birgün

18° AÇIK

Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanına 6 yıl 3 ay hapis cezası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul’a 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Hakkındaki iddiaları reddeden ve bilirkişi raporuna dikkat çeken Gürsul, "Dava, siyasi bir davadır. Bilirkişinin adil ve bağımsız olarak rapor hazırladığına inanmıyorum. Bilirkişi raporunun bu kadar çelişkili olmasını da sizlerin takdirine bırakıyorum" dedi

GÜNCEL 08.06.2022 13:17
Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanına 6 yıl 3 ay hapis cezası
Abone Ol google-news

FETÖ'nün İstanbul Üniversitesi yapılanmasına ilişkin davada, Yargıtay'ın bozma kararıyla yeniden yargılanan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul hakkında, 'Silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmaya, Fatih Gürsul avukatlarıyla birlikte katıldı.

'BİLİRKİŞİ RAPORU KENDİYLE DE ÇELİŞMEKTEDİR'

Duruşmada savunma yapan Gürsul, "Savcının mütalaasında istediği suçların dayanağı bilirkişi raporudur. Yaklaşık 5 yıldır söylüyorum, 2015 yılında sıfır olarak aldığım telefonda, 2014 yılında Bylock kullanıldığı söyleniyor. Benim telefonu sıfır aldığıma dair fatura var. Raporda faturaya bile değinilmemiş. Ben İOS telefon kullanırım. Ama raporda android kullandığım yönünde iddialar var. Bilirkişi raporu kendiyle de çelişmektedir. Ben bilirkişinin adil ve bağımsız olarak rapor hazırladığına inanmıyorum. Bilirkişi raporunun bu kadar çelişkili olmasını da sizlerin takdirine bırakıyorum. Beraatımı talep ediyorum. Mahkemeniz aksi takdirde ise yeniden rapor alınmasını istiyorum" dedi.

Gürsul, Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı olduğu için kendisi hakkında 28 bin kez ByLock'a girdiğine dair haberler yapıldığını söyledi. Fatih Gürsul'un avukatları ise esas hakkındaki mütalaaya karşı yaptıkları savunmalarında, beraate ilişkin taleplerini dile getirdi.

'DAVA, SİYASİ BİR DAVADIR'

Son sözü sorulan Gürsul, "Dava, siyasi bir davadır. Önceki yargılamadaki gerekçeli kararda, CHP Genel Başkanının başdanışmanı olmam, artırım sebebi olarak belirtilmiştir." ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, sanık Gürsul'u, FETÖ kapsamında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Heyet, takdiri indirim uyguladığı cezayı 6 yıl 3 aya düşürdü.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi, 26 Aralık 2017 tarihli kararında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan Fatih Gürsul hakkında 10 yıl 6 ay, diğer sanıklar hakkında ise 7 yıl 6 ay ve 9'ar yıl hapis cezalarına hükmetti. Temyiz sürecinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi 14 Mart 2018'de 10 sanığın "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan aldıkları hapis cezalarını onadı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise 19 Temmuz 2020'de, 'usulü eksiklikler' gerekçesiyle mahkemenin kararını bozdu. Yeniden görülen davada, sanıkların eylemlerinin bireysel olarak değerlendirilmesi gerektiği görüşüyle, dosyalar ayrıldı.

AA-DHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun