6 partiden oluşan Millet İttifakı, 12 maddelik ittifak protokolünü yarın saat 11.00’de YSK Başkanlığı’na sunacak. Kılıçdaroğlu'nun adaylık başvurusu da CHP ve İYİ Parti tarafından yarın gerçekleştirilecek.

Kılıçdaroğlu'nun adaylığı ve Millet İttifakı protokolü için yarın YSK'ye başvuru yapılacak

Millet İttifakı’nı oluşturan 6 siyasi partinin genel başkanlarının imzalarının bulunduğu ittifak protokolü, yarın partilerin genel başkan yardımcıları tarafından Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı’na teslim edilecek.

Millet İttifakı, Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığını açıklarken 12 maddeden oluşan bir protokol imzalandığını duyurmuştu. Protokolde yer alan maddelere göre Kılıçdaroğlu dışındaki diğer 5 partinin genel başkanları cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atanacak.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş ise "Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle" cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atanacak.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylık başvurusu da yarın saat 14.00’te CHP ve İYİ Parti tarafından yapılacak.