CHP'li il yöneticileri Diyarbakır'da AKP'den CHP'ye katılımların son dönemde arttığını, sayının yaklaşık 2 bini bulduğunu ifade etti. CHP'li yöneticiler Kılıçdaroğlu'nun adaylığının kesinleşmesinin ardından üye katılımlarında sayının katlanarak arttığını ve geçişin devam ettiğini dile getirdi. CHP Diyarbakır İl Başkanı Atik, katılanların yüze 90’ınıdan fazlasının AKP’li olan isimler olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun adaylığı sonrası CHP'ye katılımda artış: Diyarbakır'da AKP'den 2 bin kişi geçiş yaptı
Fotoğraf: Depophotos

14 Mayıs’ta yapılacak seçimler için geri sayım sürerken siyasi partilere aday adaylığı başvurusu da partiler arası geçişlerde hız kazandı. Partiler arası geçişlerin en çok yaşandığı kentlerden biri de Diyarbakır.

Artı Gerçek'ten Remzi Budancir'in haberine göre, 2018 seçimlerinde HDP yüzde 65, AKP yüzde 21 oy alırken CHP yüzde 6'da kaldı ve hiç milletvekili çıkaramadı. Ancak son dönemde CHP'ye, özellikle AKP'den katılımlar oluyor. CHP’nin mevcut İl Başkanı Abdullah Atik de AKP’den CHP’ye geçen isimlerden. Atik'ten sonra da AKP'den CHP'ye geçişler artarak devam etti. Bu geçişler Altılı Masa’nın Cumhurbaşkanı adayı olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu aday göstermesinin ardından daha da arttı. CHP il yönetiminin verdiği bilgiye göre, Kılıçdaroğlu adaylığı öncesi CHP’ye gelip üyelik kaydı yaptıranlar 6-7 kişiydi. Ancak adaylığın kesinleşmesinin üzerine bu sayı 400-500’ü aştı. CHP’li yetkililerin aktardığına göre CHP’ye gelip üye kaydı yaptıranların yüzde 90’ından fazlası AKP’li, AKP’de siyaset yapanlar yada seçmenleri.

"İKTİDAR ÜLKEYİ YÖNETEMİYOR"

CHP’ye katılanlardan biri olan Sinan Balıkçı da daha önce AKP’de siyaset yapan bir isim. 2020 yılında AKP Bağlar İlçe Başkanı adayı olan Sinan Balıkçı, yaklaşık iki hafta önce beraberindeki kalabalık bir grupla CHP’ye katıldı. Kendisinin yaklaşık 5 yüz kişi ile CHP’ye katıldığını anlatan Balıkçı, AKP’den uzaklaşma, CHP’ye geçme gerekçelerini şu sözlerle sıraladı:

“Görünen köy kılavuz istemez. Hayat şartları çok kötüleşti. Ben şahsen artık ülkeyi yönetebileceklerini düşünmüyorum. 20 yıl yönettiler artık yeter diyoruz. Zaten kimse de kalmadı çevrelerinde. O yüzden hem benim kendi özgür iradem, hem de çevremin benden isteği ile bu kararı aldım. Sadece bu değil kendi gördüklerim var. Hükümet depremde enkaz altına kaldı. Mağduriyeti gördüm. Kızılay’a vermiş olduğumuz kanları bile sattıklarına şahit oldum. O yüzden artık yeter dedik ve toplu bir şekilde Cumhuriyet Halk Partisine geçiş yaptık."

"SEÇİMİ BEKLEMEDEN İSTİFA ETMELİYDİLER"

Diyarbakır’da AKP’den CHP’ye katılımların sürdüğünü anlatan Balıkçı, şunları söyledi:

"Tam sayıyı bilemem ama sadece benim çevremde bildiğim, tanıdıklarımdan yaklaşık iki bin katılım oldu. Görüyoruz, insanlar geliyor. Buraya gelenlerin yüzde 70’i AK Parti seçmeni. Benim tahminime göre AK Parti ancak bir vekil çıkarabilir. Artık çevrelerinde, yanlarında kimseyi tutamıyorlar. Yanlarında duran yok. Bana telefon açıyordular, buraya gideceğiz diyorlardı. Ben en az on araba dolduruyordum. Ben Cumhuriyet Halk Partisine geçtikten sonra aradılar hatta. ‘Neden böyle bir şey yaptın’ dediler. Bende artık yeter dedim. Artık ülkeyi yönetemiyorlar. Bana göre seçimler bile beklenmeden hükümetin bir an önce istifa etmeliydi."

DİYARBAKIR İL BAŞKANI: "PARTİMİZE CİDDİ BİR EĞİLİM VAR"

CHP’nin mevcut il Başkanı Abdullah Atik de AKP’den CHP’ye geçen isimlerden. Partilerine ciddi bir eğilim olduğunu ifade eden CHP Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik, dün partilerine 200-300 kişilik bir grubun geçiş yaptığını söyledi. Bu geçişlerin devam edeceğini belirten Atik, “Özellikle AKP’den rahatsız olan, AKP’yi benimsemeyenler var. Ailemize katılıyorlar” dedi.

"Herkes AKP’nin maskesinin düştüğünü görüyor" diyen Atik, "Özellikle bizim coğrafyada bize bakış açıları faşizan bir yaklaşımdır. Yok sayma ve inkar zihniyeti hâkim. AKP’den de ciddi kopuşlar vardır" diye konuştu.