birgün

27° AÇIK

Kılıçdaroğlu’nun SADAT’ın önüne gitmesinin arka planı: Suikast ihbarı gelmiş!

Gazeteci Barış Pehlivan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun SADAT'a gitme nedeninin 'üst düzey bir ismin kendisine verdiği suikast ihbarı' olduğunu söyledi.

GÜNCEL 27.05.2022 12:24
Kılıçdaroğlu’nun SADAT’ın önüne gitmesinin arka planı: Suikast ihbarı gelmiş!
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kimseye haber vermeden yaptığı SADAT baskınının arka planına dair dikkat çeken bir iddia gündeme geldi. Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, güvenlik bürokrasisinden üst düzey bir ismin CHP liderine aktardığı gizli bilgiyi yazdı.

Pehlivan, bugünkü “Kim ölüdürlecekti?” başlıklı yazısında, “CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu SADAT binasının önüne götüren neydi?” diye sordu.

CHP kurmaylarının bile liderlerini Ankara’ya uğurlayacağını sandığını aktaran Pehlivan, “Birden ‘Otobüse binip, SADAT’a gidiyoruz’ sözünü duydular” dedi.

“GÜVENLİK BÜROKRASİSİNDEN ÇOK ÜST DÜZEY BİR İSİM”

Pehlivan, yazısına şöyle devam etti:

“Biliyorum, Kılıçdaroğlu’na SADAT konusunda dosyalar geliyordu. Ama onu ani şekilde harekete geçiren bir bilgi olmalıydı... Vardı!

Yakın zaman önce güvenlik bürokrasisinden çok üst düzey bir isim Kemal Kılıçdaroğlu’na bilgi aktardı. ‘Kanundışına çıkacaklar’ sözü çıktı ağızdan. Planlananları içine sindiremeyen, ‘sağcı’ diye bilinen yurtsever bir isimdi o bürokrat.

Sadece seçim güvenliğinin tehlikede olması değildi ‘kanundışı’. Başta Kılıçdaroğlu olmak üzere siyasilere suikast girişimi bekleniyordu. Uyuyan hücrelerin böylesi bir denemesinin Türkiye’deki olası etkisinin ne olacağı belliydi. Gerilim stratejisi kaosla sonuçlanacak, onun alternatifi de ‘sert güçlü devlet’ olacaktı. Haziran - Kasım 2015 arası buna örnekti.

Kılıçdaroğlu işte bu istihbaratı alınca harekete geçmeye karar verdi. Kimsenin bilmemesi de bu tehlikenin büyüklüğünün bir parçasıydı. ‘Ya gideceğimi haber alan birileri orada silah patlatırsa’ diye düşündü. Bu nedenle çok az insanı haberdar etti SADAT baskınından.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol