama hiç umurumda değil. Benim en büyük güvencem bu ülkenin saygıdeğer insanlarıdır. Ben hiçbir ayrım yapmadan insanlarıma hizmet etmek istiyorum. Terörle mücadele edilecekse, bu ülkenin saygıdeğer polisleri, şanlı şerefli askerleri yapar. Yabancı askerler gelecek Türkiye'de terörle mücadele edecek, bana da 'Buna evet de' diyorlar. 'Evet' dersek Cumhuriyet'e ihanet etmiş oluruz. Bu ülkenin topraklarına yabancı postallar bassın istemem.

"HEP BERABER YOLCU EDECEĞİZ"

Yarın sandık gelecek sandığa gideceksiniz hep beraber Cumhuriyet'in ikinci yüzyılında Cumhuriyetimizi gerçek anlamda demokrasi ile taçlandıracağız. Ne yaparlarsa yapsınlar, feriştahları gelse inandığım yoldan beni geri döndüremezler. Ben bu ülkeye hizmet etmeye ant içmiş bir kişiyim.

Saray'da oturan şahıs 'Çok büyük sıkıntılar var biliyorum az kaldı' demiş. Çok doğru söylüyor. Evet az kaldı, çok yakında hep beraber yolcu edeceğiz."

GÜRÜN: BU DÜZENİN DEĞİŞMESİ GEREKİYOR

kilicdaroglu-ndan-tezkere-aciklamasi-evet-dersek-cumhuriyet-e-ihanet-etmis-oluruz-937289-1.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin toplu açılış ve temel atma töreninde konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Büyükşehir Belediyesi olarak Muğla’ya 2014 yılından bu yana 2 Milyar 669 Milyon liralık yatırım yaptıklarını ifade etti. Gürün, “Muğla 2021 yılı nüfusuna göre 1 milyon 773 olarak değerlendirildi. Yazlık nüfusumuz ise 5 milyon civarında. Muğla 13 bin 247 kilometrekare yüzölçümüne sahip. 1479 km ise sahil bandımız var. Muğla’da bu coğrafi şartlarda hizmet üretmek zor ve maliyetli. Bizim yatırımımızı 1 milyonluk nüfusa göre değil 5 milyonluk yazlık nüfusumuza göre yapmamız gerekiyor. Bu kadar geniş bir coğrafyada da kanalizasyon hataları çok daha uzun metrajlar ile yapılabiliyor. Muğla altyapı yatırımları açısından çok fazla finansmana gerek duyan il. 2014 yılından 2021 Ağustos ayına kadar 2 milyar 669 milyon liralık yatırım yapmışız. Muğla’nın 2019-2020 yıllarından ödediği vergi 6 milyar 686 bin lira. Aldığımız yatırım ise 469 milyon 666 bin lira. Verdiğimiz verginin yüzde 6.85’ini yatırım yapmak için alabiliyoruz” dedi.

Yaptıkları yatırımların daha çok kanalizasyon ve arıtma tesisleri ile ilgili olduğu ifade eden Gürün, il genelinde su kayıp ve kacaklarının oldukça yüksek olduğu ifade etti. Gürün, “Kredi almak için uluslararası kredibilite başvurusunu yaptığımızda en büyük kredi notunu aldık. Kredi kuruluşları bize kredi vermek istiyorlar ama bizim kredi kullanmamıza engel olunuyor. O zaman iller bankası bizi finanse etsin krediyi o versin diyoruz, paramız yok diyorlar. Bu düzenin değişmesi gerekiyor. Diğer belediye başkanlarımız ilçelerinde çok önemli hizmetler yapıyorlar. Her türlü güçlüğe rağmen yılmadan çalışıyoruz. Umutsuz ve kötü olmaya hakkımız yok. Daima umutla geleceğe bakacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

14 PROJENİN AÇILIŞI YAPILDI

Konuşmaların ardından 620 Milyon TL maliyetindeki 14 yatırımın açılışı yapıldı. Açılışı yapılan projeler arasında Bodrum’un trafik sorununu büyük oranda çözecek olan ve Türkiye’de ilk kez bir otogarda elektrikli aracın şarj edilebildiği Bodrum Otogarı ve geçtiğimiz ay faaliyete başlayan ismini halkın belirlediği Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi var.

Ayrıca 6. Ulusal Mimarlık Sergisi ve ödülleri kapsamında en iyi proje dalında birincilik ödülü alan Turgutreis Çağdaş Yaşam Merkezi ile Yağ Hali, Ula Kanalizasyon ve üst yapı, Kavaklıdere Kanalizasyon ve İçme Suyu Projeleri yatırımlarının açılışı yapılarak vatandaşların hizmetine sunuldu.

Ayrıca Bodrum Kanalizasyon Hattı 2. Etap, Bodrum Atık Su Arıtma Tesisleri 2. Etap, Fethiye Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Tesisi 2. Etap ve Yatağan Altyapı projelerinin de temeli atıldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol