birgün

-1° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 09.12.2021 16:21

Kılıçdaroğlu'ndan TİSK'e asgari ücret tepkisi: Geçin bunları da doğru düzgün bir teklifte bulunun

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun asgari ücrette uygulanacak zamma ilişkin TÜİK verilerini esas alacağını açıklamasına tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Sizin neyi esas alacağınızı bildiğim için gittim TÜİK kapısına. Geçin bunları da doğru düzgün bir teklifte bulunun işçilere" dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan TİSK'e asgari ücret tepkisi: Geçin bunları da doğru düzgün bir teklifte bulunun

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu asgari ücret zammı için ‘TÜİK'i esas alırız’ demiş. Evet, sizin neyi esas alacağınızı bildiğim için gittim TÜİK kapısına. Geçin bunları da doğru düzgün bir teklifte bulunun işçilere" açıklamasını yaptı.

Kılıçdaroğlu, asgari ücrette yapılacak artış için “TÜİK’i esas alırız” yönünde açıklama yapan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’na (TİSK) tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabında paylaşım yapan Kılıçdaroğlu, şu mesajı verdi: "Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu asgari ücret zammı için ‘TÜİK'i esas alırız’ demiş. Evet, sizin neyi esas alacağınızı bildiğim için gittim TÜİK kapısına. Geçin bunları da doğru düzgün bir teklifte bulunun işçilere!"

TÜRK-İŞ VE TİSK ASGARİ ÜCRETTE ANLAŞAMADI

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü toplantısını gerçekleştirdi. Çalışma Genel Müdür Nurcan Önder, "TİSK asgari geçim tutarını 3.100 TL, Türk-İş 3.579 TL öngörüyor" dedi.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, toplantı sonrası topu Türkiye İstatistik Kurumu'nun enflasyon verilerine atarak "Farklı enflasyon rakamları açıklayan kuruluşlar var ama biz TÜİK'i esas alıyoruz" dedi.

Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat ise anlaşmazlığı "Çalışanların refah seviyesinin artacağı bir seviye maalesef henüz bulamadık. Erken bitiririz gibi düşünmüştük ama şu anda böyle bir konumda olmadığımız da ortaya çıkmış oldu" sözleriyle anlattı.